سیاسی

راه اندازی مجتمع دامداری روستای تیغدر در پیچ و‌خم وعده ها ، ۷ ساله شد

به گزارش نسیم قائن ، تیغدر از روستاهای استان خراسان جنوبی که در ۳۶ کیلومتری جنوب غربی شهر قاین قرار دارد و فاصله آن از مرکز استان ۹۵ کیلو متر میباشد و دارای جمعیت بالغ بر ۱۵۰۰نفر است.
شغل اصلی مردم این روستادامداری ودامپروری است وبراساس شغل وپیشه ای که از قدیم داشته اند جمعی از جوانان روستا با درخواست از مسئولین استانی وشهرستانی در سال۸۸خواستار راه اندازی مجتمع دامداری در این روستا شدند .
جوان مسئول مجتمع درگفتگو با خبرنگار نسیم قائن گفت: از سال۸۸که این درخواست به مسئولین استانی ارائه شد پس از بررسی وکارِکارشناسی از جمله آوردن گاودار نمونه کشور به روستا، با ایجاد وراه اندازی این مجتمع موافقت شد ولذا شرکت تعاونی تشکیل گردید و۵۰نفرعضو این شرکت شدند .
وی بیان داشت: از سال ۸۸پیگیر زمین از منابع ملی بودیم که بعد ۳سال پیگیری ،با هزینه زیادی از جیب مردم زمین را تحویل گرفتیم وبعد از یکسال پروانه تاسیس این مجتمع درسال ۹۲صادرشد ومجوز حفرچاه نیز گرفته شدوبا توجه به اینکه مجوزقانونی برای حفر چاه داشتیم بامخالفت روستای همجوار به دلیل نزدیک بودن به قناتشان مواجه شد که بنا به دستور فرماندار وقت وبا جلساتی که درفرمانداری برگزار شد موافقت شد که چاه به محل دیگری انتقال یابد وچون هزینه های بالایی داشت وبرای مردم مقدور نبود فرمانداری بودجه حفر چاه وانتقال برق وآب را در جابه جایی به طول ۳/۵کیلومتر به جای دیگر را برعهده گرفت.
با توجه به اینکه نامه نگاری های زیادی هم انجام شد وپیگیری هم انجام گرفت متاسفانه هیچ هزینه ای برای این کار داده نشد وکل هزینه حفر چاه توسط خود مردم پرداخت شد .
وی افزود: امسال نیز درتیرماه پروانه تاسیس به مدت یک سال دیگر نیز تمدید شد وامیدواریم که با همکاری مسئولین شهرستان بتوانیم هرچه سریعتر این مجتمع را به مرحله عملیاتی وبهره برداری برسانیم.
جوان افزود: سال گذشته نیز فرماندار فعلی دردهگردشی که به این روستا داشتند قول ۵۰میلیون تومان برای راه اندازی این مجتمع رادادند که متاسفانه این موضوع هم محقق نشد وپیگیری های ما هیچ اثری نداشت.
وی گفت: در سفرریاست جمهوری به استان در ورزشگاه بیرجندبا نصب پارچه نوشته خواسته خودرا ازرئیس جمهور اعلام داشتیم و درپیگیری های انجام شده تا تهران هم رفته ایم وحتی دکتر رکنی معاون وزیر کشاورزی طی تماسی که با آقای ولی پور مدیرکل سازمان کشاورزی استان داشته اند قول کمک هزینه از سفر ریاست جمهوری به استان برای این پروژه توسط آقای ولی پورداده شد که متاسفانه این بودجه هم اختصاص نیافت.
مسئول این مجتمع دامداری بیان داشت:۷سال گذشت وهزینه زیادی توسط جوانان دراین مجتمع گذاشته شد ولی نتوانستند برای خود شغل ایجاد کنند.
وی می گوید: درحالی که باراه اندازی این مجتمع برای ۵۵خانواده به صورت مستقیم وحدود ۵۰نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد می شودچرا مسئولین قول میدهند ولی عمل نمیکنند؟ چرا برای مردمی که نان شبشان را ندارند هزینه میتراشند ولی هیچ کس جوابگو نیست؟
دولتیها می گویند ما از روستاها حمایت میکنیم که به شهرهامهاجرت نکنند کجاست این حمایت؟؟
جوان افزود:با توجه به مهاجرت های ۳سال گذشته از روستای تیغدر بیم آن میرود که روستا به سوی خالی شدن از سکنه پیش رود واین مجتمع قطعا عده زیادی را در روستا ماندگار خواهد کرد.
انصاری پور یکی دیگر ازاعضای این مجتمع گفت: با اینکه شغل اکثر مردم این روستادامداری است ومعمولا در هرخانواده ای دام وجود دارد وکار فرآوری محصولات دامی نیز توسط خانواده ها صورت می گیرد لذا تصمیم به احداث مجتمع دامداری گرفته شد و۵۰نفر هم عضو این مجتمع شدند وهرکدام ۱میلیون تومان برای این مجتمع سرمایه گذاری کردند که متاسفانه بعد از گذشت ۷سال هیچ کاری انجام نشده است.
وی می گوید: با توجه به اینکه اکثر جوانان ما به دلیل نبود یک شغل مناسب به تهران وشهرهای مجاور رفته اند لذا با راه اندازی این مجتمع تعداد زیادی از جوانان می توانستند مشغول به کار شوندوازاین راه کمکی به اقتصاد خانواده های خود داشته باشند.
این عضو مجتمع دامداری تیغدربا اشاره به اینکه محصولاتی مانند کشک،کره،دوغ،پنیرو… در این روستا تولید می شود گفت: هدف ما این بود که این تولیدات به صورت متمرکز دراین مجتمع فراوری وبه بازار ارائه شودکه متاسفانه عدم همکاری ها مانع از ایجاد این مجتمع شد ودرحالی که مسئولین بارها اعلام کرده اند که باید زمینه حضور جوانان در روستاها فراهم شود اما متاسفانه فقط شعار داده شده است وکاری به صورت عملی انجام نشده است.
سجادی مدیرجهادکشاورزی قاین در گفتگو با نسیم قائن در خصوص راه حل مشکل این مجتمع گفت: با توجه به اینکه مردم این روستا مجوز برای حفر چاه داشته اند در وهله اول بایددر جای اصلی چاه حفر میشد تا هزینه اضافی بردولت تحمیل نمی شد.
وی افزود: با توجه به این که ۳/۵کیلومتر لوله کشی هزینه بسیار بالایی دارد وتنهاراه حل این مشکل این است که فرمانداری موافقت نامه احداث این مجتمع را از سازمان مدیریت گرفته و به عنوان پروژه جدید تعریف نمایند.
مدیریت جهاد کشاورزی گفت: با رایزنی با فرمانداری وسازمان جهاد کشاورزی قول مساعد حل این مساله را دریافت نموده وامیدواریم در اعتبارات سالجاری این پروژه ردیف اعتباری بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا