سیاسی

راه اندازی فاز نخست کارخانه فولاد قائن در سه ماهه ابتدای سال ۹۸

به گزارش نسیم قائن ، داوود شهرکی امروز ( ۹ تیر) در دیدار رئیس و اعضای جدید اتاق اصناف خراسان جنوبی اظهار کرد: در سال جاری مشکلات اقتصادی ناشی از فشارهای خارجی و مسائل داخلی بر بازار حاکم شد اما در خراسان جنوبی با حمایت از واحدهای عرضه کننده و واردات دام توانستیم نیازهای مردم را تامین کنیم.
وی با بیان اینکه علی رغم قیمت بالای گوشت در استانهای همجوار اما در خراسان جنوبی حداقل تورم قیمت گوشت را داشتیم، افزود: در بخش برنج نیز کمبودهایی بود که با هماهنگی تعاونی های مرزنشین نیازهای مردم تامید شد و در دو نمایشگاه قبل از ماه رمضان نیز اقلام اساسی مورد نیاز مردم توزیع شد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حوزه تخم مرغ در سطح کشور با چالش بزرگی مواجه بودیم، ادامه داد: اما در خراسان جنوبی تخم مرغ با همکاری واحدهای صنفی با کمترین قیمت عرضه شد که رعایت اخلاق کسب و کار و مشتری مداری این واحدهای صنفی قابل تقدیر است.
شهرکی از پرداخت ۲۳۰ میلیارد تومان تسهیلات رونق به ۴۵۰ واحد تولیدی استان ئر سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: همچنین در سال گذشته از محل طرح رونق تولید ۲۵۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد که با این بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی استان رفع شده است.
وی با بیان اینکه در دو سال گذشته ۱۵۰ جلسه برای حل مشکلات مالیاتی، بیمه ای و بانکی واحدهای تولیدی برگزار شده است، عنوان کرد: امسال تمام دستگاه های اجرایی و تعاونی های وابسته به دولت موظف به خرید کالای ایرانی هستند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حوزه قاچاق کالا به هیچ وجه کالای قاچاق دخانی در سطح استان نداریم، افزود: سطح قاچاق مواد غذایی و آرایشی در استان بشدت کاهش یافته است.
شهرکی با تاکید بر اینکه ۵ درصد از قاچاقی که وارد کشور می شود در بحث عرضه مستقیم مغازه ها است، عنوان کرد: خوشبختانه خراسان جنوبی قاچاق محور نیست و عمدتاً محل گذر کالای قاچاق است.
به گفته وی باید ظرفیت قانونمند در مرز ایجاد شود و سال گذشته بازارچه دوکوهانه یک طرفه برای واردات دام فعال بود و صادرات کالا از مرزهای استان بالغ بر ۹۰۰ میلیون دلار بوده که ۱۸۰ میلیون دلار این صادارت در گمرکات خراسان جنوبی ثبت شده است.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه تکمیل پروژه فولاد قائن با نیابت وزارتخانه اجرا می شود، گفت: در سه ماهه ابتدای سال ۹۸ فاز نخست این پروژه راه اندازی خواهد شد.
شهرکی با اشاره به اینکه در بحث کاهش خام فروشی مواد معدنی امسال ۱۰ پروژه صنایع معدنی در دست اجرا است، افزود: بخشی از این پروژه ها تا پایان امسال به بهره برداری می رسد.
به گفته وی در حوزه سنگ گرانیت چند واحد با توافق آستان قدس رضوی تجهیز می شود و در حوزه سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی نیز به ۱۰۰ نفر از فعالان تراش سنگ قیمتی با همکاری آستان قدس رضوی تسهیلات پرداخت می شود تا ۳ پروژه را در استان اجرایی کنند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: همچنین برای اجرای ۵ طرح صنعتی در مناطق مختلف با وزارتخانه توافق کردیم که مطالعات اجرایی آن را آغاز کنند.
رضا علیزاده، رئیس اتاق اصناف بیرجند هم در این جلسه با اشاره به فعالیت ۲۲ هزار واحد صنفی در قالب ۴۸ اتحادیه در استان، گفت: برای واحدهای صنفی استان پیش‌نویسی تهیه شده که در آن برای تمام واحدهای صنفی که کالای ایرانی عرضه کنند بسته های حمایتی و تشویقی شامل تخفیف در مالیات و عوارض شهرداری در نظر گرفته شده است.
شبستان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا