سیاسی

روستایی که با داشتن چشمه آب خدادادی از آبادانی بویی نبرده است/مسئولین از ما که گذشت فرزندانمان را دریابید

به گزارش نسیم قائن ، روستای عشایری امیرآباد سرچشمه بخش مرکزی قاینات با حدود ۳۰۰ نفر جمعیت که در فاصله ۷۵ کیلومتری مرکز شهرستان قرار گرفته مرز مشترک بین خراسان رضوی و جنوبی است.
این روستا آخرین روستای بخش مرکزی ویکی از محروم ترین روستاهای شهرستان قاین است
شغل مردم این خطه دامداری است وکشاورزی زیادی ندارند وفقط کشت هندوانه به صورت دیم صورت میگیرد که بیشتر برای مصارف خودشان استفاده می شود.
دراین روزهایی که گرد وغبار خشکسالی بر اکثر نقاط کشور سایه افکنده است این روستاهم بی نصیب نمانده است.اگرچه چشمه جوشان آب دراین روستا جریان دارد اما مردم هنوز نتوانسته اند استفاده بهینه ای از آب این چشمه داشته باشند.
علی اسدی مقدم رئیس شورای روستا در گفتگو با خبرنگار نسیم قاین با اشاره به مشکلات ناشی از خشکسالی های پی در پی واینکه شغل اصلی مردم این منطقه دامداری است،گفت: دام داران روستا برای تهیه علوفه مورد نیاز دام هایشان با مشکلات عدیده ای روبه رو هستند و تامین علوفه با قیمت فعلی برای آن ها مقرون به صرفه نیست.
وی با اشاره به وجود چشمه سارهای مشهور به کوه برج گفت: این چشمه سارها در فاصله ۵۰۰ متری روستا قرار گرفته است و با توجه به این که آب چشمه هم اکنون صاحبی ندارد و در بستر رودخانه رها شده است اهالی مجوز استفاده از آب برای کشاورزی را ندارند وبرطبق شنیده هاامور آب شهرستان مانع استفاده اهالی از این نعمت خدادادی شده است که خوشبختانه با پیگیریهای بخشدار مرکزی ومدیر جهادکشاورزی شهرستان در جلسه کارگروه کشاورزی قاین که مدتی پیش برگزار شد قول اعطای مجوز جهت بهره برداری ازآب این چشمه داده شده است وامیدواریم مسئولین شهرستانی واستانی درروند اجرای کار همکاری داشته باشند تا هرچه سریعتر بتوانیم با راهنمایی های مسئولین جهاد کشاورزی دراین منطقه هم کشاورزی داشته باشیم.
اسدی با اشاره به اینکه به دلیل نبود کار اکثر مردان روستا برای کسب وکار به شهر های مجاور وبخصوص فیض آباد می روندافزو:قطعا با اعطای مجوز وکشاورزی دراین منطقه ،ماندگاری مردم دراین روستا هم بیشتر خواهد شد.
به گفته اسدی به کمک مردم وامور عشایر شهرستان مدتی است که با لوله کشی مقداری از آب به سمت روستای امیرآباد هدایت شده است تا دام های سبک وسنگین روستا بتوانند از این آب استفاده کنند.
رئیس شورای روستا گفت: مسجد ،دفتر مخابراتی ویک مدرسه ابتدایی اهم امکانات این روستاست ومردم این روستا از نعمت برق وتلفن هم برخوردارندوقراراست زمینی به عنوان زمین ورزشی درروستا حصار کشی شود تا جوانان روستا بتوانند با کمترین امکانات فضایی برای ورزش داشته باشند .
وی قطع شدن آب شرب روستا را که در پی ایجاد خراسان جنوبی و جدا شدن روستا از خواف و الحاق به قاینات اتفاق افتاده از بزرگ ترین و مهم ترین مشکلات اهالی دانست و خاطرنشان کرد: با وجود شبکه و لوله کشی آب همه منازل مردم بی صبرانه در انتظارند تا شبکه خالی آب روستا از محل مجتمع آبرسانی گرماب قاین جانی تازه بگیرد.
اسدی گفت: روستای کال شور از توابع خواف در خراسان رضوی در۳کیلومتری امیرآبادقراردارد وهم از نعمت آب آشامیدنی برخورداراست وهم طرح هادی دراین روستا اجرا شده است اما متاسفانه روستای ما حتی آب آشامیدنی ندارد، اگرچه مسئولین قول داده اند تا هفته آینده مردم امیرآباد هم از نعمت آب شرب برخوردار خواهندشد.
وی افزود:هرچند مدتی است که آب به صورت موقت از سمت کال شور به منازل هدایت شده است اما این آب هم در ساعاتی از روز به مقدار خیلی کم قابل استفاده است وجوابگوی نیاز مردم نیست برای آشامیدن مناسب نیست وبیشتر برای امورات جاری استفاده می شود.
دادخدا ناروقه یکی دیگرازاعضای شوای روستا با تاکید مجدد بر استفاده از آب چشمه در جهت امورات کشاورزی گفت: اگرچه این آب شوراست وبرای آشامیدن مناسب نیست اما با ایجاد بستر کشاورزی دراین روستا حداقل خواهیم توانست علوفه مورد نیاز دام خودرا فراهم کنیم.
وی ادامه داد از ما که گذشت مسئولین فرزندان مارا دریابند تا زمینه حضورشان در روستا فراهم شود وروستاها درآینده خالی از سکنه نباشد.
در بخش دیگری از تهیه گزارش به سراغ بانوان روستای امیرآباد سرچشمه رفتیم .بانوان هنرمندی که بافت قالی وقالیچه وپشتی از هنرهای دستی آنهاست ومنبع درآمدی برای خانواده هاست.
یکی از بانوان روستا در گفتگو با نسیم قاین گفت: اگرچه این روستا یکی از محروم ترین روستاهای شهرستان قاین است وامکانات آموزشی ندارد اما اکثر جوانان این روستا تحصیلات خوبی دارند وشاید بتوان گفت درهر خانه ای یک نفر لیسانس هست اما بازار کاری وجود ندارد واغلب ما بانوان به کار قالی بافی مشغول هستیم واز مسئولین درخواست داریم در صورت امکان بانوان روستا بتوانند از بیمه قالی بافی استفاده کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: ازهمین روستای محروم چند فرهنگی واستاد دانشگاه وپرسنل نیروی انتظامی هم داریم که جای بسی خوشحالی وخرسندی است ومردم بدانند که محرومیت مانع تحصیل مردم این منطقه نیست ومردمان با همتی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا