سیاسی

جشنواره فرهنگی ورزشی ” دا ” در قاین برگزار می شود

محمد رضا عیدی رئیس هیات ورزش روستایی بازیهای بومی ، محلی شهرستان قاینات در گفتگو با خبرنگار نسیم قائن گفت :روستای اسفشاد شهرستان قاینات در آغازین روز از ایام الله دهه فجر میزبان شرکت کنندگان در جشنواره فرهنگی ورزشی دا خواهد بود.
وی افزود: این جشنواره در سطح روستاهای شهرستان قاینات به مرکزیت روستای اسفشاد برگزار میشود و تا کنون ۱۰ تیم از روستاهای پهنایی ، اسفشاد ، اسفدن ، آرین شهر، نوغاب حاجی آباد ، محمد آباد علم و فیروز آباد اعلام آمادگی کرده اند که هر تیم متشکل از ۹ نفر شرکت کننده و یک نفر سرپرست و مربی حضور خواهد بود.
عیدی با بیان این که این جشنواره فرهنگی ورزشی در سه رشته هفت سنگ ،طناب کشی ودال پلان به مدت یک روز از صبح ۱۲ بهمن تا قبل از اذان مغرب و عشاء ادامه خواهدداشت گفت: در پایان این جشنواره به ۱۵ نفر از افرادی که مقام اول تا سوم را در ۳ رشته کسب کنند جوایز نقدی تقدیم خواهد شد .
وی افزود: داوری این مسابقات بر عهده داوران شهرستان که از داورین منتخب استان می باشند خواهد بود.
رئیس هیئت ورزش روستایی بازیهای بومی محلی قاین هدف از برگزاری این جشنواره را احیاو توسعه ورزش های سنتی و بازیهای بومی ،ایجاد نشاط و شادابی در بین زنان روستایی در همه رده های سنی،افزایش مشارکت زنان و دختران روستایی در فعالیت های فرهنگی ورزشی ،توسعه و تقویت ارزش های ایرانی – اسلامی منطبق با آئین و رسوم سنتی و ملی با رویکرد کاهش آسیب های اجتماعی بیان نمود و گفت: این برنامه با مشارکت حداکثری گروه های هدف در فعالیت های ورزشی در تعامل با نهاد های مرتبط با ورزش بانوان برگزار می شود .
عیدی ادامه داد: دامنه برگزاری این جشنوراه در حال حاضر در سطح روستاها و بخش های شهرستان برگزار می شود ودر آینده نیز در سطح استانی آن را گسترش خواهیم داد و این گونه مسابقات را دربین جامعه مخاطب زنان و دختران ساکن در روستاهای پرجمعیت نیز به کرار برگزار خواهیم کرد.
وی شرایط حضور در اینگونه جشنواره های فرهنگی ورزشی را برای کلیه بانوان ساکن در روستاهای هدف عنوان نمود وگفت: شرایط سنی شرایط سنی برای جشنواره وجود ندارد وشرکت برای عموم بانوان آزاد است .
عیدی با اشاره به روند اجرایی برنامه جشنواره فرهنگی ورزشی ” دا” در قاین گفت: :یک بانوی بالای ۷۰ سال در روستا به عنوان” دا ” انتخاب خواهد شد و بخشی از افتتاحیه و اختتامیه جشنواره را با صدای لالایی محلی عهده دار خواهد بود .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا