سیاسی

روستای روم قطب صنایع دستی شرق کشور/خواستار تسریع در بازسازی مزارانجیری،تنها منطقه گردشگری بخش سده هستیم

به گزارش نسیم قائن ، روم روستایی است که در دره ای به عرض سه چهارم مایل در کنار جاده قاین بیرجند ودرفاصله ۴۰کیلومتری قاین واقع شده است.
روستای روم از پیشینه طولانی بر خوردار بوده که کثرت گورستانها ، قلعه، رباط ، آسیابهای بادی و آبی وبیان مورخین همه گویای چنین حقیفتی است.
روستای روم در دهه ۴۰ و ۵۰ پیشرفت نسبی خوبی داشته که از جمله دلایل آن موقعیت خوب ارتباطی روستا و واقع شدن د مسیرراههای ارتباطی زمانی، کلاته بالا ،آفریز و منطفه پسکوه قاینات به بیرجند و قائن و همچنین واقع شدن در مسیر جاده اصلی بیرجند–-قاین وقدرت ونفوذ روستا در سطح شهرستان می باشد.
بازارچه فروش محصولات کشاورزی وصنایع دستی روم در حاشیه جاده واشتغال زایی برای ۲۰نفر به صورت مستقیم و۵۰خانواده به صورت غیر مستقیم به صورت شبانه روزی یکی از بازارچه های پررونق روستای روم است.
سید مهدی جوادی رئیس شورای اسلامی روستای روم در گفتگو با خبرنگارنسیم قاین گفت:روستای روم بزرگترین روستای بخش سده وبه عنوان قطب صنایع دستی شرق کشور وهمچنین با دارابودن ۵مرغداری به عنوان قطب تولید مرغ گوشتی دراستان توانسته است گام های موثری در رفع مشکل بیکاری جوانان روستا بردارد وبارها در جلسات مختلف اعلام کرده ایم که ما درروستا مشکل بیکاری نداریم.
وی بیان داشت:روستای روم ۲۴۶خانوار وقریب ۷۵۰نفرجمعیت دارد واز لحاظ فرهنگ ومذهبی مردمانی متدین وانقلابی دارد و۷شهید تقدیم انقلاب نموده است ودر تمام مناسبتهای سال مراسمات بسیار باشکوهی درروستا برگزار می شود.
جوادی اظهارداشت:مهمترین فعالیت ساکنین این روستا در درجه اول کشاورزی وفعالیت های مربوط به این بخش ،و در درجه دوم دامداری، قالیبافی و بخصوص جاجیم بافی می باشد.
اکثر مردم روم به امر دامداری مشغول هستند وبیش از۸هزار راس دام سبک مردم منطقه بیمه هستند.
رئیس شوراگفت:روستای روم خوشبختانه با داشتن امکاناتی همچون جامعه القرآن،مدارس مقاطع ابتدایی ودبیرستان،خانه بهداشت،پایگاه امداد ونجات جاده ای،شورای فرهنگی،شورای بانوان،واحد اعتباری شهید زارعی ،پایگاههای مقاومت بسیج خواهران وبرادران،مساجد فعال وکانون های فرهنگی و برخورداری از نعمت آب وگاز وبرق وتلفن یکی از روستاهای برخوردار با زیرساختهای مناسب بخش سده است.
وی با تاکید براین موضوع که دولت هم به دنبال ماندگاری درروستاها وتوسعه روستایی است خواستار حل مشکل برق وگازرسانی درشهرک جدید روستای روم شد وگفت: روستای روم تنها روستای بخش سده است که سند توسعه روستایی را تا ۱۰سال آینده ترسیم کرده است وبا توجه به ساخت وساز مسکن توسط جوانان در بخش توسعه یافته روستا امیدواریم این مشکل هم در روستای روم به همت مسئولین برطرف شود.
جوادی با اشاره به شرکت جاجیم بافی روستای روم گفت: شرکت جاجیم بافی رومیران بافت در روستای روم که یک شرکت خصوصی است باعث رونق اقتصادی بسیار خوبی در روستا شده است و۱۲نفر به صورت مستقیم و۶۰نفر به صورت غیر مستقیم دراین شرکت مشغول به کارهستند ووجود این شرکت،هنرجاجیم بافی را دوباره دراین منطقه احیا کرده است به گونه ای که چرخ صنایع دستی دراین روستا به گردش درآمده وروستای روم به عنوان قطب صنایع دستی شرق کشور معرفی شده است.
وی افزود:این روستا دارای دو نوع بافت مسکونی کاملا متفاوت است، بخش قدیمی تماما خشتی وامروزه تقریبا خالی ازسکنه است که امیدواریم بتوانیم با کمک بخش خصوصی این بخش ازروستارا به منطقه هدف گردشگری روستای روم تبدیل کنیم.
جوادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به یکی از مناطق زیبای تفریحی در روستای روم گفت: مزار بی بی حور وبی بی نور که به مزار انجیری مشهوراست در۵کیلومتری روستای روم قراردارد
وی دلیل نامگذاری این مزار به مزار انجیری را رویش درختان انجیر ازبین کوههای اطراف این مزار عنوان کرد وگفت:به برکت چشمه جوشان این منطقه آب شرب وشیرین دراین منطقه تفریحی وجود دارد وبه کمک یکی از خیرین برق رسانی به این منطقه تفریحی وگردشگری انجام شده است.
جوادی افزود: کارشناسان میراث فرهنگی استان ومسئولین میراث فرهنگی شهرستان از این منطقه بازدید داشته اند ودر زمینه تبدل این منطقه به منطقه گردشگری بخش سده رضایت داشته اند وقول همکاری در زمینه مرمت وبازساری این منطقه داده اند وماهم خواستار تسریع دربازسازی مزار انجیری وقراردادن ردیف بودجه مستقل برای آن هستیم .
یکی دیگر از اماکن مذهبی روستامزارسلطان حسین است که در ۳ کیلومتری روستا و در کنار قبور شهدا قرار دارد و مردم در ایام محرم با دسته ها و هیئت ها برای سوگواری در این محل حاضر می شوند.
جوادی ضمن تشکر از مسئولین ساخت دیوار ساحلی در وسط روستا،تسریع در ساخت مجتمع خدماتی رفاهی سه راهی روم را ازدیگر درخواستهای مردمی روستاعنوان کردوافزود: با راه اندازی این مجتمع رفاهی حدود۱۰۰نفر به صورت مستقیم وغیر مستقیم مشغول به کار خواهند شد.
رئیس شورای اسلامی روستای روم با اشاره به اینکه شغل اکثر مردم روستا کشاورزی است گفت: یکی از محصولات عمده بخش کشاورزی روم محصول زرشک می باشد که نداشتن بارگاه خشک کردن زرشک در فصل برداشت وبا توجه به شرایط جوی اکثر کشاورزان را با مشکلات عدیده ای روبرو می کند وگاها باعث خسارت به زرشک کشاورزان می شود که امیدواریم مسئولین جهادکشاورزی شهرستان درزمینه ساخت بارگاه زرشک با کشاورزان همکاری داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا