سیاسی

حضرت زهرا(س)بهترین الگوی حسنه ماست/ فقر در برخی از خانواده ها بیداد می کند

به گزارش نسیم قائن ، حجت الاسلام علی رحمانی امام جمعه قاین در خطبه های این هفته نماز جمعه با دعوت خویشتن و مردم به تقوای الهی گفت:درخطبه های گذشته به هدایت امت و آزمایش هایی که پشت سر نهادند اشاراتی شد .
وی افزود: امت پیغمبر(ص) در زمان حیات ایشان یک سری آزمایش هایی را پشت سر نهادند و بعد ازرحلت ایشان آزمایش ها سخت تر و جدی تر شد .
خطیب جمعه قاین افزود: از جمله آزمایش هایی که امت پیامبر پشت سر نهادند مسئله خلافت بود که از صراطی که ایشان مشخص کرده بودند به انحراف رفت و خانواده پیغمبر مورد بی مهری قرار گرفتند و اموالشان به یغما رفت .
حجت الاسلام رحمانی ادامه داد:در آن دوران ودر حالی که زنان در اجتماع کمتر حاضر می شدند حضرت زهرا(س) در مسجد ودر جمع انصار و مهاجرین خطبه ای بلیغ ورسا ایراد کردند و دراین زمان بسیاری از ادیبان برایشان سخت بود که این آرایه های سخنوری از آنِ حضرت زهرا(س) باشد .
وی ادامه داد: برخی سوال می کنند که آیاد مسئله فدک این قدر اهمیت داشت که زهرا(س)برایش این همه تلاش و تقلا کند وحتی جان خویش را به خطر اندازد و آیا این یک نوع دنیا گرایی نبود؟ آیا حضرت زهرا(س) در نان فرزندان خود مشکل داشتند که بایستی این همه خطر کنند ؟ پاسخ این است که حضرت زهرا(س)از این حرکت دو هدف عمده داشتند که یکی این بود که جلوی بدعت زا بگیرند و دوم این که از مقام ولایت و امامت دفاع کنند.
خطیب جمعه قاین با اشاره به این که درآن دوران ،در شبه جزیره العرب قبایل فراوانی وجود داشت و به صورت ملوک الطوایفی زندگی می کردند و قبیله قریش برای خود حالت ممتازی قائل بودند و از این رهگذر برای خود امتیازات زیادی را کسب می کردند و با مبعوث شدن پیغمبر(ص)این امتیاز ات نادیده گرفته شد و فقط علم و ایمان وتقوا برای پیامبر مهم بود و همه برایشان یکسان بودند و لذا قبیله قریش همطراز با سایر قبیله ها شد و به شدت متزلزل شدند .لذا بعد از وفات پیامبر(ص) بزرگان قریش به تقلای این درآمدند که موقعیت از کف رفته را دوباره به چنگ آوردند و حتی با این تفاسیر که باید حاکمیت وزمامداری برمردم از طایفه قریش باشد انصار را کنار زدند .
وی ادامه داد:حضرت زهرا(س) متوجه این انحراف شدند و پیش بینی می کردند که ملاک های قرآن و امامت به کنار زده خواهد شد و حکومت قبایلی به میدان خواهد آمد و این بدعت بزرگی بود وحتی در زمان امویان این پیش بینی حضرت زهرا(س) خودرا نشان داد .
حجت الاسلام رحمانی تصریح کرد: همان طور که بارها شنیده اید فدک فقط بهانه بود وحضرت زهرا(س) قطعا اگر فدک را می گرفتند آن را هم همانند سایر اموال پیغمبر(ص) در مسیرحق و وقف به نیازمندان قرار می دادند.
وی افزود: فاطمه زهرا بخشی از اموال خودرا وقف کرده بودند و حتی امام علی(ع) هم رقبات زیادی را وقف کرده اند که آثار آن هنوز وجود دارد .
امام جمعه قاین ادامه داد: ائمه ما اگر اموالی را وقف هم می کردند قطعا فرزندان خودرا هم در نظر داشتند و در حال حاضر هم باید توجه داشته باشیم که اگر قصد وقف اموال خودرا داریم حتما باید به فرزندان هم توجه شود.
خطیب جمعه قاین ادامه داد: هدف دیگر حضرت زهرا(س) در خصوص فدک ،دفاع از امامت و ولایت بود که در خطبه های آتی این بحث بیان خواهد شد .
حجت الاسلام رحمانی در ادامه خطبه های نماز جمعه این هفته قاین با تبریک ولادت حضرت زهرا(س) و روز زن گفت: امام خمینی(ره) روز ولادت حضرت زهرا(س) رابه نام روز زن و هفته گرامیداشت مقام مادر نامگذاری کردند.
وی ادامه داد: در کشورهای اروپایی نیز هفته ای به نام زن دارند که امسال تا حدودی با هفته زن در ایران یکسان شده است واین موضوع هیچ ربطی به نامگذاری هفته زن ومقام مادر در کشور اسلامی ما ندارد .
امام جمعه قاین اشاراتی به تشکیل انقلاب رنسانس در اروپا داشت و گفت: در سال ۱۹۸۷زنان اروپایی وقتی دیدند در حقشان اجحاف می شود انقلاب را به راه انداختند که درآن برای خودشان یک سری آزادی ها یی را دز نظر گرفتند .
وی افزود:نظام فمنیسم آزادی رابه زن داد ومشکلات فراوانی را به وجود آورد وحق طلاق و سقط جنین و ازدواج غیر مشروع هم به زن داده شد و به بهانه این آزادی از زن استفاده ابزاری در اروپا صورت می گیرد .
امام جمعه قاین ادامه داد: برخی از زنان ما می خواهند مقلد زنان اروپایی باشند ومتاسفانه اینها ابزاری در دست دیگران هستند.
حجت الاسلام رحمانی با توصیه به بانوان گفت: باید از زن اسلامی و فرمایشات پیعمبر(ص) الگو بگیریم و توجه داشته باشیم که زن مسئولیت خانه داری و شوهر داری وفرزند داری را برعهده دارد و باید در برابر شوهر و فرزندان پاسخگو باشد .
وی افزود:ما هم با شوهرداری و خانه داری در کنار تحصیلات عالیه موافق هستیم اما یک زن باید انرژی خودرا در راه فرزندان خود بگذارد .
امام جمعه قاین در بخش دیگری از سخنان خود گفت:حضرت زهرا(س) الگوی حسنه ماست وزمانی که پیغمبر(ص) کارهای آنها را با علی(ع) تقسیم کرد از این که کار خانه به ایشان واگذار شد بسیار خوشحال شدند چرا که ایشان می گفتند در این تقسیم کار با نامحرمان سروکاری ندارم.
وی ادامه داد:فاطمه زهرا(س) بهترین یاور علی در بندگی خداوند است واگر خداوند جهاد را بر زن واجب نکرد در برابرش جبهه شوهرداری و فرزند داری را به بانوان واگذار نموده است .
حجت الاسلام رحمانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با توجه به وضعیت فعلی فقر در برخی از خانه ها بیداد می کند ودر آستانه سال نو مراجعات متعددی به دفتر داریم و اکثر خانواده ها از نداری گلایه مند هستند.
وی افزود: دراین آستانه سال جدید آنهایی که می توانند به همسایگان و نیازمندان کمک هایی را داشته باشند چرا که فرزندخردسال یک خانواده نمی تواند نداری والدینش را درک کند و لذا بایستی دراین زمینه مردم به نیازمندان کمک کنند.
امام جمعه قاین به ۲۲ اسفند روز تاسیس بنیاد شهید و تکریم شهدا اشاره کرد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا