سیاسی

خشکسالی ۶۱۰ میلیارد تومان به کشاورزی در خراسان جنوبی خسارت زد/ خشک شدن ۶۰۰ قنات در استان

به گزارش نسیم قائن ، هاشم ولی‌پورمطلق صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: میزان خسارت وارده به محصولات زراعی در سال زراعی جاری ۱۵۰ میلیارد تومان، محصولات باغی ۱۶۰ میلیارد تومان و بخش دام ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.
وی بیان کرد: هیچ‌گونه اعتباری در ارتباط با خشکسالی از گذشته تاکنون به سازمان جهاد کشاورزی استان اختصاص نیافته است.
ولی‌پورمطلق با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد از قنات‌های استان به طور کامل خشک شده است افزود: ۶۰۰ قنات در سطح استان خشک شده، یک‌هزار و ۲۵۰ رشته قنات آبدهی آن از بین رفته و قابل استحصال نیستند و مابقی نیز سطح آبدهی آنها کاهش یافته است.
وی گفت: میزان ۲۰ درصد از قنات‌های استان دچار کاهش شدید آبدهی شده به گونه‌ای که امکان آبیاری به مزارع وجود ندارد و مابقی قنات‌ها از ۳۰ تا ۷۰ درصد دچار کاهش آبدهی شده‌اند.
۴۸۱ میلیون مترمکعب آبدهی قنوات در استان کاهش داشته است
رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: ۴۸۱ میلیون مترمکعب کاهش آبدهی قنوات داشته و ۱۸۵ میلیون مترمکعب کمبود منابع آبی داریم.
ولی‌پورمطلق با بیان اینکه ۹۲ درصد منابع آبی استان در حوزه کشاورزی مصرف می‌شود بر اعمال روش‌های مدیریتی مناسب در کشاورزی تاکید کرد و افزود: خشکسالی، محدودیت منابع آب و خرده‌مالکی از مشکلات مهم در بخش کشاورزی در استان است.
وی ادامه داد: در سال ۹۱ شش میلیارد و ۵۹ میلیون تومان از اعتبارات خشکسالی به بخش کشاورزی استان برای کمک به دامداران برای آبرسانی سیار به دام و کشاورزان و برای آبرسانی سیار به باغات، مزارع و احیاء قنوات اختصاص یافته است.
وجود ۳ میلیون واحد دامی در خراسان جنوبی
رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه سه میلیون و ۸۷۲ واحد دامی در استان داریم، تصریح کرد: در سال زراعی گذشته میزان خسارت وارده به محصولات زراعی ۱۲۹ میلیون تومان، محصولات باغی ۹ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان و بخش دام ۲۷ میلیارد و ۲۸۶ میلیون تومان بوده است.
ولی‌پور‌مطلق بیان کرد: برگزاری کارگروه تخصصی خشکسالی و سایر مخاطرات طرح‌های اجرایی کوتاه‌مدت و بلندمدت مورد بررسی و برای اجرا به بخش‌های تخصصی مربوطه ارجاع شده است.
وی ادامه داد: از جمله این طرح‌ها مبارزه با آفات چوبخوار، احداث آب‌بندها برای جمع‌آوری و ذخیره نزولات و دیگر طرح‌های آبخیزداری برای تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی و آبرسانی سیار به دام‌ها در مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند.
ولی‌پورمطلق گفت: انجام عملیات آبخیزداری بالا دست قنوات توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در دستور کار قرار دارد.
وی یادآور شد: همچنین مرمت و لای‌روبی قنوات نیز از جمله اقداماتی است که به میزان اختصاص اعتبارات در دستور کار قرار گرفته است.
منبع:مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا