سیاسی

دلار ۴۸۰۰ تومان شد/ شهرستانی ها رفتند؟

به گزارش نسیم قائن ، نرخ دلار امروز در بازار ارز بار دیگر رکورد ۴۸۰۰ تومان را زد ولی این درحالی است که صرافی های خیابان فردوسی در پاسخ به خریداران دلار و یورو می گویند: ارزی نداریم!
مشاهدات میدانی از فردوسی حکایت از آب رفتن صف خریداران دلار دارد؛ آنهم درحالی که طی روزهای اخیر در این خیابان صف های طولانی برای خریداران دلار شکل گرفته بود.
از جمله دلایلی که باعث تشکیل صف های طولانی مقابل صرافی های منتخب بانک مرکزی شده بود، اختلاف ۳۰۰-۴۰۰ تومانی دلار مداخله ای با بازار آزاد بود.
ولی امروز و بعد از آنکه بانک مرکزی نرخ فروش ارز به صرافی های منتخب را به بازار آزاد نزدیک کرد، رفته رفته از صف های کاذب خریداران دلار نیز کاسته شد.
دلار مداخله ای امروز در صرافی های منتخب ۴۷۹۰ تومان فروخته می شد. در عین حال نرخ دلار در بازار آزاد با قیمتی بیش از ۴۸۰۰ تومان معامله می شود.
گفتنی است از روزهای گذشته صرافی هایی که مسئولیت فروش ارز مداخله ای به خریداران دلار را داشتند، چند شرط را برای فروش ارز اعلام کرده اند که از مهمترین آنها داشتن بلیط و پاسپورت و عوارض خروج از کشور است.
برخی صرافی ها در سطح کشور برای فروش دلار به خریداران مدارک و اسناد جدیدی را مطالبه می کنند که عبارتند از: اصل پاسپورت و کارت ملی، اصل عوارض خروج،اصل بلیط و ویزا.
همچنین در این صرافی ها به هر نفر ۱۰۰۰ دلار ارز فروخته می شود و برای کشورهایی که نیازی به ویزا ندارد به هر نفر ۵۰۰ دلار داده می شود.
با این شرایط فقط مسافران می توانند دلار مداخله ای بخرند آنهم سه روز قبل از سفرشان! فعالان بازار ارز معتقدند: مدتی بود که به مسافران خارجی ارز تعلق نمی گرفت اما از امروز رسما ارز مسافرتی با قیمتی حدود ۳۰۰ تومان پایینتر به متقاضیان بفروش میرسد و دلار عمده صرافی ها نیز به قیمت بازار آزاد رسید تا بار دیگر شاهد دو نرخ مسافرتی و آزاد در بازار ارز به صورت رسمی باشیم.
محمد حسینی نماینده مجلس در خصوص سختگیری و بررسی مدارک برای فروش ارز مسافرتی، گفت: بحث دولت این است که بتواند ارز را مستقیم به کسانی که نیازمندند بفروشند نه اینکه صرافی ها خریداری کنند بعد به واسطه ها فروخته شود و واسطه ها در ساعتی که مردم نیازمند هستند ارز را با قیمتی بالاتر ارائه دهند.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مسافر خارج از کشور با ارائه مدارت و اسناد می‌تواند ارز با را قیمتی متعادل دریافت کند، گفت: در روش گذشته افراد ارز را از صرافی‌ها خریداری و زمان‌هایی که حجم متقاضی زیاد می‌شد و ارز در بازار موجود نبود آن را با قیمتی بالاتر عرضه می کردند، در واقع بخشنامه بانک مرکزی حرکتی در جهت حفظ بازار است.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا