سیاسی

حل مشکلات بهداشت و درمان قاینات در سایه دانشکده علوم پزشکی/درخواست ازمسئولین برای ایجاد زیرساخت مناسب/توسعه ۳هزارمتری دانشکده پرستاری

به گزارش نسیم قائن ، دشتگرد رئیس دانشکده پرستاری قاین صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان این که دانشکده پرستاری و مامایی قاین در سال ۱۳۸۸ با ۳۷ دانشجوی پرستاری استارت خوردگفت:امروز قریب به ۵۰۰ دانشجو در ۶ رشته پرستاری،تکنولوژی اتاق عمل،هوشبری،بهداشت عمومی،کاردانی فوریت پزشکی و کارشناسی ناپیوسته مامایی مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: در حال حاضر۱۳ نفر در هیئت علمی وامر آموزش با ما همکاری داشته و تا کنون بالغ بر ۷۰۰ فارغ التحصیل در رشته‌های مختلف داشته‌ایم.
دشتگرد ادامه داد:۶۰ درصد دانشجویان این دانشکده خانم و ۴۰ درصد آقا هستند و در مجموع ۶۶ درصد از محصلان این دانشکده غیربومی می‌باشند.
ایجاد دانشکده علوم پزشکی حلال مشکلات بهداشت و درمان قاینات
دشتگرد در ادامه با اشاره به موضوع ماندگاری پزشکان در قاین و همچنین مشکلات عدیده ای که در حوزه بهداشت ودرمان شهرستان از جمله سی تی اسکن و ام ار آی و ..وجود دارد گفت: حقوق بالا و امکانات و رفاهیات راه ماندگاری پزشکان و حل مشکلات بهداشت و درمان نیست واینها مسکّنی است که درد را ساکن می کند اما ازبین نمی بردواگر می خواهیم ریشه ای این درد را از بین ببریم ،تنها راه آن ارتقاء آموزش و دانشکده علوم پزشکی وبه دنبال آن دانشگاه علوم پزشکی است.
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی قاین در ادامه افزود:تمام مشکلات بهداشتی و درمانی قاین در سایه دانشگاه علوم پزشکی حل می شود.
وی در ادامه با اشاره به طرح سطح بندی دانشگاههای علوم پزشکی در کشور گفت:از نظر سطح بندی ،پایین ترین سطح از نظر آموزشی مجتمع عالی سلامت است وبعد تبدیل شدن به دانشکده پرستاری وسپس دانشکده علوم پزشکی وبعد دانشگاه علوم پزشکی است .ئدانشگاه علوم پزشکی که امیدواریم در آینده ای نزدیک به این آرزوی دیرینه مردم قاینات برسیم.
رئیس دانشکده پرستاری قاین به محدودیتهای وزارت بهداشت و درمان برای ارتقاء یک مرکز به دانشکده علوم پزشکی اشاره کردوگفت:یک سری محدودیتها برسرراه ما قراردارد ،از جمله طبق آیین نامه‌های وزارت بهداشت باید ۵۰۰ هزار نفر جمعیت برای ایجاد دانشکدۀ علوم پزشکی باشد. اما ما نا امید نیستیم و بر تلاش خود برای ارتقاء به دانشکدۀ پزشکی ادامه داده و در این مسیر بسیار خوشبین هستم. ما به لحاظ یک سری امکانات و تعداد رشته چیزی از دانشکدۀ علوم پزشکی کم نداریم. شهرهایی هستند با دو رشته و ۹۰ دانشجو مجوز دانشکدۀ علوم پزشکی گرفته‌اند. در یک بازۀ زمانی ما به راحتی می توانستیم ارتقاء پیدا کنیم اما متاسفانه مشاوره‌های نا درست به مسئولان وقت مانع از این کار شد. نمی خواهم بگویم کسی مقصر است اما به هر حال آنچه الان لازم است همدلی و همراهی همه ارکان شهرستان در این مسیر است. با کار تیمی و همت می توانیم به این مهم دست یابیم».
دشتگرد ادامه داد:برای ارتقاء به دانشکدۀ علوم پزشکی نیاز به سه دانشکده مجزا و برای هر دانشکده نیز نیاز به سه رشته داریم. برای تحقق این امر فقط به سه رشته نیاز هست که به جد پیگیر اخذ مجوز رشته های علوم آزمایشگاهی، کارشناسی پیوستۀ مامایی، بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای هستیم. برای برخی رشته‌ها یک سری آیتمها لازم است که شکر خدا در قاین مهیاست. به طور مثال وجود کارخانه های عظیم فولاد، سیمان و نیروگاه بستر خوبی را برای اخذ رشتۀ بهداشت حرفه‌ای مهیا کرده است.
با طرح توسعۀ دانشکده پرستاری قاین به متراژ ۳ هزار متر مربع موافقت شده است
دشتگرد در ادامه این نشست با ارائه گزارشی از فعالیتهای صورت گرفته در یکسال اخیرگفت:ساختمان دانشکدۀ پرستاری در محل پارک جنگلی سالها به حال خود رها شده بود و با کمک شایان معاونت توسعه و پشتیبانی دانشگاه توانستیم کد بودجه‌ای آن را احیا کنیم و زین پس همه ساله این پروژه اعتبار خواهد داشت. کما اینکه همین امثال هم ۳ میلیارد اعتبار داشته و طی قراردادی با پیمانکار عملیات ساختمانی آغاز شده است. همچنین با موافقت توسعه جدید حدود ۶ هزار متر زیربنا خواهیم داشت که برای طرح ساختمانی سه دانشکده پیش بینی کرده‌ایم.
وی افزود:خوابگاه بزرگ دانشکده نیز در طول یکسال گذشته از ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی به ۵۵ درصد رسیده است. سلف سرویس دانشکده را با اعتبار ۳۵۰ میلیون تومان نوسازی کرده‌ایم. همچنین سالن همایش بزرگی با ظرفیت ۵۰۰ نفر و در حد استانداردهای لازم در دست ساخت داریم که علاوه بر نیاز دانشکده برای سایر ارگانهای شهرستان نیز مفید خواهد بود. با جذب ۳۰۰ میلیون اعتبار نیز آزمایشگاه دانشکده را مجهز کرده‌ایم. همچنین آزمایشگاه حیوانات را راه‌اندازی کرده و تا کنون موفق به نمونه‌گیری از موش آزمایشگاهی شدیم. همچنین تاکید ما بیشتر بر تحقیقات روی گیاهان دارویی منطقه است.
دشتگرد با اعلام این خبر که در حوزه مبارزه با بیماری کرونا نیز دانشکده پرستاری و مامایی قاین ۹ طرح پژوهشی در دستور کار دارد گفت:۵ طرح پژوهشی را تحویل دانشگاه داده‌ایم و ۴ طرح هم در حال تصویب است. که از این تعداد سه طرح با موفقیت به اتمام رسیده و منتظر چاپ نتایج آن هستیم. همچنین در پیک سوم کرونا ۳۰ دانشجوی ترم ۸ پرستاری را که بهمن ماه فارغ‌التحصیل می شوند در اختیار بیمارستان قرار دادیم تا حداقل باری را از روی دوش کادر درمان برداشته باشیم. مرکز مشاوره‌ای در ارتباط با بیماری کرونا با حضور اساتید دانشکده به صورت تلفنی و برخط راه اندازی کردیم که مورد استقبال خوبی قرار گرفته و تا کنون بیش از ۱۰۰۰ تماس از سراسر کشور داشتیم.
تشکیل بنیاد خیریه حامیان دانشکده علوم پزشکی قاین
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی قاین از تشکیل بنیاد خیریه‌ای با نام (بنیاد خیریه حامیان دانشکده علوم پزشکی قاین) خبر داد وگفت: بنیاد خیریه مذکور در نقطۀ مقابل خیرین سلامت نیست بلکه همه در کنار هم هستیم تا بتوانیم حمایت و کمک خیرین محترم را جهت توسعۀ آموزش عالی در شهرستان جذب کنیم.
وی ادامه داد:با توجه به پتانسیل و نیاز بالای شهرستان به دانشکده علوم پزشکی احساس می شود هنوز این مهم به یک مطالبۀ عمومی تبدیل نشده و از رسانه‌های شهرستان انتظار داریم در این امر یاریگر ما باشند.
ایجاد زیرساختهای لازم برای ساختمان جدید دانشکده خواستۀ دشتگرد از مسئولان شهرستان
وی بیان داشت:از مسئولان شهرستان تقاضا داریم اعتبار لازم برای زیرساختهای دانشکده را تامین کنند. البته فرماندار محترم قولهایی مبنی بر انجام این کار داده‌اند اما امیدواریم هر چه سریعتر حداقل راه دسترسی به پروژه آماده شود.
رئیس دانشکده پرستاری و مامایی قاین گفت:دست همه مسئولان شهرستان به ویژه فرمانداری، شهرداری و شورای شهر را برای همراهی در این مسیر به گرمی می فشاریم.
علی دشتگرد در پایان صحبتهای خود با بیان این که ایجاد دانشکدۀ علوم پزشکی انقلاب بزرگی در حوزۀ درمانی و بهداشتی شهرستان خواهد بود، از مسئولان شهرستان به ویژه نماینده مردم قاینات و زیرکوه تشکر کرد وگفت: درهمین مدت کوتاه نمایندگی ایشان جلسات متعددی با وزیر بهداشت و معاون آموزشی ایشان داشته اند و امیدواریم که به زودی نتایج خوبی برایشهرستان حاصل شود.
وی دربخش پایانی سخنان خود گفت:می خواهم از تمام نمایندگان ادوار، مدیران سابق شبکۀ بهداشت که کمک حال ما بودند به ویژه از ریاست دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ومعاونین ایشان،آقای دکتر حمیدی، فرماندار محترم و به ویژه جناب آقای اسحاقی و همچنین حجه الاسلام والمسلمین مرتضوی که در حوزه بهداشت و درمان همکاری و همراهی داشته اند تشکر و قدردانی داشته باشم و امیدداریم که با همراهی و همدلی همه مسئولین و مردم بتوانیم به خواسته دیرینه خود برسیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا