سیاسی

راز یک درخت عجیب +عکس

به گزارش نسیم قائن به نقل از مهر، این دانه ها که به نوعی درخت از خانواده خرما تعلق دارد نه تنها وزن قابل توجهی دارند و در برخی موارد تا ۲۵ کیلوگرم نیز گزارش شده است بلکه تا نیم متر هم قطر دارند که از این حیث در دنیا رقیبی برای آنها وجود ندارد یا حداقل تاکنون کشف نشده است.
درختی که این دانه ها در زیر برگ هایش می روید در جزایر دورافتاده اقیانوس هند می روید و از این حیث که رویش آنها در خاک نه چندان غنی از ترکیبات لازم صورت می گیرد، دانشمندان را به فکر فرو برده است.
ناشناخته بودن این درخت و دانه هایش تا آن حد بوده که افسانه هایی نیز برای آن ساخته اند که البته هیچ مبنای علمی ندارد.
استفان بلک مور از مرکز گیاه شناسی سلطنتی بوتانیک ادینبورگ در بریتانیا می گوید: این درخت تنها درختی در جهان است که خرس پاندا و ببر می توانند از آن بالا بروند! احتمالا اشاره وی درخصوص چنین مقایسه ای مربوط به استحکام تنه این درخت می شود.
محققان دانشگاه فنی Darmstadt در آلمان در ماه های اخیر بررسی دقیقی بر روی برگ، تنه، شکوفه و دانه های این درخت انجاج داده اند.
آنها متوجه شده اند که برگ های این درخت در قیاس با سایر درختان حاوی یک سوم ترکیبات فسفر و نیتروژن است.
نکته جالب توجه دیگر این است که درخت بر اساس یک مکانیسم عجیب و حیرت انگیز، ترکیبات غنی و مؤثر را از برگ های پیر و در آستانه جدا شدن استخراج کرده و مورد استفاده مجدد در سایر بخش هایش قرار می دهد.
محققان بر این باورند که این مکانیسم عجیب نقش اصلی را در تولید و بارورسازی دانه هایی به این بزرگی ایفا می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا