سیاسی

روحانی: کنگره ملی سوری-سوری در آینده نزدیک در سوچی برگزار می شود

به گزارش نسیم قائن ، کنفرانس خبری روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه که به منظور بررسی روند و نتایج مذاکرات آستانه و آغاز فرآیندهای سیاسی داخلی در سوریه در سوچی روسیه دور هم جمع آمده اند، برگزار شد.
رئیس جمهور کشورمان ضمن تشکر از رئیس جمهور پوتین برای ابتکار مهمش جهت برگزاری اجلاس سران سه کشور در زمینه صلح و ثبات در سوریه، گفت: اهمیت این اجلاس این است که در زمانی این اجلاس برگزار می شود که نشان می دهد که همکاری های سه کشور می تواند در کاهش تنش در منطقه و سوریه تاثیرگذار باشد و زمینه را برای ایجاد صلح و ثبات در این کشور فراهم کند. همچنان که ۱۱ ماه مذاکرات در آستانه در این زمینه برگزار شد.
روحانی افزود: این گفتگو در زمانی واقع می شود که پایگاههای اصلی داعش هم در سوریه و هم در عراق نابود شده بنابراین موفقیت بزرگی در آن منطقه علیه تروریسم بدست آمده است.
وی تاکید کرد: مهم این است که همه جهانیان بدانند تروریسم نمی تواند ابزار مهمی برای کشوری باشد کما اینکه در زمینه داعش دیدیم همان آنهایی که به داعش کمک کردند داعش برای امنیت خود آن کشورها خطر آفرید و عده ای از هموطنان بیگناه آنان را به شهادت رساند.
رئیس جمهور با بیان اینکه جلسه امروز بسیار باز بود و سه کشور نظرات خود را به صراحت تبیین کردند، گفت: هدف اصلی بدنبال این جلسه تشکیل یک کنگره ملی سوری سوری است تا از همه اقوام و مذاهب و احزاب فعال چه آنان که طرفدار دولت فعلی سوریه هستند و چه آنانی که معارض هستند در آینده نزدیک در سوچی اجتماع کنند و راجع به آینده کشور سوریه به بحث و مذاکره بپردازند و از آن کنگره زمینه برای تدوین قانون اساسی جدید فراهم شود.
وی تاکید کرد: سه کشور، همه کشورها را دعوت می کنند برای ایجاد صلح و ثبات در منطقه حساس خاورمیانه و بویژه در سوریه و همچنین برای کمک به بازگشت آوارگان به وطن خودشان و همچنین بازسازی این کشور برای اینکه مردم بتوانند یک زندگی راحتی را در آینده داشته باشند.
روحانی با بیان اینکه سه کشور موافقت خود را با برگزاری این کنگره در سوچی اعلام کردند گفت: وزرای خارجه سه کشور، روسای ستاد مشترک نیروهای مسلح و همچنین سازمانهای اطلاعاتی سه کشور کمک خواهند کرد تا زمینه لازم را برای تشکیل این کنگره ملی تسهیل و فراهم کنند.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز خوشحالم که شاهد هستیم قدم جدید برای صلح و ثبات در سوریه برداشته شده و امیدواریم در قدم بعدی شاهد امنیت و یک انتخابات آزاد و قانون اساسی جدید در سوریه باشیم و ثبات و امنیت را در این کشور شاهد باشیم.
منبع : مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا