سیاسی

روسیه اطلاعات رسواکننده‌ای دربارۀ ترامپ در اختیار دارد

به گزارش نسیم قائن ،رسانه‌های امریکا روز سه‌شنبه و در آستانۀ برگزاری نخستین نشست مطبوعاتی رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده این گزارش را منتشر کردند.
شبکۀ خبری سی‌ان‌ان امریکا در گزارشی اعلام کرد مقامات اطلاعاتی این کشور هفتۀ گذشته دربارۀ ادعای مداخلۀ سایبری روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده با ترامپ گفت‌وگو کرده و خلاصه‌ای از ادعاهای تأیید نشدۀ عاملین روس دربارۀ وی را نیز به ترامپ ارائه دادند.
ترامپ در پی انتشار این گزارش در حساب شخصی خود در شبکۀ اجتماعی توییتر نوشت این خبر «جعلی» است و رسانه‌ها قصد تخریب سیاسی وی را دارند.
بر اساس گزارش سی‌ان‌ان و روزنامۀ نیویورک‌تایمز به نقل از چند مقام آگاه که نامشان ذکر نشده است، مقامات اطلاعاتی امریکا هفتۀ گذشته ۲ صفحه از این اطلاعاتِ احتمالاً «خجالت‌آور» را به باراک اوباما، رئیس‌جمهور فعلی ایالات‌متحده و ترامپ ارائه دادند.
اوباما عصر سه‌شنبه در حالی سخنرانی خداحافظی خود را ایراد کرد که تنها ۱۰ روز به آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ مانده و انتشار این گزارش همچون بمبی در محافل سیاسی و دیپلماتیک سروصدا به پا کرده است.
سی‌ان‌ان جزئیات اتهامات مطرح‌شده را منتشر نکرد، اما وب‌سایت خبری بازفیدِ امریکا یک پروندۀ ۳۵ صفحه‌ای دربارۀ موضوعات احتمالی اطلاعات روسیه منتشر کرده است.
در این یادداشت‌ها آمده است که روسیه ۶ ویدئوی غیراخلاقی شامل فیلم‌برداری از روسپی‌هایی را در اختیار دارد که ترامپ در سال ۲۰۱۳ هنگام حضور در یک هتل لوکس در مسکو، پایتخت روسیه، تهیه کرده است و ممکن است از این فیلم‌ها برای باج‌خواهی از رئیس‌جمهور آتی امریکا استفاده شود.
بر اساس یادداشت‌هایی که در این پرونده وجود دارند، مقامات روسیه پیشنهاد همکاری در معاملات پرسودی را به ترامپ داده بودند تا بر این غول مستغلات و املاک امریکا، نفوذ بیشتری داشته باشند.
سی‌ان‌ان در گزارش خود ذکر کرده است که این پرونده، نتیجۀ تحقیقاتی است که یک کارمند سابق سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (ام‌آی۶) در سال گذشته صورت داده است. ظاهراً رقبای ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی این جاسوس را استخدام کرده بودند.
مقامات اطلاعاتی امریکا مدعی هستند که هکرهای روس سال گذشته با حملات سایبری سعی داشتند بر نتیجۀ انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا تأثیر بگذارند. این در حالی است که مسکو بارها این اتهام را رد و اعلام کرده است واشنگتن می‌بایست برای اثبات ادعای خود مدرک ارائه دهد.
ترامپ پس از پیروزی در انتخابات، ادعاهای مطرح‌شده دربارۀ هکرهای روس را مضحک خواند و گفت رقبای دموکراتش سعی دارند با این ادعاها بر شکست انتخاباتی خود سرپوش بگذارند.
بااین‌حال رئیس آتی ستاد کارکنان کاخ سفید روز یکشنبه (۱۹ دی) اعلام کرد ترامپ، یافته‌های مقامات اطلاعاتی این کشور مبنی بر دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را پذیرفته است.
مقامات اطلاعاتی امریکا روز جمعه نشستی با حضور ترامپ برگزار کرده و اطلاعات مربوط به پروندۀ دخالت روسیه در انتخابات امریکا را به وی ارائه دادند و بر اساس آنچه رسانه‌های ایالات‌متحده گزارش داده‌اند، در همین جلسه، اطلاعات شرم‌آوری که مقامات روسیه دربارۀ وی در اختیار دارند، به ترامپ ارائه شده است.
در گزارش‌ها آمده است که ۲ صفحه اطلاعات محرمانه‌ای که به ترامپ و اوباما ارائه شده است، همچنین شامل این اتهام است که در طول مبارزات انتخاباتی ترامپ، ارتباط اطلاعاتی منظمی میان وی و دولت روسیه وجود داشته است.
کلیان کانوی، دستیار ارشد ترامپ، در واکنش به این گزارش در گفت‌وگو با شبکۀ ان‌بی‌سیِ امریکا گفت: «هیچ‌چیز تأیید نشده است. مشخص نیست منابع این گزارش چه کسانی هستند.»
بر اساس قانون امریکا، باراک اوباما تا ظهر بیستم ژانویه ۲۰۱۷ (۱ بهمن) – روز معارفۀ ترامپ- رئیس‌جمهور است.
منبع: سایت پرس تی وی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا