سیاسی

در دام مأموران تقلبی گرفتار نشویم

به گزارش نسیم قائن ، به طور معمول بخشی از اخبار حوادث رسانه‌ها به شناسایی و دستگیری مجرمین حرفه‌ای تحت پوشش مأمورین نظامی، انتظامی و دستگاه‌های دولتی اختصاص می‌یابد؛ تبهکارانی که عمدتاً با سوء استفاده از شرایط ویژه‌ی قربانیان مرتکب انواع جرایم از جمله سرقت، اخاذی، کلاهبرداری، اعمال منافی عفت و حتی در مواردی قتل به ویژه علیه اتباع خارجی می‌شوند.
تبعات و پیامدهای جرایمی که این افراد مرتکب می‌شوند، از منظر اجتماعی دارای اهمیت زیادی است؛ چرا که این قبیل جرایم باعث ایجاد رعب و وحشت در جامعه شده و امنیت عمومی را تهدید می‌کند. به همین دلیل قانون‌گذار مجازات مضاعفی را برای مرتکبین پیش‌بینی نموده است.
مجازات‌های قانونی
ï ماده ۵۵۵ قانون مجازات اسلامی :
هر کس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت، خود را در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشگری و انتظامی که از نظر قانون مربوط به او نبوده است، دخالت دهد یا معرفی نماید، به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد و چنانچه برای دخالت یا معرفی خود در مشاغل مزبور، سندی جعل کرده باشد، مجازات جعل را نیز خواهد داشت.
ïماده ۵۵۶ قانون مجازات اسلامی :
هر کس بدون مجوز و به صورت علنی لباس‌های رسمی مأموران نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا نشان‌ها، مدال‌ها یا سایر امتیازات دولتی را بدون تغییر یا با تغییر جزئی که موجب اشتباه شود، مورد استفاده قرار دهد، در صورتی که عمل او به مجازات قانون دیگری مستلزم مجازات شدیدتری نباشد، به حبس از سه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال محکوم خواهد شد و در صورتی که از این عمل خود سوء استفاده کرده باشد، به هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
اما آیا مجازات‌های قانونی برای پیشگیری از چنین جرایمی به تنهایی کافی است؟
واقعیت این است که تشدید مجازات هر چند هزینه‌ی ارتکاب جرایم را افزایش می‌دهد، اما هرگز کافی نیست؛ بلکه بایستی فرصت ارتکاب به جرم نیز تا حد ممکن محدود گردد. به عبارت دیگر می‌بایست با آگاه‌سازی، آموزش و توانمندسازی قربانیان بالقوه، فرصت ارتکاب جرم را از تبهکاران سلب نمود و آنها را در رسیدن به اهدافشان ناکام گذاشت.
در اولین گام لازم است نگاهی اجمالی به رایج ترین شگردهای این مجرمین داشته باشیم.
شگردهای مورد استفاده مأمورین قلابی :
ïمأمورین قلابی با آگاهی از نقاط ضعف و تخلفات افراد و بزرگ‌نمایی آن‌ها، وجهی را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم طلب می‌کنند تا به اصطلاح از اقدام قانونی بر علیه آنان صرف‌نظر نمایند.
زنان و دختران بدحجاب، اتباع خارجی غیرمجاز، دختران و پسرانی که بدون موازین شرعی در معابر یا اماکن خلوت ظاهر می‌شوند، کسبه بدون جواز کسب و رانندگان فاقد گواهینامه و … از اصلی‌ترین طعمه‌های این تبهکاران محسوب می‌شوند.
ï برخی از مجرمین تحت پوشش مأمورین، با استفاده از مدارک شناسایی جعلی، با عناوین مختلف مانند مأمور مبارزه با مواد مخدر، مأمور مبارزه با مفاسد (برای جمع‌آوری ماهواره) و … به منازل افراد مراجعه و اقدام به اخاذی می‌کنند.
ï این افراد بعضاً با کسب اطلاعات موردنیاز خود در حین صحبت، زمینه را برای ارتکاب جرایمی نظیر سرقت فراهم می‌نمایند.
ï بازرسی بدنی از افراد یا بازرسی خودروی آنان به بهانه حمل مواد مخدر، سلاح و یا کالای قاچاق، یکی دیگر از شگردهای این مجرمین محسوب می‌شود.
چگونه می‌توانیم مأموران قلابی را تشخیص دهیم؟
ï مأموران قلابی در انجام (به اصطلاح) مأموریت خود، به انحاء مختلف از ارائه‌ی کارت شناسایی یا حکم قضایی طفره می‌روند.
ï مجرمان تحت پوشش مأموران معمولاً با به نمایش گذاشتن مبالغه‌امیز اسلحه، بی‌سیم و یا دستبند همراه خود، سعی در ترساندن افراد می‌نمایند.
ï مجرمان مأمورنما تلاش می‌کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن اقدامات خود را انجام داده و از محل دور شوند؛ به همین خاطر معمولاً دچار عجله و دستپاچگی می‌شوند.
ï مأمورین قلابی معمولاً طعمه‌های خود را تهدید می‌کنند که در صورت عدم تمکین، آنها را به مراکز نظامی و انتظامی خواهند برد و تأکید می‌کنند که در آن مراکز مجازات و تبعات بسیار سنگین‌تری در انتظارشان خواهد بود؛ ولی جالب این که در صورت پیش‌قدم شدن افراد برای مراجعه به مراکز یاد شده سریعاً عقب‌نشینی می‌کنند.
ï مأمورین قلابی معمولاً در نقاطی پرت و مکان‌هایی که کمتر محل تردد گشت نظامی و انتظامی است، مرتکب اعمال مجرمانه می‌شوند.
ï مأمورنماها برای این که قدرت عکس‌العمل را از طرف مقابل سلب نمایند، از ایجاد جو روانی و خشونت استفاده می‌کنند.
ï مأمورین قلابی از ارائه کارت شناسایی خودداری کرده یا کارت نامعلمومی را فقط در یک آن جلوی چشم قربانیان خود می‌گیرند و هرگز فرصت ملاحظه دقیق را به آن‌ها نمی‌دهند.
معاونت اجتماعی نیروی انتظامی قاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا