سیاسی

راه اندازی بازارچه صنایع دستی درقاین اقدامی عملی برای تحقق اقتصاد مقاومتی

شاهرخ عباسی رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن اظهارداشت: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری در سال جاری موضوع اقتصاد مقاومتی، اقدام وعمل را باتاکید مطرح کردند نیاز است که در کل کشور وبه نسبت در استانها وشهرستان ها روی این موضوع کار شود ونباید برنامه ها فقط به صورتی شعاری باشد وهر کاری را ربط به اقتصاد مقاومتی داد.
وی بیان داشت: به نظر من هنوز نتوانسته ایم روی چارچوب اقتصاد مقاومتی کار کنیم ودر حالی که هنوز این چارچوب اصلی را نمی دانیم نباید به کارهای عملیاتی ورود پیدا کرد.
عباسی بیان داشت : یکی از مهم ترین راههای عملیاتی اقتصاد مقاومتی استفاده از تولیدات داخل ووابستگی کمتر به غرب است که دراین زمینه بایستی بیشتر کار شود .
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین در ادامه بااشاره به تولید صنایع دستی در ایران گفت: یکی از راههایی که می توان در راستای عملیاتی کردن شعار اقتصاد مقاومتی گام برداشت صنایع دستی است .
وی افزود: صنایع دستی تبلور عینی اقتصاد مقاومتی است چراکه هنرمند ،هنر خودرا بدون وابستگی به غرب وبا مواد اولیه موجود در کشور تولید می کندواین هنرِ هنرمند ارزشمنداست .
عباسی در خصوص برنامه های این اداره درراستای اقتصاد مقاومتی در شهرستان گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر تلاش شده است تا درروستاها با ارائه آموزش های لازم به هنرمندان زمینه ایجاد مشاغل خانگی فراهم شود.
وی افزود:شهرستان قاین به عنوان قطب صنایع تولیدی در استان با داشتن هنرهای جاجیم بافی،پخل بافی،سفره آردی،حوله بافی و… توانسته است موفقیت های بسیاری را کسب کند به طوری که چندین اثر هنری در شهرستان نشان ملی دریافت کرده است.
عباسی حضور هنرمندان قاین در نمایشگاههای بین المللی در رشته های جاجیم بافی،پارچه بافی وسفال وسرامیک را یکی از افتخارات هنرمندان قاین دانست وگفت: در برخی از هنرها از جمله جاجیم بافی به همت تلاش گران این عرصه زمینه حضور هنرمندان در نمایشگاههای خارج از کشور نیز فراهم شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین ادامه داد: علی رغم اعتبارات بسیار خوبی که در سال های اخیر به بحث گردشگری ومیراث فرهنگی شهرستان به همت فرمانداری شهرستان اختصاص یافته است اما متاسفانه میزان اعتبارات بخش صنایع دستی اندک است .
وی افزود: در ۶ماهه اول امسال بیش از ۵۰نفر آموزش های لازم در زمینه صنایع درستی را فراگرفته اندوپس از ارائه گواهینامه ،جهت دریافت تسهیلات معرفی شده اند .
عباسی۶ماهه اول سال ۹۵را یک شش ماهه طلایی برای هنرمندان قاین دانست وگفت: حضور هنرمندان وصنعتگران قاین در نمایشگاههای بین المللی در استان های گیلان،مازندران،تهران درآمد خوبی را نصیب این هنرمندان کرده است ودر۶ماهه دوم هنرمندان ما در نمایشگاه های خارج از کشور هم شرکت خواهند کرد.
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین تصریح کرد،۱۲۰کیلیومتر جاده اصلی ترانزیتی در نوار شرقی را شهرستان قاین مدیریت می کند واز این مسیر می توان به نحو شایسته ای استفاده کرد .
وی راه اندازی بازارچه های صنایع دستی وسوغات محلی در چندین نقطه ازاین جاده را در راستای کمک به ایجاد اشتغال وعملیاتی نمودن اقتصاد مقاومتی در شهرستان مهم دانست وگفت: بازارچه صنایع دستی روم،بازارچه صنایع دستی خونیک گدار،بازارچه صنایع دستی وسوغات محلی در مجتمع امام رضا(ع)قاین وخضری،از جمله بازارچه هایی هستند که درراستای اقتصاد مقاومتی تعریف شده اند.
عباسی با اشاره به واحد های پذیرایی بین جاده ای گفت:این واحد های پذیرایی در جاده ها در جذب مسافر وگردشگر بسیار موثر هستند وهر چه قدر درمسیر جاده جاذبه ها بیشتر باشد قطعا ماندگاری مسافر نیز بیشتر خواهد شد.
وی افزود: روزانه بیش از۲۵میلیون تومان این واحد های پذیرایی بین جاده ای ومغازه دارانی که دراطراف این واحد ها قرار دارند درآمد زایی می کنند ولذا از این ظرفیت جاده می توان درراستای اقتصاد مقاومتی واشتغال زایی وفروش بیشتر محصولات صنایع دستی هنرمندان بهره برد.
رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری قاین یکی از نیاز های اساسی در راستای اقتصاد مقاومتی وکمک به هنرمندان را ایجاد بازارچه دائمی صنایع دستی در شهرستان ذکر کرد وگفت: راه اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی در قاین ،گام بزرگی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی در این شهرستان محسوب می شود وامیدواریم که با تامین اعتبار بتوانیم هرچه سریعتر این موضوع راکه یکی از خواسته های به حق هنرمندان وصنعتگران شهرستان است ،اجرایی کنیم.
عباسی بااشاره به راه اندازی مجتمع رفاهی قربانی در وردی شهر خضری دشت بیاض گفت: با راه اندازی این مجتمع که طی ۳سال آتی به بهره برداری خواهد رسید وتاکنون از ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، زمینه اشتغال جمع زیادی از همشهریان فراهم خواهد شد.
وی همچنین ازگردشگری به عنوان یکی دیگر از راههای کسب درآمد زایی وایجاد اشتغال نام برد وگفت: با توجه به اهمیت این موضوع وتخصیص حدود ۱میلیاردتومان به میراث فرهنگی وصنایع دستی وگردشگری قاین در سال جاری امیدواریم بتوانیم گام های موثری زمینه گردشگری شهرستان داشته باشیم.
وی مجددا با تاکید براین موضوع که از این تخصیص اعتبار فقط ۳۰میلیون تومان ان متعلق به بخش صنایع دستی است خواستار توجه بیشتر مسئولین شهرستان به بخش صنایع دستی شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا