سیاسی

حضرت معصومه(س)؛ گوهری پاک سرشت در کرامت و احسان

به گزارش نسیم قائن ، یکم ذی العقده ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) بانویی از تبار پاکان است. وارسته ای که در خاندان حضرت محمد(ص) عنوان کریمه اهل بیت را از آن خود کرد و نگین درخشان شهر قم لقب گرفت.
حضرت معصومه(س) از محضر پدر بزرگوار خویش بهره های فراوانی برد و به همراه امام رضا(ع) برادر خود از جمله آموزگاران تقوا، احسان و کرامت برای تمامی اعصار شد.
این بانوی پرهیزگار در نبود حضرت موسی کاظم(ع) به پرسش شیعیان پاسخ می داد و آنچنان افراد را قانع می کرد که تحسین همگان را بر می انگیخت. ایشان علوم دینی و سخنان بزرگان را به صورت نقل حدیث از خود به یادگار گذاشت.
حضرت معصومه(س) که فاطمه ثانی نیز نامیده می شود، درحدیث ها و روایت هایی که از ائمه معصومان(ع) رسیده به نیکی یاد شده است و او را «شفیعه روز جزا» نامیده اند. بی شک باید علت این تکریم را در شخصیت تاثیر گذار آن والامقام در تاریخ اسلام جست وجو کرد.
ایشان در میان زنانی که از آنان، حدیث روایت شده جزو برترین ها و مورد وثوق امامان عصر خویش بودند و به وسیله نقل حدیث به هدایت جامعه می پرداخت. از آن بانوی علم و کرامت حدود پنج حدیث در منابع حدیثی به یادگار مانده است، که چهار حدیث آن بر محور امامت و ولایت دور می زند.
حضرت معصومه(س) با احادیث ریشه دار و محکم، پایه های امامت شیعه را تقویت و بازسازی کرد و به بیان حدیث منزلت پرداخت، روایتی که در صحت آن سنی و شیعه تردیدی ندارند و بزرگترین سندی بر امامت حضرت علی(ع) است که می فرماید: «آیا سخن رسول خدا(ص) که فرمود: جایگاه تو (ای علی) نسبت به من مانند (جایگاه) هارون (در برابر) موسی است فراموش کردید.»
روشنگری فاطمه معصومه(س) درباره امامت تنها به این جا ختم نمی شود و آن بانوی فرهیخته با روایت حدیث غدیر بار دیگر با ژرف اندیشی تمام جایگاه امامت حضرت علی(ع) و امامان پس از وی را برای همگان بیان کرد تا مبادا جامعه مسلمانان به واسطه گرفتاری در زندگی دنیوی از امانتی که رسول خدا(ص) برای آنها به یادگار گذاشته بود، غافل شوند و راه سعادت را به گمراهی ابدی وانهند. آنجا که حضرت معصومه(س) از زبان حضرت فاطمه زهرا(س) نقل کرده است: «آیا سخن رسول خدا در روز غدیر را فراموش کردید که فرمود: هر که من مولای اویم علی مولای اوست.»
بزرگان دین برای آن بانوی گرانقدر احترام و جایگاه خاصی قایل بوده و همگی در برابر آستان با عظمت ایشان سر تعظیم فرود آورده و زیارت وی را مایه سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت دانسته اند.
پس آغاز امامت امام رضا(ع) هنگامی که مامون خلافت را به دست گرفت، برای استحکام پایه های خلافت خود با تدارک تبعیدی اجباری، آن امام بزرگوار را به خراسان فراخواند. در این میان حضرت معصومه(س) با گذشت یک سال از هجرت امام(ع) به منظور دیدار ایشان برای به همراه گروهی از یاران و نزدیکان خویش به ایران سفر کرد.
کریمه اهل بیت(س) در میان راه همگان را نسبت به مظلومیت و غربت امام رضا(ع) آگاه می ساخت که این موضوع تاب تحمل حکومت وقت را ربود و هنگامی که کاروان حضرت معصومه(س) به شهر ساوه رسید، عده ای از مخالفان آن بزرگوار با پشتیبانی نیروهای حکومت با کاروانیان به جنگ پرداختند و افراد زیادی را به شهادت رساندند. این بانوی والامقام نیز پس از آن رویداد تلخ بیمار شدند و به همین علت در شهر قم اقامت کردند.
سرانجام حضرت معصومه(س) در ۱۰ ربیع الثانی ۲۰۱ هجری قمری در ۲۸ سالگی در راه سفر به توس پس از تحمل درد و رنج حاصل از بیماری در شهر قم دیده از جهان فروبست و به دیار حق شتافت.
شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل جایگاه ارزشمند کریمه اهل بیت(س) در میان شیعیان در ۱۳۸۵ خورشیدی روز میلاد ایشان را «روز دختران» نامگذاری کرد تا با گرامیداشت مقام دختران از وجود آنها در مسیر رشد و پیشرفت جامعه بهره برد و اینگونه سبب حضور فعال آنان در جامعه شد تا بتوانند به خوبی چهره زن مسلمان را به جهانیان نشان دهند.
اینک به مناسبت سالروز میلاد حضرت معصومه(س) بر گزیده ای از سخنان عالمان و بزرگان دین درباره ایشان مروری کوتاه داریم:
– امام صادق (ع): «خداوند حرمی دارد که مکه است پیامبر حرمی دارد و آن مدینه است و حضرت علی (ع) حرمی دارد و آن کوفه است و قم کوفه کوچک است که از ۸هشت در بهشت، سه در آن به قم باز می شود. زنی از فرزندان من در قم از دنیا می رود که اسمش فاطمه دختر موسی(س) است و به شفاعت او همه شیعیان من وارد بهشت می شوند.»
– امام رضا(ع): «هر فردی نتواند به زیارت من بیاید، برادرم را در ری یا خواهرم را در قم زیارت کند که ثواب زیارت مرا در می یابد.»
– امام جواد(ع): «فردی که آرامگاه حضرت فاطمه معصومه(س) را زیارت کند پاداش او بهشت است.»
– حضرت آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری: «بدون تردید نقش حضرت معصومه(س) در قم شدن قم و عظمت یافتن این شهر عریق مذهبی تاریخی، یک نقش ما لا کلام فیه است. این بانوی بزرگوار، این دختر جوان تربیت شده دامان اهل بیت پیغمبر، با حرکت خود در جمع یاران و اصحاب و دوستان ائمه (ع) و عبور از شهرهای مختلف و پاشیدن بذر معرفت و ولایت در طول مسیر در میان مردم و بعد رسیدن به این منطقه و فرود آمدن در قم، موجب شده است که این شهر به عنوان پایگاه اصلی معارف اهل بیت (ع) در آن دوره ظلمانی و تاریک حکومت جباران بدرخشد و پایگاهی بشود که انوار علم و انوار معارف اهل بیت را به سراسر دنیای اسلام از شرق و غرب منتقل کند.»
– آیت الله بروجردی: «نسبت به مقام والای حضرت فاطمه (س) از شهر قم و آن بزرگوار همواره به نیکی یاد می‌کرد.»
– علامه‌ حسن‌زاده آملی: «اگر برای من ممکن بود و مواجه با مشکل نمی‌‌‌شدم، برای تجلیل از شخصیتی مانند فاطمه معصومه (س) این مسیر را سینه‌خیز می‌‌آمدم!»
– شیخ صدوق پیشوای محدثان شیعه: «هر فردی حضرت معصومه(س) را زیارت کند بهشت از آنِ اوست.»
– شیخ عبدالجلیل قزوینی: «اهل قم به زیارت حضرت معصومه روند که ملوک و امرا و علمای حنفی و شافعی به زیارت آن تربت، تقرب کنند.»
– محدث قمی: «… و اما از میان فرزندان موسی بن جعفر (ع)، افضل آن ‌ها حضرت معصومه (س) است که مزار شریفش در بلده طیبه قم است و روشنی چشم اهل قم و همه مسلمانان است، افتخارات سرزمین قم فراوان است از آن جمله آرامگاه حضرت معصومه (س) است.»
– علامه شیخ محمد تقی شوشتری: «در میان فرزندان امام کاظم(ع) با آن همهکثرتشان پس از امام رضا(ع)، فردی همسنگ حضرت معصومه (س) نبود.»
منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا