سیاسی

خسارت ۱۶۴میلیاردتومانی به بخش کشاورزی شهرستان/یازده ونیم میلیارد سهم قاینات از تسهیلات سرمازدگی

به گزارش نسیم قائن ، سید عبدالحسین سجادی مدیرجهاد کشاورزی قاین در جلسه هماهنگی مدیریت بحران شهرستان قاینات با اشاره به خسارات وارده به بخش کشاورزی در سال گذشته ودر سال جاری اظهارکرد: بخش کشاورزی با ۱۶نوع مصیبت وبلا گرفتار است .
وی گفت: در سال گذشته ۱۶۴میلیاردو ۱۰۰میلیون تومان خسارت به بخش کشاورزی قاین وارد شده است که این خسارات ناشی از سرمازدگی،گرمازدگی وخسارات ناشی از سیل بهمن ماه سال گذشته بوده است.
سجادی میزان خسارات وارده در سال ۹۶را تا کنون ۲۰میلیاردتومان ذکر کرد وگفت:از ابتدای سال ۹۵تا کنون ۱۸۴میلیارد و۱۰۰میلیون تومان به بخش کشاورزی قاینات خسارت وارد شده است.
وی در خصوص استمهال تسهیلات بخش کشاورزی نیز گفت: در سه سال گذشته ۳۴۳۳۷فقره پرونده وبا اصل سود ۱۶۲هزارو۵۹۱میلیون ریال وبا درصد سود۳۷۳هزارو ۸۸۹میلیون ریال استمهال شده است ودر سال جاری نیز منتظرلیست مشمولین این طرح از سوی بانکهای عامل هستیم.
مدیر جهاد کشاورزی قاین با اشاره به محصولات بیمه شده بخش کشاورزی در شهرستان قاینات گفت: عمده محصولاتی کشاورزی شهرستان که سال ۹۵و۹۶بیمه شده اند زرشک وزعفران وپسته وبادام بوده است .
وی گفت:کل اراضی شهرستان در دوبخش زراعی وباغی به ترتیب ۱۲۴۲۵هکتار و۱۵۲۲۸هکتار است که در بخش زراعی ۱۹۲۵هکتار ودر بخش باغی ۳۶۲۶هکتار تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی هستند.
سجادی گفت: از دلایل عمده ای که کشاورزان از بیمه استقبال نمی کنند به دلیل بالارفتن غیرمتعارف تعرفه سالانه بیمه محصولات است که به طور مثال زرشک در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲٫۵برابر شده است .
وی افزود: همچنین تاخیر در پرداخت غرامت ناشی از حوادث غیرمترقبه ازسوی صندوق مادر تخصصی کشور یکی دیگر از دلایل عدم تمایل کشاورزان به بیمه محصولات است.
سجادی تصریح کرد؛در بحث تسهیلات سرمازدگی اعتباراتی برای ۳شهرستان استان در نظرگرفته شده بود که قاینات دراین بین سهمی نداشت وبا پیگیری های انجام شده از سوی فرماندارودیگرمسئولین شهرستان ،سهم شهرستان قاینات ازصفر به یازده ونیم میلیارد تومان تسهیلات ۵درصد ۱۰ساله رسید ودومین شهر برخوردار از تسهیلات سرمازدگی در سطح استان شدیم و۳۲۰۰خانوار بهره بردار از این تسهیلات بهره مند شدند وپیگیر هستیم که این رقم به ۱۶میلیاردتومان برسد .
وی در پایان افزود:دربحث ایمن سازی قنوات در سال گذشته ۵۸۰متر ایمن سازی با ۱۰۰میلیون تومان انجام شده است.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا