سیاسی

دستور رئیس‌جمهور برای تعیین تکلیف سهام عدالت تا ۲ هفته آینده/ سهام ۱.۵ میلیون تومان ارزش دارد

به گزارش نسیم قائن ، محمدرضا پورابراهیمی امروز در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اتاق ایران با اشاره به آخرین تصمیمات گرفته شده در مورد آزادسازی سهام عدالت از ارائه لایحه آزادسازی سهام عدالت تا دو هفته آینده به مجلس از طرف دولت خبر داد و گفت: در این باره امروز نشست تخصصی بازار سرمایه برگزار شد و مقدمات نقل و انتقال سهام عدالت از طریق بازار سرمایه فراهم شد.
وی افزود: به این ترتیب ۵۰ میلیون نفر از جمعیت ۸۰ میلیونی کشور می‌توانند سهام عدالت خود را از طریق بازار سرمایه نقل و انتقال کنند.
وی با بیان اینکه ارزش هر برگه سهام عدالت بین یک تا ۱٫۵ میلیون تومان است، ادامه داد: بر اساس وعده رئیس‌جمهور این لایحه به زودی در دستور کار کمیسیون اقتصادی قرار می‌گیرد، تا در آینده نزدیک با فوریت در صحن مجلس مطرح شود.
وی درباره آخرین وضعیت مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز و وصول مطالبات مالباختگان گفت: این موضوع نیز در جلسه‌ای با حضور رئیس‌جمهور روز گذشته موردبررسی قرار گرفت که بر اساس گزارش رئیس‌جمهور ۹۸ درصد سپرده‌گذاران این مؤسسات ساماندهی شدند، اما بررسی‌ ما نشان می‌د‌هد که گزارشات بانک مرکزی با گزارشات میدانی ما متفاوت است.
پورابراهیمی در توضیح مطلب فوق ادامه داد: برای ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز پیشنهاد دادیم کمیته‌ای از سوی ریاست جمهوری مأمور بررسی موضوع شود؛ با توجه به خط اعتباری ۱۱ هزار میلیارد تومانی بانک مرکزی ، امیدواریم این موضوع طی چند هفته آینده تعیین تکلیف شود.
رئیس کمیسیون‌ اقتصادی مجلس به بحث‌های اخیر در مورد بیمه ساختمان‌ها خبر داد و گفت: بر اساس لایحه بیمه حوادث همگانی تمام ساختمان‌های کشور در برابر بلایای چون سیل و زلزله بیمه می‌شوند که این موضوع زودتر با حمایت دولت عملیاتی خواهد شد.
وی درباره ساماندهی نهادهای عمومی غیردولتی و تصمیم‌گیری در خصوص بنگاه‌های این نهادها گفت: این موضوع را در لایحه بودجه مدنظر قرار خواهیم داد و برنامه داریم، با همکاری دولت این موضوع تعیین تکلیف شود، چرا که با وضعیت واگذاری‌ها در حال حاضر مشخص نیست، اقتصاد ایران دولتی یا خصوصی است؟، بنابراین باید این پدیده هر چه زودتر ساماندهی شود.
پورابراهیمی ادامه داد: خوش‌بختانه بر اساس توافقاتی که در حال انجام است، نهادهای عمومی غیردولتی و بنگاه‌های وابسته به این نهادها زودتر ساماندهی و تعیین تکلیف خواهند شد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش درباره لایحه بودجه ۹۷ که در حال حاضر در کمیسیون تلفیق بودجه در حال بررسی است، گفت: خوشبختانه نگاه جدیدی در دولت در فرایند بررسی لایحه بودجه مشاهده می‌شود، به طوری که آقای رئیس‌جمهور در جلسه روز گذشته اعلام کردند، آمادگی داریم پیشنهادات مجلس در مورد تبصره ۱۸ لایحه بودجه مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی را موردبررسی قرار دهیم که این ادبیات از سوی رئیس‌جمهور برای ما قابل‌قبول است، چرا که عموماً روسای جمهور و مسئولان دولتی عموماً در جلسات لایحه بودجه اعلام می‌کنند، اگر مجلس پیشنهادات دولت را در لایحه بودجه تغییر دهد ممکن است، نتوانند تعهدات خود را عملیاتی کنند.
وی ادامه داد: روز گذشته رئیس مجلس در جلسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه حضور یافتند و در مورد تغییر قیمت حامل‌های انرژی اعلام کردند با توجه به شرایط اقتصادی فعلاً افزایش قیمت‌ها را به صلاح نمی‌دانیم و با یک رویکرد منطقی باید در باره تأمین درآمد هدفمندی یارانه‌ها تصمیم‌گیری کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به اینکه تعیین مالیات بر ارزش برای سال آینده منوط به اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده است، گفت: از یکشنبه هفته آینده این لایحه در ۲ نوبت صبح و بعدازظهر کمیسیون اقتصادی مجلس مورد بررسی قرار می‌گیرد، تا همزمان با بررسی لایحه بودجه در صحن مجلس موضوع لایحه اصلاح قانون ارزش افزوده نیز تعیین تکلیف شده باشد.
وی از دائمی شدن قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده تا پایان امسال خبر داد و گفت: این قانون از سال ۹۷ دائمی خواهد شد.
پورابراهیمی همچنین درباره آخرین تصمیمات در مورد اف ای تی اف گفت: در این خصوص یک کمیسیون مشترک در مجلس تشکیل شده که کمیسیون اقتصادی مجلس نیز نمایندگان خود را معرفی کرده است. پورابراهیمی ادامه داد: از رئیس‌جمهور درخواست داریم، این موضوع را در جلسه سران قوا مطرح کنند، تا زودتر به نتیجه برسیم، چراکه تماس‌هایی داریم، اگر موضوع اف ای تی اف با تغییراتی همراه نشود، مشکلاتی ایجاد خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا