سیاسی

حقّ زحمت کشیدنمان را با وضعیت ننگینی می گیریم/ جرات اعتراض نداریم/یک دنیا قرض وبدهی داریم

به گزارش نسیم قائن ،گفتن، نوشتن و انعکاس مشکلات و گرفتاری‌های دست‌های پینه بسته و چشمان منتظر کارگران برای دریافت حق واقعی خودشان دیگر تکراری شده و تازگی ندارد اما هراز گاهی گریزی به آن می‌زنیم و فصلی از آن را برای مسئولان ورق می‌زنیم تا شاید به خاطر بیاورند که کارگرانی هم هستند که برای گذران و مایحتاج زندگی خود نیاز به پول دارند.
چند سال است که هر از گاهی شاهد نارضایتی کارگران شهرداری قاین هستیم و بارها این افراد مدعی شده‌اند که حقوقشان به مدت ۲ تا ۴ ماه عقب افتاده است و پولی در ازای زحمت خود دریافت نکرده‌اند.
این نارضایتی در حالی است که حقوق به نسبت پایینی به کارگران روزمزد شهرداری پرداخت می‌شود و به ادعای این کارگران، حقوق لحاظ شده در ازای حجم کار محوله، اندک است و کفاف معیشت و هزینه‌‌های سرسام آور زندگی را نمی‌دهد.
متأسفانه بیشتر این کارگران از طبقه ضعیف هستند و رنج مستأجری را نیز بر اندوه بی ‌پولی‌شان باید اضافه کرد.
به نظر میرسد وضعیت کارگران شهرداری قاین به معمای پیچیدهای تبدیل شده که باز شدن این گره کور در انتظار تدبیر مسئولین است .
یکی از کارگران شهرداری قاین در گفتگو با خبرنگارنسیم قائن اظهارکرد:ماههاست که حقوق کارگری مارا که بین ۱میلیون تا ۱میلیون ۲۰۰هزار تومان است نداده اند ودر چند روز اخیر هم که مقداری از معوقه های چندماهه مارا بدون اضافه کاری داده اند، حتی نتوانسته ایم سود بهرهای بانکی اقساط معوقه خودرا پرداخت کنیم.
وی ادامه داد: ۵ماه قسط معوقه دارم وچند روز پیش که نصف یکماه حقوق مارا پس از چندماه به صورت علی الحساب پرداخت کرده اند، فقط جهت سود اقساط معوقه ام به بانک داده ام.
این کار گر شهرداری با بیان این که من هنوز مستاجر نیستم واجاره خانه نمی دهم گفت:ولی برخی از کارگزان شهرداری حتی چند ماه است که پول اجاره های خانه آنها به معوقات بانکی شان اضافه شده است.
کارگرشهرداری ادامه داد: ما جرات این که اعتراض کنیم را نداریم چرا که می گویند با این وضعیت می توانید کار کنید وگرنه بروید.
اوادامه می دهد ما خوشحال بودیم که با تغییر شورا وضعیت ما کارگران بهتر خواهد شد اما نه تنها بهتر که بلکه بد تر هم شده است وفعلا وضعیت شهرداری قاین مشخص نیست وکسی هم دلسوزانه کار نمی کند.
یکی دیگر از کارگران نیز در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این که نزد فرزندان خود خجالت زده هستم گفت: حتی پول یک نان ۲۵۰تومنی از این ۶۰۰تومنی که به من داده اند نمانده است وپس ازحدود ۳ماه که حقوقی نگرفته ایم چند روزپیش نصف حقوق یک ماه کارگری مارا داده اند وبا یک دنیا قرض وبدهی مانده ام که چطور تا چند ماه دیگر با این مبلغ زندگیم را بچرخانم.
او ادامه داد: حقوق مارا هم به قول ما اهالی قاین به ننگی می دهند وخودمان هم از این نوع حقوق چیزی نمی فهمیم.
این کارگر شهرداری که دل خوش به نام کارگر است می گوید فقط خوشحالم که مثلا هرروز به سر کار می روم ولی کاری که حتی برای دسترنجش امیدی به آخر ماه ندارم وباید ماهها انتظار بکشم که یک میلیون تومان به من حقوق بدهند در حالی که برخی از آنهایی که پشت میزها نشسته اند وحقوق های سرسام آور دارند به طور میانگین روزی ۱میلیون درآمد دارند وما دلخوش به ماهی یک میلیون تومان هستیم.
نوروزی سرپرست شهرداری قاین در گفتگو با خبر نگار نسیم قائن با تایید این موضوع که حقوق کارگران وپرسنل شهرداری عقب افتادگی دارد گفت: اکثر کارگران ما حقوقشان دوماه عقب است وچند روز پیش هم مقداری ازحقوق آنها پرداخت شد .
وی ادامه داد:ماهیانه حدود۵۶۰میلیون تومان حقوق پرسنل شهرداری قاین اعم از پرسنل اداری وروز مزد وکارگران است وبا توجه به وضعیت مالی شهرداری ،چند روز پیش مقداری اعتبار داشتیم که بین همه شرکتهای شهرداری تقسیم شدوبه هرکدام از شرکتها مبلغی داده شد تا حداقل مقداری از هزینه های کارگران خودرا پرداخت کنند وحتی ما اولویت را با کارگران گذاشتیم وپرسنل شهرداری را در اولویت بعدی قراردادیم.
نوروزی با بیان این که در حال حاضر کارگران ۲ماه وپرسنل اداری ما ۳ماه معوقه دارند گفت: سعی وتلاش ما این است که تاپایان ماه آینده بتوانیم حقوق های معوق شده کارگران را پرداخت کنیم.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا