سیاسی

رویش لاله‌های سرخ از دل طبیعت زیبای اردکول+تصاویر

به گزارش نسیم قائن ، شهرستان زیرکوه یکی از شهرستان‌های مرزی استان خراسان جنوبی است که با وسعتی معادل ۸ هزار کیلومتر مربع در شمال شرق استان قرار گرفته و به لحاظ جاذبه‌های گردشگری، پتانسیل‌ها و استعدادهای خاص و منحصر به‌‌فردی که دارد به سرزمین طبیعت رنگارنگ و دیار چهار فصل مشهور است.
اگر چه جای جای این منطقه پر از جاذبه‌های بی‌شمار طبیعی و تاریخی است، اما این روزها رویش لاله‌های سرخ از دل طبیعت زیبا و سرسبز روستای اردکول زیرکوه، منظره‌ای زیبا برای علاقه‌مندان به طبیعت خلق کرده است.
روستای زیبای اردکول واقع در ۱۵ کیلومتری جنوب مرکز شهرستان زیرکوه به علت رویش گل‌های بی‌نظیر لاله به سرزمین لاله‌های سرخ مشهور است.
لاله‌هایی که رویش آنها در فصل بهار چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند و گردشگران زیادی را به این روستا می‌کشاند.
این روزها نخستین گل‌های زیبای لاله در این روستا سر از خاک برآورده‌اند و طبیعتی زیبا در این منطقه خلق کرده‌ است.
البته اکثر گردشگرانی که به این روستای زیبا سفر می‌کنند، دسته گلی از لاله‌های زیبای این روستا به یادگار می‌برند و این موضوعی بوده که باعث رنجش بسیاری از علاقه‌مندان به طبیعت شده است.
اما رویش گل‌های فراوان آن هم در مزارع کشاورزی باعث شده تا کشاورزان همزمان با چیدن علف‌های هرز اقدام به چیدن لاله‌های سرخ کنند و گردشگران می‌توانند از لاله‌های چیده شده توسط کشاورزان استفاده کنند.
از آنجا که عمر این لاله‌های زیبا تا اواخر فروردین خواهد بود توصیه می‌شود فرصت را از دست ندهید و در این دو هفته باقی‌مانده حتماً سری به این روستای زیبا بزنید.
ناگفته نماند که در کنار این لاله‌های زیبا وجود کوه‌های سر به فلک کشیده، باغات سرسبز و چشمه و استخر زیبای آب در دامنه کوه نیز می‌تواند محلی مناسب برای استفاده گردشگران باشد.
* ثبت دشت لاله اردکول در فهرست میراث طبیعی با مشکل مواجه است
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری زیرکوه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: طرح ثبت دشت لاله‌های سرخ اردکول به اداره‌کل میراث فرهنگی و گردشگری استان داده شده است، اما از آنجا که رویش لاله‌ها اکثراً در مزارع کشاورزی اتفاق می‌افتد، ثبت آن با مشکل مواجه است.
حسین سروش از تلاش برای ثبت دشت لاله آهنگران خبر داد و افزود: مقدمات ثبت این دشت زیبا نیز انجام گرفته و به‌زودی دشت لاله آهنگران زیرکوه در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت خواهد رسید.
……………………………..
گزارش از : علی بیهقی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا