سیاسی

رئیس خانه صنعت: واردات وسیع خاکستر پشت‌بام و شتر چه توجیهی دارد؟

به گزارش نسیم قائن ، در طول ۸ ماه امسال شعارهای مختلفی در افزایش جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش صنعت سختن گفته شد تا به دنبال آن احیاء واحدهای تولیدی انجام شده و اشتغال کارآمدی در بخش صنعت کشور به وجود آید اما متأسفانه امسال نه تنها رشد سرمایه گذاری خارجی در صنعت به وجود نیامده بلکه براساس آمار در هشت ماهه امسال ۴۷ طرح به تصویب هیأت سرمایه گذاری رسیده که حجم کل سرمایه گذاری در این طرح‌ها ۲٫۱ میلیارد دلار است. این حجم سرمایه گذاری در حالی امسال در بخش صنعت انجام شده که میزان سرمایه گذاری خارجی در۸ ماهه سال گذشته ۴٫۸۳ میلیارد دلار بوده است.
عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران در رابطه با دلایل کاهش سرمایه گذاری در بخش صنعت به خبرنگار تسنیم می‌گوید: قرار بود بعد از برجام گشایش‌های بانکی برای تولیدکنندگان کشور فراهم شود اما متأسفانه هنوز در نقل و انتقال پول مشکل داریم و همین موضوع عاملی شده تا رغبتی توسط سرمایه گذاران خارجی برای حضور در ایران نباشد و فقط در سفرهای متعدد به ارزیابی بازار کشور مشغول باشند.
*واردات وسیع خاکستر پشت‌بام و شتر به کشور
وی با اعلام اینکه متأسفانه واردات کالا نیز به کشور رشد قابل توجهی پیدا کرده است، افزود: همین موضوع باعث می‌شود تا شرکتهای خارجی بیشتر ایران را به عنوان بازار فروش محصولات خود نگاه کنند.جالب اینجاست آمارها نشان می‌دهد کالاهای قابل تأملی وارد کشور شده که ما هیچگونه احتیاجی به آنها نداریم به عنوان نمونه خاکستر پشت‌بام یا واردات شتر که اصلاً در داخل نیازی به آنها ندارد.
رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تأکید براینکه وزارت صنایع در بخش واحدهای خصوصی کوچک و متوسط اقدامی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی انجام نداده است، تصریح کرد: اگر به آمار سرمایه گذاری امسال نگاه کنید عمده منابع به سمت صنایع بزرگ هدایت شده و بخش خصوصی کوچک و متوسط هیچ سهمی ندارد.
سهل آبادی در ادامه صحبتهای خود با بیان اینکه شرکتهای خارجی به واسطه اعمال تحریم‌های بین المللی و نگرانی از قطع ارتباط با آمریکا تمایلی به حضور در ایران ندارند، گفت: البته شرایط اقتصاد امروز ایران نیز به هیچ عنوان مناسب سرمایه گذاری خارجی نیست تغییرات لحظه‌ای نرخ ارز، رکود بازار و مشکلات داخلی عاملی شده تا در جذب سرمایه گذاری خارجی نتوانیم موفق باشیم. به اعتقاد من اگر شرایط امروز اقتصاد کشور تکرار شود مطمئنا رشد سرمایه گذاری خارجی در سال آینده کاهش قابل توجهی خواهد یافت.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا