سیاسی

راهیان نور یک کار کاملا پرورشی و تربیتی است /اعزام بیش از ۴ هزار و۳۰۰ دانش آموز به مناطق عملیاتی جنوب کشور

سرهنگ غلامرضا اردونی مسئول سازمان بسیج دانش آموزی خراسان جنوبی در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن اظهارکرد: راهیان نور دانش آموزی یکی از کارهای اثر بخش و بنیادین است که ششمین سال برنامه مشترک سپاه وآموزش و پرورش ویژه دانش آموزان امسال اجرا می شود .
وی افزود:از سال تحصیلی ۹۰- ۹۱ بر اساس تفاهم نامه بسیج مستضعفین و آموزش و پرورش و بسیج دانش آموزی و در راستای آموزش های دروس آمادگی دفاعی دانش اموزان به مناطق عملیاتی جنوب کشور این طرح در حال اجراست. .
اردونی ادامه داد:راهیان نور یک عملیات بزرگ فرهنگی و اثر بخش است واگر چه مقطع زمانی آن کوتاه است اما چون فضا یک فضای معنوی و نورانی است اثر گذاری عجیبی دارد و بیش از ۱۰ ساعت کار پرورشی و کارهای خاص را راهیان نور جواب می دهد
مسئول سازمان بسیج دانش آموزی استان گفت: از ابتدای سال تحصیلی جدید در قالب اردوی راهیان نور دانش آموزی تمهیدات ویژه ای برای این اردوها در نظر گرفته شد ودر مسیر رفت و برگشت ،کاروان ها در اروگاه ملی دانش آموزی در اصفهان شب را استراحت واز تردد خودروها جلوگیری شده است و این به آرامش و آسایش خانواده ها و فرزندان کمک می کند.
وی به استفاده از خودروهای جوان سیر در برگزاری اشاره کرد و گفت: نظارت ویژه ای نیز بر تردد و رفت وآمد اتوبوس ها صورت می گیرد .
اردونی با اشاره به همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان اظهار کرد: برنامه ریزی های بسیار خوبی با حضور مدیر کل آموزش و پرورش استان و اعضای ستاد راهیان نور استان انجام شده است و براساس همین برنامه ریزی ها و توافق نامه هایی که انجام شده است ازآذرماه امسال و از ابتدای عملیات اعزام دانش آموزان به مناطق جنوب کشور تا کنون ۳ مرحله دانش آموزان به مناطق جنوب کشور اعزام شده اند.
وی افزود: درمرحله اول که در آذر ماه برگزار شد ۲۰۱۹ نفر از دانش آموزان وفرهنگیان وعوامل اجرایی به مناطق اعزام شدند وپس از آن در بهمن ماه سال جاری نیز ۱۶۱۳نفر از پسران وفرهنگیان وعوامل اجرایی به مناطق اعزام و سومین مرحله نیز که از ۳۰ بهمن آغاز شده است۳۸۷ دانش آموز از استان به این مناطق اعزام شدند .
مسئول سازمان بسیج دانش آموزی استان گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۴۳۱۹ نفر از دانش آموزان به همراه عوامل اجرایی ازمناطق جنوبی کشور بازدید داشته اند .
وی با بیان این که اردوی راهیان نور دانش آموزی ،یک کار کاملا پرورشی و تربیتی است گفت: در هر مرحله از اعزام جلسات آموزشی و تخصصی ویژه عوامل اجرایی گذشته شده است .
وی ضمن سپاس و تقدیر از خانواده های دانش آموزان و همچنین آموزش و پرورش و سپاه گفت: برای تامین اعتبار این اردوها از خودیاری دانش آموزان نیز استفاده می شود که با توجه به این که برخی از دانش آموزان ما تحت پوشش نهاد های حمایتی هستند خواسته ما از این نهادها این است که با این خانواده ها همکاری داشته باشند تا فرزندان آنها نیز بتوانند از اردوی راهیان نور بهره کافی و وافی را ببرند.
این مقام مسئول با اشاره به طولانی بودن مسافت خراسان جنوبی تا مناطق جنوب کشور و با لابودن هزینه ها اظهارکرد: نیاز است که دستگاههای اجرایی در راستای فرهنگ ایثار و شهادت به آموزش و پرورش کمک نمایند.
وی گفت: برای مصون سازی در مقابله با جنگ نرم دشمن و هجمه های فرهنگی دشمن نیاز به یک واکسن و پادزهری است که راهیان نور یکی از بهترین ها ی پادزهر در برابر هجمه های دشمن در مقابله با تهاجم فرهنگی است.
مسئول سازمان بسیج دانش آموزی استان درادامه تصریح کرد: جوان امروز ما نیاز است که تاریخ معاصر خودرا بداند و نباید سوالات ز جوان ونوجوان ما در خصوص دفاع مقدس بی پاسخ بماند و با توجه به پیشرفت تکنولوژی و این که دشمن ممکن است مواردی را به دانش آموزان ما القا کند که بر آنها تاثیر گذار باشد لذا خواسته ما از متولیان و دستگاههای دولتی این است که تمام جامعه دانش آموزی به مجموعه راهیان نور که به بنیه تقویت معنوی جامعه کمک می کند اعزام شوند.
وی افزود:دفاع مقدس و دفاع از ناموس از فریضه های امر به معروف است و اگر می خواهیم که دفاع مقدس معرفی شود بایستی دستگاههای متولی دراین زمینه همکاری بیشتری داشته باشند و دستگاههای فرهنگی نیز بخشی از اعتبار و هزینه های خودرا برای ظرفیت راهیان نور به خصوص برای دانش آموزان استفاده کنند.
اردونی از تهیه اپلیکیشن دفاع مقدس توسط بسیج دانش آموزی و آموزش و پرورش خراسان جنوبی برای اولین بار در کشور ویژه اردوهای راهیان نور دانش آموزشی خبر داد و گفت: این نرم افزار بدون نیاز به اینترنت قابل نصب است و صحنه های بسیار خوبی از دفاع مقدس و همچنین شهدای مدافع حرم را به نمایش گذاشته است.
مسئول سازمان بسیج دانش آموزی با اشاره به برنامه های بسیج دانش آموزی گفت: برنامه های متنوعی در بسیج دان شآموزی اجرا می شود که از جمله می توان به لیگ علمی پایا اشاره کرد که هفته گذشته ۵۳۰ نفر از دانش آموزان استان در این مسابقه علمی با یکدیگر به رقابت پرداختند.
وی به طرح جهاد علمی ویژه دانش آموزانی که پایه درسی آنها ضعیف است اشاره کرد و گفت: در این طرح نیز برای بالابردن سطح علمی دانش آموزان در زمینه درسی آنها نیز بسیج برنامه داشته و در حال اجراست .
مسابقات خاص علمی فرهنگی ویژه دانش آموزان مقاطع ابتدایی،برگزاری مسابقه کتابخوانی در مدارس و… نیز از برنامه های این سازمان است .
اردونی با اشاره به برگزاری صالحین دانش آموزی گفت: بیش از ۱۵۰۰ حلقه صالحین دانش آموزی داریم که نزدیک به یک سوم این حلقه های صالحین در خارج از ساعات آموزشی ودر مساجد برگزار می شود و هدف ما این است که نسل جوان با مسجد بیشتر انس بگیرند .
وی به برنامه های فرهنگی در بین دانش آموزان در ایام الله ها اشاره کرد و گفت: هفته بسیج دانش آموزی نیز بهترین فرصت برای اجرای برنامه های فرهنگی در مدارس و دربین دانش آموزان است .
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا