سیاسی

رشد واردات جت اسکی و لوازم آرایشی از آمریکا

به گزارش نسیم قائن ، حجم تجارت خارجی ایران در هفت ماهه نخست سال جاری نشان می‌دهد در این مدت ۵۰ میلیون و ۹۲۰ هزار و ۱۳۷ دلار به ارزش ریالی ۱۵۱ میلیارد و ۱۰۳میلیون تومان کالا از کشور آمریکا به ایران وارد شده است.
این رقم نشان می‌دهد به لحاظ ارزش دلاری واردات کالا از آمریکا نسبت به شش ماهه نخست سال ۳۶ درصد رشد دارد پیش از این در شش ماهه نخست سال بالغ بر ۳۷ میلیون و ۲۷۰ هزار و ۳۲ دلار وارد کشور شده بود. این رشد ۳۶ درصدی در حالی رقم می‌خورد که کل واردات ایران در هفت ماهه نخست سال جاری ۹/۲۱ درصد کاهش دارد و طی ماه‌های اخیر سیر آن نزولی است. نکته قابل توجه منفی بودن تراز تجاری ایران با کشور آمریکا بوده که ناشی از تفریق صادرات و واردات می‌شود.
عمده اقلام وارداتی از آمریکا طی هفت ماه گذشته مربوط به سه تعرفه به ترتیب (خمیر چوب شیمیایی، مکمل غذایی، سایر به صورت دانه به جز گندم دامی) بوده است. همچنین با نگاهی به آمار از ۱۲۰ قلم کالای وارداتی آمریکا، اقلامی همچون قایق تفریحی ورزشی (جت اسکی) اسپرم گاو، فرآورده‌های زیبایی و آرایشی، فرآورده‌هایی برای آرایش ناخن دست و پا در کنار سایر اقلام شیمیایی و صنعتی مشاهده می‌شود.
همچنین در این مدت ایران ۴۲۲ هزار و ۳۹۱ دلار به آمریکا صادرات داشته که در شش ماهه این رقم ۴۱۸ هزار و ۶۷۲ دلار بوده است که ۹۵/. درصد به نسبت ماه قبل رشد نشان می‌دهد. در هفت ماهه امسال نیز صادرات کشور سیر نزولی داشته و از منفی ۱۵/۱۴ درصدی در شش ماهه به ۹/۱۵ درصد رسیده است. کل اقلام صادراتی ایران به آمریکا از تعداد انگشتان دو دست تجاوز نمی‌کند که شامل میگو، گل، زعفران و کتاب و غیره است. ۹ قلم کالای صادراتی به آمریکا را مشاهده می‌کنید.
پیش از این در نامه الزامات اجرایی برجام از سوی رهبر انقلاب بر عدم ورود اقلام مصرفی از کشور آمریکا تاکید شده بود و پس از آن وزیر صنعت در بخشنامه‌ای ورود کالای مصرفی از این کشور را ممنوع اعلام کرد. بر این اساس انتظار می‌رود در ماه‌های آتی در تجارت با آمریکا شاهد ورود اقلام مصرفی نباشیم.
جام نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا