سیاسی

راه رفتن معولان امکان پذیر شد

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جهان، دستگاه رابط مغز و ماشین قابل کاشت دانشمندان دانشگاه ملبورن، بیمارستان سلطنتی ملبورن و موسسه عصب‌شناسی و سلامت ذهن Florey به افراد دارای آسیب های نخاعی کمک خواهد کرد تا با استفاده از قدرت تفکر، مجددا راه بروند.
سیستم جدید شامل یک الکترود مبتنی بر استنت موسوم به “stentrode” است که درون یک رگ خون کاشته می‌شود و همچنین یک منبع تغذیه و فرستنده‌ای که در زیر پوست در مقابل شانه قرار می‌گیرد و می‌تواند فکر را به عمل ترجمه کند.
این دستگاه بیونیکی این کار را با سنجش انواع خاصی از فعالیت‌های عصبی و انتقال آن‌ها به یک پردازشگر انجام می‌دهد که سپس از آن‌جا سیگنال‌ها به اعضای بدن برای استفاده از یک اسکلت خارجی یا کنترل اندام مصنوعی ارسال می‌شود.
دستگاه stentrode که تقریبا به اندازه یک گیره کاغذ عادی است، می‌تواند در مغز انسان بدون نیاز به یک عمل جراحی بزرگ کاشته شود به این ترتیب که با استفاده از یک کاتتر از میان سرخرگ درون پا به سر ارسال می‌شود.
این دستگاه از جنس نیتینول – آلیاژ جدید از نیکول و تیتانیوم – ساخته شده و قرار است در سال ۲۰۱۲ در نخستین کارآزمایی انسانی در بیمارستان سلطنتی ملبورن بر روی نخستین انسان کاشته شود و امید زیادی است که دستگاه مذکور زیست سازگار باشد.
در کارآزمایی‌های پیش‌بالینی بر روی گوسفندان، دستگاه نشان داد که می‌تواند سیگنال‌های با کیفیت بالا و قابل خوانش برای ماشین را از قشر حرکتی مغز دریافت کند. همچنین این دستگاه درون رگهای کاربر ذوب شده و توسط بافت زنده رد نخواهد شد.
هر stentrode به دریافت فعالیت الکتریکی حدود ۱۰ هزار نورون منفرد پرداخته و آن‌ها را از میان سیم‌هایی که به بیرون از مغز راه داشته و از میان گردن به سیستم انتقال بی‌سیمی منتقل می‌کند که در بالای قفسه سینه در برابر شانه کاشته شده است.
داده انتقالی در نهایت می‌تواند به سیگنال‌های کنترل کننده برای پروتز یا اسکلت خارجی تبدیل شود.
با این روش کاربران می‌توانند با تمرین ذهن برای انطباق با کارهای دستگاه ، با فرمان بی‌سیم خود مجددا توانایی حرکت پیدا کنند.
به گفته محققان، نخستین دریافت‌کنندگان انسانی این دستگاه جدید احتمالا از میان افراد جوانی خواهند بود که حدود شش ماه تا یک سال از آسیب‌های شدید نخاعی رنج می‌برده‌اند و کاندید مناسبی برای پاهای اسکلت خارجی هستند.
این گروه از افراد احتمالا به این دلیل انتخاب می‌شوند که بهتر با جراحی سازگار شده، زمان بهبود آنها سریعتر بوده و بطور کلی از واکنش سریعتری به درمان برخوردارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا