سیاسی

دعوت ریاض از شرکت‌های آمریکایی برای توسعه برنامه هسته‌ای عربستان

به گزارش نسیم قائن ، «خالد الفلیح»، وزیر انرژی عربستان سعودی روز دوشنبه خواستار مشارکت شرکت‌های آمریکایی برای توسعه برنامه هسته‌ای این کشور شد.
به نوشته رویترز، «الفلیح» که بعد از دیدار با «ریک پری»، وزیر انرژی آمریکا صحبت می‌کرد مدعی شد برنامه هسته‌ای عربستان سعودی به هیچ وجه به سمت مقاصد نظامی منحرف نخواهد شد.
وزیر انرژی آمریکا روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت صحبت کردن درباره توافق با عربستان سعودی درباره همکاری‌های هسته‌ای هنوز زود است.
پیش از این منابع آگاه مدعی شده بودند شرکت‌های آمریکایی مایل به مشارکت در ساخت رآکتورهای اتمی در عربستان سعودی در تلاش هستند واشنگتن را برای آغاز مذاکرات با ریاض در زمینه توسعه برنامه هسته‌ای این کشور متقاعد کنند.
سه منبع آگاه روز جمعه در گفت‌وگو با رویترز تصریح کردند عربستان سعودی از این لابیگریها که احتمالاً نگرانی‌های ایران را به دنبال خواهد داشت، استقبال کرده است.
یک منبع آگاه به رویترز گفت: «ریاض به واشنگتن گفته نمی خواهد احتمال غنیسازی اورانیوم را در هرگونه توافق هسته‌ای با واشنگتن از دست بدهد.»
رویترز ضمن اشاره به سفر ریک پری به ریاض سفر به نقل از یک منبع آگاه نوشت: عربستان سعودی و آمریکا پیش از این مذاکرات اولیه و مقدماتی را درباره توافق همکاری هسته‌ای آغاز کرده اند.
قوانین داخلی آمریکا، انتقال مواد، فناوری‌ها و تجهیزات هسته‌ای به کشورها را به رسیدن به توافقی با این کشورها در زمینه همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای منوط می‌کند.
در مذاکرات قبلی، عربستان سعودی از امضای هرگونه توافقنامه‌ای با چشم‌انداز محروم شدن از حق غنی‌سازی اورانیوم امتناع کرده است.
عربستان سعودی در ماه اکتبر درخواستی را درباره اطلاعات مربوط به ساخت رآکتورهای اتمی ارسال کرده است تا مناقصه چند میلیارد دلاری برای ساخت ۲ رآکتور هسته‌ای را برگزار کند. عربستان قصد دارد عملیات ساخت نخستین رآکتور اتمی را از سال ۲۰۱۸ آغاز کند.
رویترز گزارش داده است شرکت وستینگهاوس در حال مذاکره با سایر شرکت های آمریکایی است تا کنسرسیومی را برای شرکت در این مناقصه تشکیل دهد.
تحلیلگران و کارشناسان پافشاری عربستان سعودی بر حق غنی سازی اورانیوم را بیشتر درخواستی سیاسی و بخشی از رقابت منطقه‌ای این کشور با ایران دانسته‌اند.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا