سیاسی

حیدرالعبادی تعویق انتخابات را بطورکامل منتفی دانست/ایران در نبرد با داعش کنار ما ایستاد

به گزارش نسیم قائن ، العبادی روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی هفتگی خود با اشاره به تلاش برخی گروههای سیاسی برای تعویق انتخابات به بهانه عدم بازگشت بخشی از آوارگان جنگ داعش به شهرهایشان، این امر را رد کرد و آن را مخالف صریح قانون اساسی عراق دانست.
نخست وزیر عراق گفت آوارگان طبق برنامه درحال بازگشت به مناطق خود هستند اما بر خلاف موج تبلیغاتی که با هدف به تعویق انداختن انتخابات به راه افتاده است، هیچ مورد اجباری در بازگرداندن آوارگان وجود ندارد و اگر رسانه ها موردی سراغ داشتند پیگیری و اعلام کنند.
وی همچنین درخصوص انتشار شایعات مربوط به حملات انتحاری روز گذشته در بغداد هشدار داد و گفت: با کمال تاسف و تعجب دیدیم که برخی رسانه ها دیروز اخبار کذبی از بروز چندین حمله تروریستی در بغداد منتشر کردند که ما نسبت به این امر هشدار می دهیم و آن را همکاری با تروریست ها برای ترساندن مردم می دانیم.
روز گذشته یک حمله انتحاری دو گانه درمیدان الطیران بغداد رخ داد اما پس از آن برخی رسانه ها از چندین حمله دیگر در نقاط دیگری از شهر بغداد خبر دادند.
نخست وزیر عراق همچنین گفت که نیروهای امنیتی در تحقیق پیرامون عوامل حمله انتحاری دیروز بغداد به پیشرفت های خوبی رسیده اند.
وی با اشاره به تداوم مبارزه اطلاعاتی و امنیتی با تروریسم گفت: نبرد ما با داعش تمام نشده و آنها چون در میدان جنگ شکست خوردند بزدلانه غیرنظامیان بی دفاع را هدف قرار می دهند.
نخست وزیر عراق همچنین درخصوص مشارکت الحشد الشعبی در رقابت های انتخاباتی گفت: قانون این موضوع را منع کرده است اما کسانی که بعنوان الحشد الشعبی هم اکنون در ائتلاف های انتخاباتی حضور دارند، فعالان سیاسی هستند که بعنوان نیروی داوطلب در دوره جنگ به این نیرو پیوستند و کمک کردند.
انتخابات پارلمانی و شورای استانی عراق قرار است ۱۲ ماه می ۲۰۱۸ (۲۲ اردیبهشت ماه ۹۷) برگزار شود.
با توجه به اینکه نظام اداره عراق مبتنی بر پارلمان است و انتخاب نخست وزیر، رییس جمهور، رییس پارلمان و وزیران کابینه مرتبط با انتخابات پارلمانی است، بر همین اساس، انتخابات پارلمانی که هر چهارسال یکبار در عراق برگزار می شود، از اهمیت بالایی برخوردار است.
به دلیل این که انتخابات امسال، اولین انتخابات بعد از پیروزی کامل عراق بر گروه تروریستی داعش است، این انتخابات با اهتمام مضاعفی مورد توجه جریان های سیاس داخل عراق و کشورهای منطقه و جهان قرار گرفته و گفته می شود که این انتخابات ساختار آینده سیاسی عراق را ترسیم می کند.
وی همچنین بر مستقل بودن تصمیم گیری در عراق تاکید کرد و گفت با همه کشورها از جمله ائتلاف بین المللی علیه داعش و جمهوری اسلامی ایران که در نبرد با داعش درکنار ما ایستاد و نیز کشورهایی که در سختی ها با ما همراهی کردند تعاملی بر اساس منافع مشترک داریم اما مهم آن است که تصمیم گیری ما بر اساس حاکمیت ملی و مستقل است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا