سیاسی

دولت فروش سریع ۵۰ درصد واحدهای طرح امید را تضمین می‌کند

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام حسن روحانی در مراسم آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری «امید» با اشاره به ۱۹ بهمن و سالروز بیعت تاریخی کارکنان نیروی هوایی ارتش با رهبر کبیر انقلاب اسلامی، گفت: کار عظیم نیروی هوایی ضربه نهایی را به پیکر رژیم طاغوت زد. همه نیروهای مسلح در دوران انقلاب روزهای سختی را سپری کردند و در نهایت نمره قبولی را با پیوستن به مردم کسب کردند اما در این بین نمره نیروی هوایی از همه بهتر بود.
وی با بیان اینکه رژیم پهلوی بیشترین سرمایه گذاری را بر روی نیروی هوایی انجام می داد، اظهار داشت: رژیم پهلوی اهمیت زیادی برای نیروی هوایی قائل بود، به همین دلیل کاری که نیروی هوایی در ۱۹ بهمن ۱۳۵۷ انجام داد توطئه های آمریکا را نابود کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه نیروی هوایی بلافاصله یک روز بعد از تجاوز صدام، بزرگترین نور امید را برای پیروزی در جنگ آفرید، اظهار داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم برای تقویت همه نیروهای مسلح و به ویژه نیروی هوایی قدم های خوبی برداشته شده است و در دولت دوازدهم نیز برنامه های مناسبی در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری «امید» و اهمیت موضوع مسکن در جامعه، گفت: همه دولت ها و حکومت ها برنامه ها و راه حل هایی برای مسئله مسکن داشتند اما باید بدانیم که دولت نه تنها خانه ساز خوبی نیست، بلکه تاجر و بنگاه دار خوبی هم نیست. اگر کاری را بتوان به مردم واگذار کرد و دولت آن را انجام دهد، قطعا ضرر خواهیم کرد.
روحانی با اشاره به اینکه در بخش صنعت بخشی در دست مردم و بخشی از آن در دست دولت است که بخش هایی که در دست دولت است، با تمام قدرت به آن چسبیده اند، اظهار داشت: تمام نهادهای دولتی، عمومی و نیروهای مسلح باید بنگاه های خود را به مردم واگذار کنند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مهمترین پیام زلزله‌های اخیر، مخصوصاً تکانه ای که در تهران رخ داد، نوسازی سریعتر بافت‌های فرسوده است، اظهارداشت:خشکسالی، صدای آسمان و زلزله صدای زمین است و باید با برنامه آماده باشیم. باید بدانیم که کشت بهاری ۹۷ قطعا متفاوت از کشت بهاری ۹۶ خواهد بود، چراکه شرایط آبی کشور تغییر کرده است.
روحانی با بیان اینکه مهمترین اصل در اجرای طرح بازآفرینی شهری«امید» حفظ جان مردم است، تصریح کرد: کشور ما روی خط زلزله است و اولویت در بازسازی بافت های فرسوده با شهرهایی است که احتمال زلزله در آن شهر و استان بیشتر از سایر نقاط کشور باشد.
وی با بیان اینکه وقتی یک محله فرسوده باشد از نظر اجتماعی نیز مشکلاتی پدید خواهد آمد، اظهار داشت: ساخت و ساز شاید ظاهری مادی داشته باشد اما در پس آن مسائل فرهنگی و اجتماعی زیادی نهفته است. باید ساختمانی مبتنی بر سنت، سلیقه و فرهنگ ایرانی بسازیم تا مشکلاتی که در گذشته وجود داشته، پیش نیاید.
وی با تاکید بر اینکه برای اجرای این طرح همراهی و آمادگی مردم را نیاز داریم، خاطر نشان کرد: اولین کاری که باید صورت بگیرد، تبیین مشکلات موجود و ترسیم آینده است. توسعه گری که در یک محله اقدام به بازسازی می کند باید ماکت آن محله را پس از نوسازی در معرض دید مردم قرار دهد تا مردم بدانند که ۲ سال دیگر چه چیزی را تحویل خواهند گرفت.
روحانی افزود: ساکنین بافت های فرسوده تنها کاری که باید انجام دهند واگذاری خانه است و به هر ساکن بافت فرسوده، مسکنی با ۲۰ درصد زیر بنای بیشتر تحویل می‌شود که این برای آسان شدن دریافت مسکن امن برای ساکنین در این بافت ها است.
رئیس جمهور با بیان اینکه در این طرح بانک ها به توسعه گران کمک خواهند کرد، گفت: با زمینی که در بافت های فرسوده به صورت رایگان در اختیار توسعه گران قرار خواهد گرفت، آنها می توانند ۲ برابر متراژی را که زمین در اختیار گرفته اند را خانه بسازند که پس از آن نیمی از آن را در اختیار مالکان بافت های فرسوده قرار می دهند و نیمی دیگر را نیز بعنوان سهم خود خواهند فروخت.
وی افزود: دولت فروش سریع ۵۰ درصد واحدهای ایجاد شده در طرح بازآفرینی امید را با انواع تسهیلات و مشوق هایی که برای آن در نظر گرفته شده است را تضمین می‌کند؛ البته ساختمان‌هایی که تحویل مردم می‌شود باید در برابر زلزله حداقل ۷.۵ ریشتری مقاوم باشد.
روحانی با بیان اینکه در این طرح توسعه دهندگان پولی را برای دریافت پروانه پرداخت نخواهند کرد و امور مشاوره ای نیز از شهرداری ها دریافت می کنند، اضافه کرد: همچنین زیرساخت های محله ها نیز تا پای ساختمان توسط دولت انجام خواهد شد.
رئیس جمهور با تاکید بر لزوم اعطای تسهیلات به توسعه گران و سازندگان بافت های فرسوده، تصریح کرد: بانک ها باید تسهیلات را به راحتی در اختیار توسعه گران قرار دهند تا به سرعت کار اجرایی در بافت های فرسوده آغاز شود. برخی دستگاه ها دولتی و غیر دولتی نیز برای در اختیار گذاشتن تسهیلات مربوط به ساخت و ساز اعلام آمادگی کرده اند.
وی با بیان اینکه یکی از اهداف دیگر طرح بازآفرینی شهری«امید» بحث مسکن زوج های جوان است، گفت: اگر زوج های جوان بتوانند پولی را در صندوق پس انداز مسکن سرمایه گذاری کنند، ما ۶ برابر آن را به آنها تسهیلات با نرخ ۸ درصد پرداخت خواهیم کرد و اگر زوج های جوان بخواهند خانه خود را در بافت های نوسازی شده در طرح «امید» خریداری کنند، نرخ سود این تسهیلات به ۶ درصد کاهش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه این طرح در تهران نیز در ۱۲ نقطه از امروز شروع خواهد شد، اظهار داشت: به زودی در تهران این طرح در ۲۰ نقطه اجرایی خواهد شد که ارتقاء سرمایه مردم و ساکنین بافت های فرسوده از دیگر ثمرات آن است.
رئیس جمهور مسکن را یکی از بخش های پیشران و محرک اقتصاد برشمرد و خاطرنشان کرد: اجرای این طرح باعث فعال شدن بنگاه های کوچک و بزرگ اقتصادی در کشور می شود و به همه توسعه گران و سازندگان اعلام می کنیم که دولت آماده همکاری با آنها برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده است.
روحانی در پایان نیز گفت: اجرای طرح بازآفرینی شهری«امید» به این معنا است که صدای زلزله، صدای مشکلات مردم در بافت های فرسوده، صدای مردم کم توان و صدای نسل جدید خانه اولی را شنیده ایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا