سیاسی

حالت فوق العاده در اتیوپی ۶ ماه ادامه خواهد یافت

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از خبرگزاری رسمی اتیوپی ،فقیسا افزود: هنوز در برخی مناطق، خشونت های روی می دهد و به همین دلیل ائتلاف جبهه دمکراتیک انقلابی مردمی اتیوپی تصمیم به اعلام حالت فوق العاده گرفت.
وی در ادامه تسلط نظامیان بر کشور را تکذیب کرد و گفت، پس از اعلام حالت فوق العاده توسط شورای وزیران ، یک مرکز فرماندهی ایجاد شده است.
وزیر دفاع اتیوپی افزود: حالت فوق العاده پیشین در این کشور که ۱۰ ماه ادامه داشت، تغییراتی مثبت در جهت بازگرداندن صلح و ثبات به جای گذاشت.
شورای وزیران اتیوپی روز جمعه در سراسر این کشور حالت فوق العاده اعلام کرد.
از چند روز پیش موج اعتراض های مردمی در شهرهای نزدیک به پایتخت اتیوپی آغاز شده و معترضان خواستار آزادی رهبران زندانی شده خود هستند.
گفته می شود مقام های اتیوپی بیش از ۶هزار زندانی سیاسی را ازماه ژانویه گذشته آزاد کرده اند و با این کار سعی در خاموش کردن آتش خشم مخالفان به ویژه دو قوم «ارمو » و «امهرا» دارند.این دو قوم می گویند به اندازه کافی در قدرت سهم ندارند.
هایلی ماریام دیسالین نخست وزیر اتیوپی روز پنجشنبه پس از اعلام استعفا از نخست وزیری و ریاست حزب حاکم، اوضاع این کشور را بسیار نگران کننده دانست.
دیسالین بدون دادن هر گونه توضیحی، اوضاع کنونی کشورش را بسیار نگران کننده دانست و گفت، باید راه حل هایی جهت مشکلات کشور به گونه ای که سلامت و امنیت آن حفظ شود، پیدا کرد.
وی با بیان اینکه داوطلبانه استعفا کرده گفت، شرایط کنونی اتیوپی اقتضای استعفای وی را داشت زیرا ائتلاف حاکم باید دست به اصلاحاتی بزند.
نخست وزیر مستعفی اتیوپی با بیان اینکه اعتقاد به ضرورت انجام اصلاحات در این کشور دارد ، ازمردم اتیوپی و به ویژه جوانان این کشور خواست صلح، اتحاد و امنیت این کشور را حفظ کنند و در پی توسعه اتیوپی و همزیستی مسالمت آمیز باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا