سیاسی

رونمایی از کتاب تاریخ و جغرافیای پهنایی شهرستان قاینات+تصاویر

به گزارش نسیم قائن ، طی مراسمی باشکوه که با حضور اهالی فرهیخته پهنایی و برخی مسیولین در شب مبارک عید غدیر در محل مهدیه پهنایی برگزار شد، از کتاب تاریخ و جغرافیای پهنایی رونمایی شد .
این کتاب اولین اثر روستاشناسی در شهرستان قاینات می باشد که توسط اقایان نجیب الله رجبی و محمد طلایی طی دوسال کار میدانی بابهره گیری از معمّران و مطلعین محلی در ۱۸ فصل و به تعداد ۳۰۰ صفحه به اهتمام شورای اسلامی دوره چهارم،دهیاری و انجمن فرهنگی آموزشی این روستا تهیه و تدوین و توسط انتشارات اکبرزاده چاپ و منتشر گردیده است.
نجیب الله رجبی در مراسم معرفی این کتاب گفت:سعی فراوان شد تا از تمام کسانی که از ابتدای پیدایش این روستا منشا خیر و برکت بوده اند یادی شود تا نام آنها در تاریخ روستا ماندگار شود.
وی در ادامه به نحوه شکل به نحوه شکل گیری پهنایی و اولاد های آن پرداخت و در دیدار از قلعه قدیم و موضوع نا امنی دوره ترکمن تازی مطالبی بیان داشت و اینکه پهنایی زمانی قطب تولید فراورده های دامی و کشاورزی و صنایع دستی بوده که در همه ی خانه ها صدای تو بافی و قالیبافی شنیده میشد و محور حیات مردم کار و تلاش فراوان برای لقمه نان حلال از عرق جبین بوده صحبت کرد.
رجبی در ادامه از نقش و جایگاه پهنایی در سال های دفاع مقدس از تقدیم ۲۱ نفر از بهترین فرزندان روستا به دین و کشور گفت و اینکه دو خلبان شهید این روستا همچون ستارگانی بر تارگی شرف و پایمردی می درخشند.
وی درادامه مطالب به معرفی توانمندیهای روستا از جمله سرآمد بودن آن در ورزش و کسب افتخارات فراوان ورزشی در حوزه شهرستانی و استانی اشاره کرد و از پیشگام بودن در عرصه اموزش و خاطرات پیشکسوتان فرهنگی صحبت هایی بیان داشت و از دانش بومی کشاورزان و دامداران به عنوان سرمایه گران بها یاد کرد وگفت: اگراین موضوع حفظ میشد امروز تولید محصولات سالم و ارگانیک داشتیم و آب و خاکی که سرمایه اصلی این مردم می باشد نابود نمی شد.
دراین مراسم فلاحتی نماینده مردم شریف قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی و حجت الاسلام و المسلمین موحد امام جمعه موقت قاین نیز حضور داشتند.
علاقه مندان به مطالعه این کتاب می توانند آنرا از پایگاه بسیج پهنایی تهیه نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا