سیاسی

داوطلبان بهیاری ازمراکز معتبر مدرک بگیرند/ اسامی هنرستان های مجاز

به گزارش نسیم قائن ، در پی مراجعه برخی افراد به هیئت مدیره های سازمان نظام پرستاری کشور و ارائه مدارکی تحت عنوان بهیاری اخذ شده از مراکز خصوصی و بعضا وابسته به نهادهای دولتی و نیمه دولتی، مهدی امیرجانی اظهارداشت: اخیرا برخی هیئت مدیره های نظام پرستاری کشور درخواست های عضویت از افرادی تحت عنوان بهیار داشته اند که این امر با توجه به اهمیت موضوع و لزوم ورود افراد ذی صلاح در حوزه آموزش بایستی مورد توجه ویژه قرار گیرد.
وی با اشاره به مکاتبه اخیر سازمان نظام پرستاری و مدیر کل آموزش مداوم وزارت بهداشت در رابطه با موضوع مراکز مجاز آموزش بهیاری، افزود: سازمان نظام پرستاری کشور طی درخواستی کتبی از مدیرکل آموزش مداوم وزارت بهداشت، عناوین مراکز رسمی و شرایط مورد تایید این مراکز را درخواست کرده بود.
امیرجانی گفت: بر اساس پاسخ ارسال شده از سوی مدیرکل آموزش مداوم وزارت بهداشت، مراکز مجاز آموزش بهیاری دارای شرایطی هستند که عبارت است از؛
۱- مجوز تاسیس هنرستان های بهیاری صرفا جهت دانشگاه/دانشکده های علوم پزشکی با موافقت و هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و با توجه به امکانات و پرسنل مورد نیاز هنرستان از سوی این اداره کل صادر می گردد. از آنجائی که نظام آموزش متوسطه تغییر نموده و سه ساله است.
۲: داوطلبان متقاضی با شرکت در آزمون کتبی، مصاحبه و با توجه به تعداد ظرفیت پذیرش و اولویت بومی، انتخاب می شوند. گروه یاد شده همچون رشته های دیگر کار و دانش، رشته بهیاری را در سه سال طی نموده و بعد از گذراندن دروس عمومی، اختصاصی و کار آموزی از طرف آموزش و پرورش منطقه گواهی دیپلم بهیاری اخذ خواهند نمود. همچنین از سوی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه (گواهی مهارت) به ایشان تعلق خواهد گرفت.
۳: گواهی دیپلم بهیاری مورد قبول وزارت بهداشت و درمان، باید با اسناد موجود در هنرستان ها و این اداره کل مطابقت نمایند.
لیست هنرستان های فعلی
۱: هنرستان بهیاری ایرانشهر(دخترانه)
۲: هنرستان بهیاری ایرانشهر (پسرانه)
۳: هنرستان بهیاری مرودشت (دخترانه)
۴: هنرستان بهیاری مرودشت (پسرانه)
۵: هنرستان بهیاری آباده (دخترانه)
۶: هنرستان بهیاری آباده (پسرانه)
۷: هنرستان بهیاری بم (دخترانه)
۸: هنرستان بهیاری بم (پسرانه)
۹: هنرستان بهیاری زابل (دخترانه)
۱۰: هنرستان بهیاری قائم شهر (پسرانه)
۱۱: هنرستان بهیاری نهاوند (دخترانه)
۱۲: هنرستان بهیاری تویسرکان (پسرانه)
۱۳: هنرستان بهیاری بافت ( دخترانه)
۱۴: هنرستان بهیاری رفسنجان (پسرانه)
۱۵: هنرستان بهیاری بندر گناوه (دخترانه)
۱۶: هنرستان بهیاری برازجان (پسرانه)
۱۷: هنرستان بهیاری قائن (دخترانه)
به گزارش مهر، محمد شریفی مقدم قائم مقام سازمان نظام پرستاری نیز در مصاحبه ای که در سایت سازمان درج شده است در خصوص شرایط داوطلبین توضیح داده است که داوطلبین شرکت در این دوره ها هم بایستی دارای شرایط خاص باشند، از جمله دارا بودن مدرک قبولی سوم راهنمایی و حداکثر سن ۱۸ سال. لازم به ذکر است که تحصیل در این هنرستان ها رایگان می باشد و بابت آموزش هزینه ای از محصلین دریافت نمی شود.
وی ادامه داد: بنابراین تربیت و آموزش بهیاران عزیز که در گذشته نه چندان دور بار اصلی مراقبت را بر دوش می کشیدند، با توجه به نقش حساس آنان دارای شرایط خاصی بوده و از حساسیت زیادی برخوردار است و نمی شود که امر سلامت مردم را به هرکسی سپرد.
شریفی مقدم در ادامه با برشمردن شرایط و ضوابط صدور مدارک و موسسات مجاز معتبر بهیاری اینگونه توضیح داد: بنابراین مدارکی دارای اعتبار است که؛
۱ -توسط مدارس بهیاری و یا هنرستان های کاردانش که با مجوز وزارت آموزش و پرورش و با مدیریت و نظارت وزارت بهداشت ارائه می شوند.
۲- این هنرستان ها دولتی بوده و بنابراین موسسات، مجتمع ها و یا شرکت های تعاونی، هنرستان ها و نهادهای خصوصی و یا نیمه دولتی نمی توانند اقدام به تربیت بهیار نماید.
۳- تربیت و آموزش دانش آموزان بهیاری رایگان بوده و هزینه ای برای شرکت کننده ندارد. بنابراین هر شخص حقیقی یا حقوقی که برای تربیت بهیار هزینه ای دریافت نماید مرتکب خلاف شده و اگر در این خصوص اقدام به دریافت پول نموده خلاف قانون عمل کرده و پرداخت کنندگان می توانند به مراجع ذیصلاح شکایت نمایند.
۴- این هنرستان ها بیشتر در مناطق محروم و تعداد آنها محدود است و لیست آنان بایستی توسط وزارت بهداشت تایید شود.
۵- داوطلبین دارای شرایط سنی هستند یعنی نباید ۱۸ سال به بالا باشند و اگر در مراکزی سن بالاتر از ۱۸ سال پذیرفته شود مرتکب تخلف شده اند.
۶- برای ورود مدرک سوم راهنمایی کفایت می کند.
۷- دوره سه ساله است، بنابراین اگر مدرکی یک ساله صادر شده بازهم خلاف است.
وی در پایان خاطر نشان کرد: متأسفانه مراکزی با انگیزه مالی و با تظاهر به اینکه مجوز تربیت بهیار دارند و با اخذ وجوهی غیر متعارف اقدام به آموزش و صدور مدارک بهیاری نموده اند که صراحتاً اعلام می کنیم اینگونه مدارک هیچ گونه ارزشی ندارد و افراد نبایستی فریب تبلیغات گسترده این مراکز را بخورند و قبل از اقدام به ورود به این دوره بایستی مشروعیت این مراکز را از وزارت بهداشت یا آموزش و پرورش و یا سازمان نظام پرستاری استعلام نمایند. متأسفانه بعضی از مراکز درمانی نیز به استناد این مدارک مجعول و خلاف اقدام به بکارگیری برخی از این افراد نموده اند که مورد تأیید این سازمان و سایر مراجع ذیصلاح نیست.
منبع : مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا