سیاسی

درمان قطعی میگرن با تولید داروی دانش‌بنیان ملی

به گزارش نسیم قائن ، روز گذشته در نشستی از داروی ساخت یک شرکت دانش‌بنیان رونمایی شد؛ ‌داروی درمان میگرن در حالی به عنوان درمان قطعی این بیماری رونمایی شد که هیچ یک از مسئولان وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در این نشست حضور نداشتند و دکتر رمضانی، مدیر پروژه میگرن کات در پاسخ به چرایی این غیبت اینگونه توضیح داد: ‌برای رونمایی از این دارو باید تا شهریور سال آینده و هفته دولت صبر می‌کردیم، اما ما می‌خواستیم درد و رنج تعداد زیادی از مبتلایان به میگرن را تا آن زمان رفع کنیم.
میگرن در بین ۱۰ بیماری ناتوان‌کننده جا دارد و جزو بیماری‌های پر خرج جهان است. افراد مبتلا به میگرن مزمن گاهی بیش از ۱۵حمله بین چهار تا ۷۲ ساعته در ماه دارند و این یعنی در طول یک ماه برخی از این بیماران روی آرامش را نخواهند دید.
در دنیا هم ۸۰۰ میلیون نفر میگرن دارند که چیزی حدود ۲۱ میلیارد دلار هزینه را به فرد و جامعه تحمیل می‌کند. در ایران هم سالانه ۸ هزار میلیارد تومان هزینه درمان میگرن است که سالی ۸۴۰ هزار تومان و ماهی ۷۰ هزار تومان برای هر فرد هزینه بر‌ می‌دارد و گاهی منجر به بروز بیماری‌های دیگری نیز می‌شود. همه اینها یعنی یک بازار بزرگ که می‌تواند زمینه‌ساز یک سرمایه‌گذاری پرسود شود و حالا این شرکت دانش‌بنیان برای سرمایه‌گذاری در زمینه درمان میگرن وارد عرصه شده است.
۵۰۰ هزار تومان برای درمان
آنطور که دکتررضا رمضانی، مدیر شرکت دانش‌بنیان تولید‌کننده داروی درمان میگرن می‌گوید یک بشکه از داروی تولید شده توسط آنها می‌تواند با ۱۰ هزار بشکه نفت برابری کند. مدیر شرکت دانش‌بنیان داروی درمان میگرن، نه فقط مدعی است دارویشان میگرن را درمان می‌کند، بلکه می‌گوید مدارک لازم برای گرفتن تأییدیه سازمان غذا و داروی امریکا هم آماده کرده‌اند و شاید طی یکی، دو سال آینده بتوان امیدوار بود مهر تأیید FDA هم بر این داروی ایرانی و گیاهی بخورد.
رمضانی در پاسخ به سؤال «جوان» درباره هزینه‌های یک دوره درمان این دارو که بین چهار تا شش ماه طول می‌کشد، گفت:‌ یک دوره درمانی آن کمتر از ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد. وی همچنین درباره رایزنی برای پوشش بیمه‌ای این دارو به مصوبه اخیر سازمان غذا و دارو برای خارج کردن داروهای OTC از شمول بیمه اشاره کرد و افزود: ‌این دارو چون بدون نسخه عرضه می‌شود، تحت پوشش بیمه نیست.
سیستم عرضه‌ای شبیه شامپو یا کرم
یک داروی تازه برای درمان و نه تسکین سردردهای میگرنی که از قضا برای گرفتن آن نیازی به نسخه پزشک هم نیست، جذابیت‌های فراوانی دارد؛ ‌بدیهی است اگر شما هم به سردردهایی مبتلا باشید که تصور می‌کنید ناشی از میگرن است به سراغ این دارو بروید و از راه‌های مختلفی که آن را در دسترس قرار داده‌اند، بخواهید چنین دارویی را تهیه کنید و این یعنی یک تجارت جدی با درد و نیاز افراد مبتلا به سردردی که شاید سردردشان علامتی از یک بیماری بسیار جدی‌تر باشد و مصرف چنین دارویی به امید بهبودی و با تصور میگرن بودن سردردشان موجب شود تا بیماری اصلی عامل سردرد تشدید شده و حتی برای درمانش خیلی دیر شود! به خصوص اینکه مشاوران این شرکت پزشک هم نیستند و مشاوره‌هایشان شبیه مشاوره‌هایی است که برای خرید یک کرم یا شامپو هم دریافت می‌کنید.
فرید سمسارها، مدیر تحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان در پاسخ به این پرسش «جوان» اینگونه توضیح می‌دهد: داروهایی که مبنای طبیعی دارند برای بیماران اثر جانبی ندارند و مواردی که در بروشور می‌آید تماماً برای استفاده مطمئن از آنها کفایت می‌کند و وجود این دارو به صورت بدون نسخه خطر و نگرانی را برای مصرف بیماران ایجاد نمی‌کند. در کنار توزیع دارو به صورت OTC ما سیستم مشاوره‌ای را به صورت رایگان برای بیماران در نظر گرفته‌ایم. هم مشاوره‌های تلفنی و هم اپلیکیشنی که می‌تواند بیماران را پشتیبانی کند و این سیستم پشتیبان تحت نظارت متخصصان است، اما به هر حال هر محصولی را که افراد بخواهند بیش از حد استفاده کنند، مشکل برایشان ایجاد می‌شود.
تیم‌های پشتیبانی و مشاوران این شرکت اما ظاهراً کارشناسان علوم پایه هستند، نه پزشک! سمسارها در‌این‌باره هم می‌گوید:‌ مشاوران ما در دو رده ارائه خدمت می‌کنند؛‌ یکی مشاوران و یکی متخصصان. متخصصان نورولوژیست‌هایی هستند که در آزمون بالینی کار هم کمک کرده‌اند و پشتیبانی تخصصی کار را به عهده دارند. در کنار این برای تعامل پایدارتر برای بیماران مشاورانی که تحت‌نظر متخصصان آموزش دیده‌اند، حضور دارند.
مدیر تحقیق و توسعه این شرکت دانش‌بنیان درباره چرایی عدم حضور پزشک، داروساز و همچنین اعضای سازمان غذا و دارو یا وزارت بهداشت در برنامه رونمایی از این دارو می‌گوید: تیم ما شامل تخصص‌های مختلفی است که پزشکان، داروسازان و بیولوژیست‌ها در آن حضور دارند و همه مدارک ما با امضای مسئول فنی‌مان که داروساز هست، انجام می‌شود و محصول به طور رسمی مورد تأیید و با مجوز سازمان غذا و داروست، اما علت حضور نداشتن مسئولان سازمان غذا و دارو به خاطر تأکید بر رونمایی این دارو در هفته دولت است و نشست‌های ما ادامه خواهد داشت.
منبع: روزنامه جوان
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا