سیاسی

خنثی‌سازی ۱۲۶ عملیات پیچیده هواپیماربایی توسط سپاه

به گزارش نسیم قائن ، ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تهدیدات امنیتی که کشور و انقلاب با آن روبه‌رو بود، موجب شد تا در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی، تعدادی از هواپیماهای کشور توسط منافقین ربوده شود. محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این باره می‌گوید: “در سال ۶۳ منافقین هفته‌ای ۲ هواپیما از ایران می‌ربودند که آمار آنها به ۱۶ هواپیما رسیده بود”.
در این برهه بود که امام خمینی(ره) در سال ۶۳ با اتخاذ یک تصمیم جدی به غائله هواپیماربایی در ایران پایان می‌دهند. محسن رضایی در این باره می‌گوید: “حاج احمد آقا در تماسی به بنده گفت که امام(ره) فرموده‌اند: «بچه‌های سپاه به فرودگاه رفته و آن را بگیرند و هیچ هواپیمایی حق پرواز بدون حضور پاسدار را ندارد»، لذا ما این جملات امام(ره) را به نیروهای سپاه تهران و حفاظت ابلاغ کردیم”.
بیشتر بخوانید
سپاه چگونه آسمان ایران را امن‌ترین خطوط هوایی جهان کرد + جزئیات
جلوی اولین هواپیماربایی‌ها چگونه گرفته شد؟
“۴ روز پس از ابلاغ پیام امام(ره)، اولین هواپیما ربوده شد و منافقین خلبان را از آسمان اصفهان مجبور به حرکت به‌سوی عراق کردند بنابراین پاسداران که در آن پرواز با لباس شخصی حاضر شده بودند به‌سمت منافقین شلیک کرده و با لطف خدا گلوله شلیک‌شده به قلب یکی از منافقین اصابت کرد و بدون اینکه باعث انفجار هواپیما شود، مردم نجات یافتند”.
پس از این تاریخ، امام در سال ۱۳۶۷ و با پایان جنگ تحمیلی طی نامه‌ای در تاریخ ۱۳۶۷/۱۰/۱ به فرمانده وقت سپاه پاسداران دستور تشکیل سپاه حفاظت هواپیمایی را می‌دهند:
«جناب آقای محسن رضایی، فرمانده محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
با تشکر از زحمات ارزشمند سپاه پاسداران در حراست از هواپیماها و برخورد با هواپیماربایان و با ابلاغ سلام به آنان، سپاه پاسداران چون گذشته مسئول حفاظت هواپیماها می‌باشد و در صورت ربوده شدن هواپیمایی، سپاه مسئول می‌باشد. روح‌الله الموسوی الخمینی (۱۳۶۷/۱/۱۰)»
پس از این فرمان حضرت امام، در ۵ دی ماه همان سال رسماً سپاه حفاظت هواپیمایی تشکیل می‌شود و از این تاریخ به بعد سپاه پاسداران مسئول برقراری امنیت پرواز‌های خطوط هوایی و فرودگاه‌های کشور می‌شود.
** عملکرد سپاه در حفاظت هواپیمایی
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در طول این سال‌ها، در عملیات‌های مقابله با هواپیماربایی موفقیتی کامل داشته و توانسته در حوزه فعالیت‌های خود، موفقیت ۱۰۰درصدی را به ثبت برساند.
در این سال‌ها، نیروهای امنیتی سپاه موفق شده‌اند، ۲۶ مورد اقدام به هواپیماربایی و مداخلات غیرقانونی را خنثی‌سازی کنند. غیر از این، بیش از ۱۰۰ مورد اقدام به هواپیماربایی روی زمین نیز تاکنون توسط نیروهای سپاه پاسداران، کشف، خنثی و عوامل خرابکار توسط نیروهای امنیتی سپاه حفاظت هواپیمایی بازداشت شده‌اند.
عملکرد سپاه حفاظت هواپیمایی در این سال‌ها توجه سازمان‌های بین‌المللی را نیز به خود جلب کرده است به‌طوری که سازمان بین‌المللی هواپیمایی (ایکائو) در سال‌های ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱ امتیازات بالایی به بازرسی‌های امنیتی سپاه در فرودگاه‌های کشور داده است.
سپاه حفاظت هواپیمایی هم‌اکنون در ۶۴ فرودگاه کشور حضور مستقیم دارد و مسئولیت حفاظت از پروازها را به‌عهده دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا