سیاسی

“حق الناس” وتوشه رمضان

به گزارش نسیم قائن ، محمدرضا فرخی طی یاداشتی با عنوان”حق الناس”به سایت نسیم قاین نوشت:
شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن
ماه مبارک رمضان ماه ضیافت الله است . ماهی که خداوند تبارک و تعالی بندگانش را میهمان خود کرده تا در سنگر تقوی از آتش دئانت در امان و غرق رحمت واسعه او باشند .
در این ماه، بندگان صالح خداوند هر یک به اندازه ظرفیت، استعداد و عملکردش از لطف و باران رحمت خداوند بهره می برند و توشه یکساله – رمضان تا رمضان- خود را بعنوان ذخیره لحظات غفلت و نیاز، فراهم می آورند و تسلیم قدر آنند .
تورق کارنامه یکساله – تا رمضان در پیش- آموزه ها و عبرت های فراوانی را در عملکرد گروه های مختلف در اختیار ما قرار می دهد و وجدانهای آگاه و بیدار را به قضاوت و پاسخگویی می خواند .
وجدانهایی که از امکان دسترسی به حقوق شخصی تا عمومی برخوردار بوده و با این امانت، سر و سرّ و کارنامه یک ساله ای دارد .
دربررسی کارنامه یکساله مذکور به گروهی برمی خوریم که همه ظرفیت و توان خود را در اختیار نفس و خواسته های فردی و یا حداکثر، گروهی و قومی و قبیله ای قرار دادند و از مسئولیت و پاسخگویی آینده غفلت ورزیدند و و برای حفظ ظاهر، حق الله را هم به رأی خود، گردن نهادند و امروز در حسابرسی عملکردشان و در سایه روشنای فطرت خداجوی خود جز خسران دنیا و آخرت چیزی نمی یابند (( خسرالدنیا و الآخره )) اند و آبرویی برای درک معنویت و ورود به رمضان پیش رو ندارند .
اینان هرچند از جرأت و جسارت اقرار و فریاد به اشتباهاتشان برخوردار نیستند ولی اضطراب و احساس گناه از فرصتی که در اختیار دیگران و ثمنِ بَخس قرار دادند و ظلمی که کردند در رنجند و البته زنجیر غرور و بردگی دیگران که به آنان اعتماد کردند هر روز بر آنان سخت تر می شود و کمتر فرصت فرار از شیطان را پیدا می کنند .
گروه دیگری نیز که حق النفس را دنیایی دانستند و حق الله را اولویت دادند، هر چند نسبت به گروه اول از وضعیت بهتری برخوردارند و زنجیر بردگی و بندگی خواهش های نفسانی فردی و گروهی را به گردن ندارند اما غفلت آنان از حقوق دیگران و سکوت و نرمشی که در برابر ظلم ظالمین داشتند و نیز تأثیر پذیری کورکورانه ای که از تبلیغ و توجیه شیپورهای داخلی و خارجی پذیرفتند، توانست آنان را از حقیقت دور کند و هر چند نمی توان در ظاهر صفات گروه مذکور را بر آنان حمل کرد اما عدم درک درست و شناخت راه توسط این جماعت، آب به آسیاب فرصت طلبان بود و مصائبی را متوجه دارالمؤمنین نمود . الماشی فی الشرّ کعامله
و اما گروه سوم که حاضرین در صحنه انقلاب اسلامی و برخوردار از بصیرت بودند کسانی هستند که در آستانه رمضان از افتخار جامعیت نگری و ولایت مداری برخوردارند .
اینان را حق النفس نتوانست مجابشان کند و رعایت حق الله نیز مغرورشان نکرد بلکه در هر دو وظیفه به صواب عمل کردند و حق الناس را نیز پاس داشتند .
این گروه بخوبی دانستند که حق النفس و انجام احکام فردی به تنهایی موجب فلاح و رستگاریشان نمی تواند باشد و راه سعادت در رعایت حقوق – کم یا زیاد – بندگان خداست و حق الناس را به پیروی از ولی امرشان بزرگ داشتند و اربابان قدرت و مکنت را متذکر شدند . امر به معروف و نهی از منکر را در همه سیستم ها وظیفه خود دانسته و با شیفتگان برخوردار از فرصت های دون و موقت دنیایی همراهی نکردند .
این تفکر که قائمین واقعی صوم و صلاه ومنتظران حقیقی حجت خدایند در هر قشر و صنف و در هر حد و سطح از کم و زیاد حقوق مؤمنین و حکومت اسلامی را نگه داشتند و در حد توانشان با استعانت از حق الله و ایثار جان، مال و آبروی خود به دستگیری مستضعفین و مظلومان پرداختند .
البته این عزیزان تاوان بسیاری در عدم همراهی با منفعت طلبان غرب پرست پرداختند اما هیچ گاه از لطف و یاری خداوند غافل نشدند و با حفظ این روحیه، خود را به شهر رمضان، الذی أنزل فیه القرآن رساندند تا نزول آیات نجات بخش الهی بر قلب و جانشان را بار دیگر پذیرا باشند و توشه ای عظیم از قدر برگیرند که کفایت تحمل طعنه دنیا خواهان و توان حمل رنج بسیار سال پیش رو که صف آرایی حق و باطل را در پیش خواهد داشت، داشته باشند و بتوانند انذار جهاد کبیر و مبارزه با ولنگاری فرهنگی را پاسخگو باشند . انشاء الله
لذا در آستانه حلول ماه مبارک رمضان و در اولین لحظات روحانی این ماه عزیز و در حالی که به رعایت و عمل به حق الله و حق النفس و تدارکی که برای این دو وظیفه الهی مهیا می شود، دعوت به اندیشه در باب حق الناس که گاهاً در تعجیل برای تحقق حقوق مذکور مورد غفلت واقع می شود و تورقی به کارنامه فعالیت های اجتماعی – فرهنگی – سیاسی و . . . یکساله گذشته و در روابط فردی – اجتماعی – اداری و . . .که همه حق الناس است درخواست و توقع زیادی نمی تواند باشد .
صومکم مقبول انشاء الله – التماس دعا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا