سیاسی

حل مشکل اقتصادی اولویت نخست اقدامات دولت دوازدهم است

به گزارش نسیم قائن ، عبدالرضا رحمانی فضلی شامگاه یکشنبه در آیین معرفی استاندار جدید خراسان جنوبی و تکریم استاندار پیشین در نشست شورای اداری این استان افزود: همه باید در دولت دوازدهم تلاش کنیم آنچه رئیس جمهوری تحت عنوان عملی کردن اقتصاد مقاومتی از آن نام می برند، محقق شود.
وی ادامه داد: تاکید رئیس جمهوری به وزیر امور خارجه بر اولویت قرار دادن اقتصاد در حوزه سیاست خارجی، منصوب کردن معاونت اقتصادی در داخل سفارتخانه ها، طراحی کردن ساختار تشکیلات گروهی، تصمیم گیری ها و مناسبات در داخل و اینکه اقتصاد مشکل اول و اولویت است و باید حل شود همه این ها نشان از توجه و عزم دولت دوازدهم به حل مشکل اقتصاد در کشور دارد.
وزیر کشور گفت: در شرایطی دولت تدبیر و امید روی کار آمد که وضعیت اقتصادی نگران کننده بود، تورم بالای ۴۰ درصد و رکود منفی ۵۸ درصد و در کنار آن تحریم های ظالمانه که در آخر دولت دهم نیز علنی شده، لغو بیمه تمام کشتی ها و مسدود شدن گردش مالی بانک ها از جمله شرایط حادی آن زمان بود.
وی ادامه داد: این در حالی است که دولت با تمام این سختی ها، موضوع انسجام داخلی، گشایش مساله اقتصادی و در حوزه سیاست خارجی بحث انرژی هسته ای و برجام را با جدیت پیگیری کرد.
**دنیا فهمید ایران کشوری پایبند است
رحمانی فضلی یادآور شد: امروزه علیرغم تمام پیمان شکنی ها و بدقولی دولت های سلطه گر بویژه آمریکا، برای مردم دنیا یک سند است که به فرموده امام راحل به هیچ وجه نباید به آمریکا اعتماد کرد چرا که در مساله برجام مشخص شد که آنها حتی به امضای خود در شورای امنیت نیز پایبند نیستند.
وی گفت: به دلیل اینکه اراده کرده بودیم از همه شیوه ها و ابزارها احقاق حق کنیم نتیجه مذاکرات هسته ای این شد که همه دنیا فهمید ایران به هیچ وجه تخلف نکرده و کشوری پایبند است و رهبری فرموند که اگر تخلفی صورت گیرد جواب محکمی خواهند گرفت.
وی با اشاره به اینکه دولت در کنار رهبری و مردم رسالتش را انجام می دهد افزود: رسیدن به نرخ تورم تک رقمی، رشد اقتصادی دو رقمی، برگزاری انتخابات باشکوه، برقراری مراودات تجاری، سیاسی و اقتصادی و تاثیرگذاری عظیم در تحولات منطقه ای و وارد شدن در معادلات بین المللی همه این ها نشان می دهد ایران در حوزه بین المللی نقش آفرین است.
وزیر کشور گفت: در نظام بین الملل امروز آمریکا در روابط بین المللی منزوی شده و فقط به قدرت خود متکی است و همه شرایط تحولات در دنیا آمریکا را عملا به تحریم کشانده است.
**صادرات نفت به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه رسید
وی افزود: امروز صادرات نفت ما به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه و تولیدات نفت ما به قبل از زمان تحریم حدود ۴ میلیون بشکه رسیده است اما به دلیل کاهش شدید قیمت نفت، فروش ما کمتر از ۵۰ دلار است که فشاری زیادی وارد می کند.
وی گفت: همه باید با جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی، تلاش بانک ها و بخش خصوصی، تلاش کنیم مشکل اقتصادی مردم حل شود چرا که این مساله با امنیت، سیاست، مسائل رفاهی و اجتماعی نیز ارتباط نزدیک پیدا می کند.
**کاهش آسیب های اجتماعی اولویت دوم دولت دوازدهم
وزیر کشور گفت: آسیب های اجتماعی به عنوان یکی از معضلاتی است که می تواند در عرصه های مختلف از جمله اعتیاد، طلاق، مواد مخدر، حاشیه نشینی، ناهنجاری های اخلاقی می تواند به ما آسیب برساند و برای ما مشکلاتی ایجاد کند.
وی ادامه داد: آسیب های اجتماعی مواردی است که رهبر معظم انقلاب سه تا چهار جلسه خودشان وقت گذاشتند و مسئولان و سران قوا را دعوت کردند و آنان را توجیه کردند و راهبرد نشان دادند و سیاست تعیین کردند از این رو همه ما وظیفه داریم این مساله را به عنوان اولویت دوم پیگیری کنیم.
**توجه به مساله امنیت اولویت سوم دولت دوازدهم است
وی با بیان اینکه امنیت بستر همه فعالیت های ماست گفت: ایران از لحاظ امنیت در وضعیت بسیار باثبات و خوبی است ولی باید بدانیم در کنار این امنیت ما تهدیدهای زیادی از طرف دشمنان قسم خورده داریم از جمله عناصر متعصب، متحجر و تکفیری ها که دین رحمانی را تبدیل به یک دین خشونت کردند و نشانی که از اسلام می دهند نشان غلط است که آسیب های عظیمی به دنیای اسلام وارد می کند.
رحمانی فضلی ادامه داد: سرمنشاء این خشونت ها به آمریکا و اذنابش در منطقه بر می گردد و نقطه حملات همه آنان جمهوری اسلامی است چراکه آنها مخالف آزادی و حریت و استقلال دین اسلام هستند چون برخلاف مصالح و مطامع آنهاست.
وی گفت: قطعا همه این مسائل از سر مردم منطقه نیز عبور خواهد کرد و آنان نیز موفق خواهند شد بطوری که امروز داعش و اذنابش آخرین مراحل حیات خودشان را از لحاظ امنیتی و سیاسی طی می کنند و این ها همه قدرت اسلام و حمایت های جمهوری اسلامی است.
وی با اشاره به قدرت اسلام و حمایت های جمهوری اسلامی اظهار کرد: امروز همه دشمنان، ایران اسلامی را یک خطر و منشاء مقاومت در منطقه می دانند و ما نیز همه این تهدیدات را پاسخ دادیم و رصد کردیم و با قدرتی که داریم آنها کاری نخواهند کرد اما باید هوشیاری خود را داشته باشیم.
وزیر کشور مردم را پایه اصلی امنیت دانست و افزود: مردم امنیت را تامین می کنند از این رو رضایتمندی آنها برای ما مهم است.
وی با بیان اینکه دولت با جدیت پیگیر مسائل فرهنگی و اعتقادی است اظهار کرد: هرچه داریم از دین خدا و مردم مسلمان است و امروز محور اصلی همه تحولات، امنیت و شرایط مناسبی که داریم مرهون اعتقادات دینی و فرهنگ مردم است و باید قدر آنان را بدانیم.
وی گفت: مردم در هشت سال دفاع مقدس پیرو فرمان امام راحل وارد جنگ شدند و بیشترین حملات را به دشمن وارد کردند و در بحث تحریم ها با توجه به توصیه ها رهبری در برابر دشمن ایستادند.
رحمانی فضلی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه در مناطق و استان ها ظرفیت های بالایی وجود دارد افزود: نظام برنامه ریزی غلطی که شاید از ۷۰ سال گذشته به ارث برده ایم، شکاف ها، عدم توازن و تعادل ها و مصائبی را در کشور از جمله حاشیه نشینی و بلااستفاده کردن ظرفیت های مناطق را بوجود آورده است و باید سالها تلاش کنیم تا این مسائل حل شود.
وی ادامه داد: در حوزه خدمات رسانی در کل کشور از یک وضعیت نسبی برخورداریم و همه ما شرایط قبل از انقلاب را تجربه کردیم؛ نبود آب و برق، گاز، تلفن، جاده و … از جمله این هاست و جمهوری اسلامی با اعتقاد به بحث عدالت توانسته همه این نیازها را بصورت نسبی رفع کند.
وی گفت: همچنین در حوزه اقتصادی توانسته است منابع را با اولویت منابع محروم تخصیص دهد اما عقب افتادگی خیلی زیاد است که این مسائل قطعا رفع می شود.
وزیر کشور با بیان اینکه محور کار مردم هستند یادآور شد: این باور را باید داشته باشیم و مردم نباید به عنوان برگه های رای در ذهن ما بیایند و اینکه برای ما سوت و کف بکشند بلکه باید مردم را صاحب اصلی انقلاب بدانیم؛ همان هایی که خون دادند و جنگیدند و ما را به خاطر اعتقادمان به ولایت و اسلام حمایت می کنند.
وی ادامه داد: اگر ما شهامت حق طلبی و صداقت داشته باشیم و مخلصانه با مردم برخورد کنیم همان اتفاقی می افتد که در زمان امام راحل افتاد و پیوندی برقرار می شون که هم اکنون بین مردم و رهبری وجود دارد.
وی با تاکید بر اینکه باید بستر فعالیت ها را برای مردم فراهم کنیم گفت: باید سنگ ها و موانع را از جلوی پای مردم برداریم و اعتقاد داشته باشیم که کارها بدست مردم باز می شود که اگر این طور شود قطعا به کمک مردم می توانیم ظرفیت ها را در مناطق فعال کنیم.
رحمانی فضلی با اشاره با اینکه خراسان جنوبی استانی با ظرفیت بالای نیروی انسانی و علم و تدین است افزود: برای جبران عقب ماندگی این استان در سالهای اخیر گام های خوبی برداشته شده است اما کافی نیست.
وی با معرفی محمدمهدی مروج الشریعه استاندار جدید خراسان جنوبی و قدردانی از سید علی اکبر پرویزی استاندار قبلی استان گفت: هر دو اینها نگاهی اعتدالی دارند و خدمت به مردم هدف آنهاست.
«محمد مهدی مروج ‌الشریعه» به عنوان استاندار خراسان جنوبی در جلسه ۲۲ شهریور ماه جاری هیات دولت که به ریاست حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل شد، از هیات وزیران رای اعتماد گرفت.
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا