سیاسی

رابطه مرگ جنین با دعواهای زناشویی

به گزارش نسیم قائن ، در هفته های گذشته چندین مسئله که در نهایت منجر به موانع رشد جمعیت می شد را بررسی کردیم و در هفته جاری هم به یک مورد دیگر از مسائلی که مانع رشد جمعیت در کشور می شود را مورد بررسی قرار خواهیم داد.یکی از دلایل تاثیرگذار که سبب دوری خانواده از فرزند می شود بحث ترس والدین از عاقبت جنین است به گونه ای که والدین به دلایل مختلف از این ترس دارند که مبادا فرزندشان معلول شود و یا در اثر تجربه و یا تجارب قبلی خود جنین در شکم مادر از بین برود.
آسیب بزرگ فرزند آوری بدون قرار داشتن تحت نظر پزشک!
در بسیاری از خانواده ها زوجین بدون اینکه تحت نظر پزشک باشند و یا اینکه زمانی که دیر به پزشک مراجعه می کنند اقدام به فرزند آوری کرده که به هر علتی فرزندشان قبل از به دنیا آمدن از بین می رود و بعد از آن والدین و مخصوصا مادران از ترس اینکه مجددا جنین به سرنوشت جنین قبلی دچار شود از بارداری خود را منع می کنند.
در زندگی برخی از زوجین هم بعضا دوبار و حتی سه بار پشت سرهم این اتفاق افتاده است و جنین هرگز به دنیا نیامد اما قطعا این موضوع دلیلی بر عدم فرزند آوری نباید باشد.
البته منظور از این سخن بی گدار به آب زدن و یا عجله در فرزند آوری آن هم بعد از یک یا دو سقط جنین نیست اما عدم ورود شیرینی بچه به منزل آن هم تا سالیان سال به این دلیل هم عقلانی به نظر نمی رسد.
بهترین راهی که می تواند بعد از توکل به خدا در راه فرزند آوری، توسط والدین صورت گیرد، قرار گرفتن آنها تحت نظر پزشک است.با پیشرفت علم پزشکی در سطوح مختلف و با انجام آزمایشات پیشرفته پزشکی می توان بسیاری از بیماری ها و یا مسائلی که منجر به مرگ جنین در شکم مادر می شود را درمان کرده و از وقوع آن جلوگیری کرد.
از مرگ جنین تا اختلافات زناشویی
در همین رابطه و به منظور گفتگو به سراغ مادری رفتیم که بعد از اینکه دوبار جنین خود را قبل از به دنیا آمدن ازدست داد، صاحب دو فرزند شده است.این مادر ۳۵ ساله در گفتگو با فرهنگ نیوز، می گوید: متاسفانه بعد از مرگ جنین اول و مخصوصا دوم آن هم در زمانی که بیش از ۵ماه از زمان بارداری می گذشت، لحظات بسیار سختی بر خانواده ما سپری شد.حتی سبب بروز اختلافاتی میان من و همسرم شد چرا که بعد از ۵سال زندگی مشترک همچنان فرزندی نداشتیم.
وی ادامه داد: عرصه زندگی بر ما بی جهت هر روز سخت تر می شد تا جایی که با راهنمایی یکی از بستگان به مشاوره و بعد از آن هم تحت نظر کامل پزشک زنان و زایمان قرار گرفتم.دیگر اکثر تصمیماتی که در زمینه بچه دار شدن داشتیم با نظر پزشک بود.پزشک معالج ما از روحیه خوبی برخوردار بود و خداروشکر توانست همان روحیه را به ما منتقل کند تا جایی که برای بچه دار شدن اقدام کردیم.
فرزندی که استرس و دعوا را سوزاند
این مادر ۳۵ ساله خاطر نشان کرد: استرس زیادی داشتیم، مخصوصا زمانی که جنین به ماه های پایانی نزدیک می شد اما با لطف و عنایت خداوند و اجرای دستورات پزشکی فرزند اولم به دنیا آمد.بعد از به دنیا آمدن فرزند اولم دیگر به فرزند دوم فکر نمی کردم.با خود می گفتم، همین که یک فرزند دارم خداروشکر از طرفی لحظات خوشی که در زندگیمان به وجود آمده بود را دوست نداشتم از دست بدهم.چرا که بچه زندگی ما را روشن کرده بود و سختی ها و دعواهای زندگی ما را از بین برده بود.
وی در پاسخ به این سوال که چه دلیلی باعث شد که مجددا بچه دار شوید، گفت: در رویای خوشی سیر می کردم تا اینکه مشاوره ای که قبل از به دنیا آمدن بچه اولم می رفتیم را ادامه دادیم و بعد از مدتی مشاوره و شرایط زندگی ما به علت اینکه فرزند اولمان درست تربیت شود و مهمتر از آن به علت علاقه همسرم به فرزند دوم با هماهنگی پزشک زنان تصمیم گرفتیم که مجددا بچه دار شویم.زمان بارداری چهارم من انگار بسیار زود سپری شد و اصلا متوجه زمان نشدم و استرس گذشته را هم نداشتم.خداروشکر این فرزندم به دنیا آمد و مشکلی ایجاد نشد.
لحظات سختی که تبدیل به خاطره شیرین شد
این بانو در ادامه گفتگو بیان داشت: یک انسان و مخصوصا یک مادر زمانی که در لحظات سختی قرار می گیرد، خواسته یا ناخواسته استرس زیادی دارد و در نهایت این استرس منجر به ترس و وحشت می شود.اما به نظر مهم تصمیماتی است که در لحظات سخت گرفته می شود.بنده و همسرم اگر به مشاوره نمی رفتیم شاید زندگی ما به مرز جدایی هم می رسید اما اکنون خداروشکر لحظات خوب و شیرینی را سپری می کنیم.
وی در پایان گفت: اکنون برای من دورانی که دو فرزندم را قبل از اینکه به دنیا بیایند از دست دادم، تبدیل به خاطراتی شده است که سبب افزایش تجربه ام و مقاومتم در برابر سختی ها شده است.شاید اگر دو فرزند دیگرم هم از دست می رفتند این حس را داشتم وشاید هم نداشتم، نمی دانم ولی حس می کنم این مشکلات آزمایش خداوند است و دعا می کنم که همه انسان ها از آزمایش های الهی سربلند خارج شوند.
سهم مسئولین در افزایش جمعیت چیست؟
اگرچه نگاه این مادر و بسیاری از مادران ایران زمین بیشتر به این سمت باشد که بحث جمعیتی کشور را مد نظر داشته باشند، به بحث تنظیم خانواده و شرایط خوش زندگی خودشان معطوف شده است، اما با تقویت همین روحیه و روحیه های این چنینی می توان در نهایت به هدف نهایی بحث افزایش جمعیت در کشور رسید.مسئله ای که شاید در دستور کار مسئولان با گذشت سالیان سال از انقلاب اسلامی قرار نگرفته است.
رفع موانع و مشکلات این چنینی در خانواده ها که متاسفانه بسیاری از والدین با آن درگیر هستند می تواند قدم بزرگی را در راستای رسیدن به اهداف مطلوب جمعیتی بردارد.
فرهنگ نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا