سیاسی

خرید گندم از ۵. ۸ میلیون تن فراتر رفت

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از صدا و سیما، یزدان سیف گفت: از آغاز فصل برداشت تاکنون بیش از ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تن گندم به ارزش ۱۱۰ هزار میلیارد ریال از ۳۱ استان کشور خریداری شده است.
سیف افزود: از زمان خرید گندم تاکنون نزدیک ۵۵ هزار میلیارد ریال معادل ۵۰ درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده بود که این هفته رقم یاد شده به بیش از ۶۰ هزار میلیارد ریال بالغ بر ۶۰ درصد می‌رسد.
وی تصریح کرد: کشاورزانی که گندم خود را تا ۱۵ خرداد ماه امسال به مراکز خرید تضمینی شرکت‌های غله مناطق تحویل داده‌اند، کل مطالبات (۱۰۰ درصد) را گرفته‌اند و کشاورزانی که تا ۳۰ تیرماه امسال گندم خود را تحویل داده‌اند، حداقل ۵۰ درصد مطالبات خود را دریافت کرده‌اند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت : در این مدت، خوزستان با خرید یک میلیون و ۳۵۵ هزار تن، گلستان با یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن، فارس با ۸۹۴ هزار تن و کرمانشاه ۶۲۷ هزار تن به ترتیب رتبه‌های اول تا چهارم را در عرضه گندم به خود اختصاص دادند.
سیف، تعداد مراکز خرید در سراسر کشور را یک هزار و ۴۲۶ مرکز و تعداد محموله‌های خریداری شده را بک میلیون و ۱۰۰ هزار محموله اعلام کرد.
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران تصریح کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از ۳۶۰ هزار تن گندم دوروم با قیمت ۱۳ میلیون ۱۳ هزار و ۳۰۰ ریال از کشاورزان خریداری شده است که گندم کشاورزان چهار استان کشور از جمله مازندران، قزوین، مرکزی و خراسان شمالی در بورس کالا عرضه می‌شود.
وی تولید امسال گندم را ۱۲ میلیون تن و خرید تضمینیان را حدود ۹ میلیون تن پیش بینی کرد و گفت: با توجه به میزان نیاز مصرفی کشور، خودکفایی امسال هم در گندم استمرار خواهد یافت.
خرید بیش از ۱۹۰ هزار تن دانه‌های روغنی و پرداخت همه مطالبات کشاورزان
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران همچنین اعلام کرد : تاکنون بیش از ۱۹۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی شامل کلز، گلرنگ و آفتابگردان از ۳۱ استان خریداری شده است.
سیف گفت: ارزش دانه‌های روغنی خریداری شده بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد ریال بوده که تمامی مطالبات کشاورزان پرداخت شده است و دولت بدهی به کشاورزان تولید کننده دانه‌های روغنی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: از این میزان خرید، ۱۸۰ هزار تن کلزا، نزدیک ۹ هزار تن گلرنگ و یک هزار تن آفتابگردان است و به ترتیب بیشترین مقدار در گلستان با بیش از ۵۰ هزار و ۲۳۵ تن، مازندران ۱۹ هزار و ۵۰۰ تن، خوزستان ۱۸ هزار و ۹۵۰ تن و اردبیل ۱۵ هزار تن انجام شده است.
سیف اضاف کرد: بر اساس سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در خود کفایی تولید دانه‌های روغنی، سال گذشته ۶۷ هزار تن کلزا خریداری شده بود که امسال نسبت به سال گذشته خرید کلزا حدود ۳ برابر افزایش یافته ضمن اینکه پیش بینی شده امسال تولید دانه‌های روغنی که کشت متناوب آن با گندم در دستور قرار گرفته است به ۵۵۰ هزار تن برسد که پارسال این رقم ۲۱۲ هزار تن بود و بیش از ۲.۵ برابر افزایش تولید را نشان می‌دهد.
منبع : مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا