سیاسی

حزب‌الله: تبانی اعراب، واشنگتن را به اعلام زمان انتقال سفارتش به قدس تشویق کرد

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از المنار، حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای تصمیم آمریکا برای انتقال سفارت خود به قدس اشغالی در ماه مه آینده را به‌شدت محکوم کرد.
در این بیانیه آمده است: اعلام زمان انتقال سفارت آمریکا به قدس، در راستای کامل کردن سیاست خصمانه‌ای است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور چند ماه قبل آن را آغاز کرد.
حزب‌الله افزود که همزمانی انتقال سفارت آمریکا به قدس با سالگرد تأسیس رژیم صهیونیستی (روز نکبت)، به‌منزله ادامه تحقیر اعراب و مسلمانان است و نشان می‌دهد دولت آمریکا برای امت عربی و اسلامی و جامعه جهانی، ارزشی قائل نیست.
این بیانیه می‌افزاید: شکی نیست که تبانی رسمی کشورهای عربی، واشنگتن را به ادامه این تصمیم خصمانه و تسریع در اجرای آن تشویق کرد.
حزب‌الله از ملت‌های عربی و اسلامی و آزادگان در دنیا خواست که اقداماتی مؤثر برای مقابله با این تصمیم انجام دهند.
این بیانیه می‌افزاید: مقاومت و انتفاضه تنها راه مؤثر برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی و همه مقدسات است.
حزب‌الله همچنین تحمیل مالیات توسط رژیم صهیونیستی بر کلیساهای شهر قدس اشغالی را محکوم کرد و آن را تلاش اسرائیل برای تضعیف مسیحیت در این شهر دانست.
در این بیانیه همچنین آمده است: شهر قدس شهر متعلق به پیروان همه ادیان مقدس است و خواهد ماند و ضرورت دارد دولت‌ها و ملت‌های آزاد و سازمان‌های تأثیرگذار با تلاش‌های رژیم اشغالگر صهیونیستی برای ضربه زدن به مقدسات مسلمانان و مسیحیان مقابله کنند.
یک مسئول آمریکایی روز جمعه گفت که واشنگتن، ۱۴ ماه مه (۲۴اردیبهشت) سفارت خود را از تل‌آویو به قدس منتقل خواهد کرد.
۱۴ ماه مه مصادف با هفتادمین سالروز تأسیس رژیم صهیونیستی است که فلسطینیان از آن با عنوان «روز نکبت» یاد می‌کنند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۵ آذرماه سال جاری در یک سخنرانی، تصمیم جنجالی خود مبنی بر به‌رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را اعلام کرد و دستور داد که سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی که در حال حاضر در تل‌آویو است به قدس منتقل شود.
در پی این تصمیم ترامپ، شورای امنیت سازمان ملل در نشستی به قطعنامه پیشنهادی مصر رأی به لغو این تصمیم ترامپ داد اما با وجود تأیید همه ۱۴ عضو دیگر این شورا، آمریکا آن را وتو کرد.
سی‌ام آذر ماه گذشته مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه مخالفت با تغییر وضعیت قانونی قدس را تصویب کرد. ۱۲۸ کشور به این پیش‌نویس رأی مثبت و ۹ کشور رأی مخالف دادند و ۳۵ کشور نیز رأی ندادند.
انتهای پیام/*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا