سیاسی

درصدی از درآمد موقوفات آستان قدس را برای رفع محرومیت در استان هزینه می‌کنیم/حرف‌های ما در انتخابات را پوپولیستی گفتند اما بعد همان را شعار دادند/ آیت‌الله عبادی در خراسان جنوبی محور هستند

به گزارش نسیم قائن ، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی و نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری پیش از ظهر امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و در جمع ائمه جمعه، نخبگان و شخصیت‌های خراسان جنوبی گفت: توفیقی است که در خدمت بزرگواران هستیم و امید است ان‌شاءالله آن‌چه در این جلسه بیان شد و می‌شود، مورد رضای حضرت حق قرار گیرد و گشایشی در زندگی مردم ولایمتدار، مخلص و پرتلاش انجام شود چراکه حقیقتا مردم به خوبی امتحان خود را پس دادند و در دفاع از ارزش‌ها، مردم خراسان جنوبی سرآمد هستند و اقداماتشان برای بسیاری از بخش‌ها در کشور الگو است.
وی افزود: به جهت محرومیت و مشکلات اقلیمی که بخشی مربوط به کمبود نزولات آسمانی و موارد دیگر است، توقع نبود، مردم حضوری پرشور در عرصه‌ها داشته باشند اما در عرصه‌های مختلف مانند انتخابات، حضوری پرشور داشتند.
تولیت آستان قدس رضوی بابیان‌این‌که مردم کارشان انجام دادند و اکنون، نوبت مسئولان است تصریح کرد: در این بخش از کشور، نباید با شیب ملایم کار کرد بلکه مسئولان باید با حرکت جهشی نسبت به رفع محرومیت‌ها تلاش کند.
آیت‌الله رئیسی اظهار کرد: در مسیر آمدن به جلسه، با دکتر سیف رئیس کل بانک مرکزی صحبت می‌کردیم که نیاز است اقدامات متفاوتی برای مردم صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: تاریخ مردم و تاریخ حیات این خطه، نشان می‌دهد فرهنگ ملی مردم، همراه با فرهنگ دینی آن‌هاست.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: نگاه به مسائل فرهنگی بویژه توسعه کمی و کیفی حوزه‌های علمیه، لازم و ضروری است.
افزایش بهره‌وری باعث کاهش فقر و محرومیت در استان می‌شود
آیت‌الله رئیسی بابیان‌این‌که سرمایه‌گذاری در خراسان جنوبی متناسب با اقلیم استان انجام می‌شود افزود: برخی از بهره‌های زرشک و زعفران و دیگر محصولات راهبردی خراسان جنوبی به دلیل عدم اقدامات در حوزه‌های بسته‌بندی و فرآوری، را کشورهای دیگر سود می‌برند در صورتی که با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیل‌کردن فرآیند تولید، افزایش بهره‌وری خواهیم داشت و افزایش بهره‌وری باعث کاهش فقر و محرومیت در استان می‌شود.
وی با اشاره به سودهای زیاد بانک‌ها، بابیان‌این‌که پرداخت وام در استان اقدام متفاوت می‌خواهد گفت: در خصوص بانک قرض‌الحسنه صحبت‌هایی شده است و در آستان قدس رضوی، دنبال بانک قرض‌الحسنه‌ای هستیم که سودهای خانمان برانداز نداشته باشد.
نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری گفت: در گیاهان دارویی نیز می‌شود در استان کارهای زیادی انجام داد.
آیت‌الله رئیسی با اشاره به این‌که بخش غایب این جلسه، مدیران اجرایی هستند اظهار کرد: جمع‌بندی سخنان این جلسه را در شورای اداری استان خواهم گفت.
توسعه‌یافتگی در خراسان جنوبی نیازمند اقدام جهادی است
وی با تأکید براین‌که توسعه‌یافتگی در خراسان جنوبی نیازمند اقدام جهادی است تصریح کرد: این امکانات و بودجه در این استان، انگیزه و کار جهادی می‌طلبد تا در زندگی مردم تحولی ایجاد شود.
تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در خراسان جنوبی، صنعت نداریم یا اگر هست، مطالعاتی نشده که باعث ایجاد مشکلاتی شده است.
آیت‌الله رئیسی افزود: این‌که صنعت به خراسان جنوبی آورده شده، کار خوبی بوده اما مکان‌یابی خوبی انجام نشده که باعث ایجاد مشکلاتی در کنار صنعت می‌شود.
وی تصریح کرد: در خصوص مسائل اجتماعی، نگه‌داشتن برخی موارد مانند کم‌بودن میزان جرم و جنایت در استان ضرورت دارد و این کاهش جرم در این منطقه، به دلیل فرهنگ مردم است.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری گفت: نقش علما و ائمه‌جمعه در حفظ سرمایه‌بزرگی که وجود دارد یعنی مردم انقلابی، مومن و دین‌دار باید به خوبی انجام شود و این، با سخنرانی و اعلام نیست بلکه نیازمند اقدامات و تمهیداتی است که باید این سرمایه را حفظ کرد.
آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: اطمینان پروژه نیست بلکه پروسه است که محصولش اطمینان بخشی به مردم می‌شود.
وی گفت: روی شکل گرفتن نهضت خدمت‌رسانی به مردم تأکید می‌کنم که باید بخش‌های دولتی اقدام متقابل انجام دهند.
درصدی از درآمد موقوفات آستان قدس رضوی را برای رفع محرومیت در استان هزینه می‌کنیم
تولیت آستان قدس رضوی اظهار کرد: موقوفاتی از آستان قدس رضوی در استان خراسان جنوبی است که درصدی از درآمد موقوفه را برای توسعه همان محل و رفع مشکلات معیشتی استان مصرف خواهیم کرد و در این خصوص، میزان درصد را نمی‌گوییم بلکه می‌گوییم تا جایی که بشود، انجام خواهیم داد.
آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: لازم است اولویت‌های خراسان جنوبی را مشخص کنیم تا براساس آن بتوانیم برنامه‌ریزی درستی برای رفع محرومیت و حل مشکلات مردم در استان داشته باشیم.
وی یادآور شد: مقام معظم رهبری در گذشته فرموده بودند، اقتصاد جنوب خراسان، سنگ است.
نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری گفت: اگر خدای ناکرده کاهش نزولات آسمانی ادامه داشته باشد، لازم است این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.
به دور از گرایشات سیاسی برای بازکردن گره‌ها، کار انقلابی صورت گیرد
آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: این فقر و محرومیت و این میزان توجه به محرومان، زیبنده‌ی نظام اسلامی نیست و لازم است همه دست به دست هم دهیم و به دور از گرایشات سیاسی برای بازکردن گره‌ها، کار انقلابی صورت گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در زمان انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، حرف‌هایی که بیان می‌کردیم، می‌گفتند پوپولیستی است.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: در زمان انتخابات گفتیم یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم که به ما ایراد گرفتند اما بعد از مدتی گفتند بیش از ۹۰۰ هزار شغل ایجاد می‌کنیم! انگار بحث سرِ آن چند هزار تا بود!
آیت‌الله رئیسی بابیان‌این‌که بیکاری اصلا زیبنده نظام اصلامی نیست تصریح کرد: در قانون کشور آمده باید یک میلیون شغل ایجاد شود.
وی خاطرنشان کرد: گفتیم یارانه‌ها ۳ برابر شود که ایراد گرفتند اما چند روز بعد گفتند ۵ برابر می‌کنیم! به ما می‌گفتند این افزایش، نمی‌شود اما چگونه خودشان می‌خواستند ۵ برابر کنند؟!
نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: گفتند منابع این افزایش از کجا است؟ گفتیم قانون گفته است از محل منابع حامل‌های انرژی و هدفمندی یارانه‌ها است که آن میزانی که اضافه می‌آید را به مردم بدهند که معلوم شد مطلبی که گفتیم، درست بوده است.
آیت‌الله رئیسی تأکید کرد: زیبنده نیست در نظام اسلامی، فردی سفره‌اش خالی باشد.
اعتماد به جوانان از کشور گره‌گشایی می‌کند
وی اظهار کرد: گفتیم برای حل مشکلات کشور نباید به بیگانگان نگاه داشت بلکه جوانان داخل کشور می‌توانند مشکلات را حل کنند که لازم است به جوانان اعتماد کنیم چراکه اعتماد به جوانان، از کشور گره‌گشایی می‌کند.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بابیان‌این‌که هر گامی برداشته می‌شود باید حمایت کرد گفت: اولویت‌های استان در مناطق مختلف شناسایی شود و ائمه جمعه که مرجع حضور مردم هستند، در این کار کمک کنند چراکه معدل سنی ائمه جمعه خراسان جنوبی، جوان است.
آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: آیت‌الله سید علیرضا عبادی در خراسان جنوبی محور هستند و ایشان همیشه رابطه اجتماعی با مردم داشتند و سابقه نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را نیز دارند.
وی اظهار کرد: اولویت‌های خراسان جنوبی را به ما منتقل کنید، جمع‌بندی می‌کنم، روی آن کارِ کارشناسی می‌کنیم و از طرف آستان قدس رضوی، سرمایه‌گذاری می‌کنیم تا بهره‌هایی بیشتر از بهره‌های معمولی در استان داشته باشیم.
باید در جهت توانمندسازی حرکت کنیم
تولیت آستان قدس رضوی گفت: ممکن است بسته یا سبدی حمایتی به مردم داد اما این کار، دردی را دوا نمی‌کند و جنبه‌ی مُسَکن دارد.
آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: باید در جهت توانمندسازی حرکت کنیم چراکه افرادی توانایی ندارند که توانمند شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا