سیاسی

جلسه هم اندیشی وتجلیل ازتعاونی های برتر شهرستان قاین+تصاویر

به گزارش نسیم قائن ، مراسم تجلیل از تعاون های برتر شهرستان قاین با حضور جمعی از تعاون گران ومسئولین شهرستان در فرمانداری قاین برگزار شد.
عرب نژاد رئیس اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین دراین مراسم با ارائه گزارشی از فعالیت های اداره،کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین گفت: از ۱۱شهریور تا۱۷شهریور ماه به عنوان هفته تعاون نامگذاری شده است وفلسفه نامگذاری این هفته درراستای عملیاتی کردن اصل۴۴قانون است.
وی گفت: برنامه هایی به مناسبت هفته تعاون در شهرستان برنامه ریزی ودر حال اجراست که در همین راستا برنامه تجلیل از تعاونی های برتر شهرستان امروز برگزار شده است.
عرب نژاد ادامه داد:برگزاری مسابقات نقاشی دربین کودکان،برگزاری مسابقات ورزشی،دیدار با خانواده شهدای حوزه کارگری،دیدار با امام جمعه وفرماندار شهرستان از جمله برنامه های هفته تعاون شهرستان است
وی گفت: درشهرستان قاینات حدود۲۵۵کارگاه بالای ۱۰نفر کارگر و۲هزار کارگاه زیر۱۰نفرداریم و۱۴هزار نفر جزء جمعیت کارگران شهرستان هستند که در واحد های مختلف کارگری مشغول به کار می باشند.
رئیس اداره اداره کار،تعاون ورفاه اجتماعی قاین گفت:در شهرستان قاینات ۴۱۰تعاونی تشکیل شده است که درحال حاضر ازاین تعداد۲۷۴تعاونی ثبت و۱۳۶تعاونی منحل شده اند.
وی تعداد تعاونی های فعال شهرستان را ۹۶تعاونی با ۵۸میلیارد ریال سرمایه ذکر کرد.
عرب نژاد گفت: ۳۰هزار نفر جزءاعضای تعاونی های شهرستان قاین هستند.
راستی رئیس تامین اجتماعی قاین نیز دراین جلسه با اشاره به آیاتی از قرآن مجید گفت: ریشه اصلی تعاون درخود قرآن است .
وی بابیان این که ما در تعاونی های به دنبال توانمند سازی تعاونی ها هستیم گفت:یکی از مشکلات اصلی ما در تعاونی ها مدیریت تعاون است که دراین انتخاب اشخاصی که به قوانین تعاونی ها آگاهی داشته باشند کمتر هستند وکسانی که دراین حوزه ها موفق بوده اند افرادی هستند که هم به قوانین تعاونی ها وهم به قوانین مرتبط به تعاونی ها آگاهی داشته اند
وی عدم آگاهی نسبت به قوانین تعاونی ها وعدم مشارکت ونبودن مدیر مالی ثابت در تعاونی ها را از علل اصلی مشکلات تعاونی ها ذکر کرد وگفت: عامل سازمانی تعاونی ها از دیگر مشکلات است وچارچوب سازمانی روشنی را تعاونی ها ندارند
راستی عامل اقتصادی را از دیگر عوامل مهم در تعاونی دانست و گفت:متاسفانه ۷۰درصد تعاونی های ما با مشکل مواجه شده اند وبه سمت ورشکستگی پیش رفته اند وسرمایه درگردشی که به تعاونی ها داده می شود درشان تعاونی ها نیست وسود تعاونی ها بسیار بالاست.
وی افزود:در تعاونی ها به جای این که هم گرا باشند ،واگرا هستند و آموزش وفرهنگ سازی در این زمینه بسیار مهم است وباید به سمت توانمندسازی تعاونی ها پیش رویم
رضا پور به عنوان نماینده تعاونی های شهرستان دراین جلسه به بیان برخی از مشکلات پیش روی تعاون گران پرداخت .
وی گفت:تعاونی ها بهترین روش برای سازماندهی اقشاروگروههای مختلف هستند وتعاونی ها سرمایه های خرد مردمی را می توانند تجمیع وبه سمت تولید واشتغال هدایت کنند .
این تعاون گر اجرای قانون برای مشاغل خرد وکلان ویکسان بودن آن برای همه شهرهای بزرگ وکوچک،اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده به صورت یکسان برای همه واحد های تولیدی در شهرهای کوچک وبزرگ و.. را از مشکلات پیش روی تعاون گران ذکر کرد.
کهن ترابی در این جلسه بیان داشت:حوزه تعاون حوزه بسیار مهمی است وباید از تعاونی های کشورهای توسعه یافته الگو برداری صحیح داشته باشیم.
وی افزود:تعاونی هاباید به سمت کیفی سازی پیش روند وآموزش های درست نیز به تعاونگران باید داده شود .
فرماندار قاین درادامه با بیان این که کاررا باید به عنوان یک امر مقدس وتولید ثروت بدانیم گفت:تلاش ما این است که از واحد های تولیدی حمایت کنیم ولذا خواسته ما از همه مسئولین این است که تاجایی که می شودقانون را به نفع مردم تفسیرواجرا کنند.وموانع را در مسیر تولید کنندگان قرارندهند.
در پایان مراسم از ۶واحد تولیدی نمونه شهرستان تجلیل به عمل آمد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا