سیاسی

جزئیات تسهیلات اعطایی به زلزله‌زدگان تشریح شد

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، در جریان سفر هیئت بانکی به مناطق زلزله‌زده به‌دستور ولی‌الله سیف، کمیته‌ای به‌ریاست معاون نظارتی بانک مرکزی و با حضور رییس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و رییس کانون بانک‌های خصوصی برای پیگیری و عملیاتی شدن تصمیمات نظام بانکی تشکیل می‌شود. این کمیته وظیفه نظارت بر تخصیص بهینه منابع بانکی در مناطق زلزله‌زده را به‌عهده دارد تا براساس اولویت‌بندی نیازها، منابع به‌صورت بهینه تخصیص داده شود.
ولی‌الله سیف که به‌همراه هیئت بانکی، امروز به مناطق زلزله‌زده غرب کشور سفر کرده است، در جلسه با مقامات استانی تأکید کرد: اگرچه در لحظات ابتدایی وقوع حادثه، شوک بزرگی به منطقه و کشور وارد شد لیکن در همان نخستین ساعات شاهد کمک و همیاری همه هموطنان با مشارکت و عزمی مثال‌زدنی کنار تصمیمات و اقدامات دستگاه‌های دولتی بودیم و خوشبختانه امروز شاهد این هستیم که با اتحاد و مشارکت مردم و دولت، مشکلات این مناطق به‌مرور رفع می‌شود، ضمن آنکه نظام بانکی نیز تمام تلاش خود را برای جبران خسارت‌های وارده به مناطق زلزله‌زده در غرب کشور به‌کار خواهد بست و امیدواریم بتوانیم تا حدی از آلام مردم بکاهیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به کمک‌های خودجوش همکاران نظام بانکی پرداخت و گفت: علاوه بر تصمیمات رسمی نظام بانکی برای حمایت از آسیب‌دیدگان زلزله، همکاران بانک مرکزی و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در اقدامی خداپسندانه که شایسته تقدیر و تشکر است، به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی اقدام کردند.
وی افزود: این صمیمیت و همیاری هموطنان در حادثه زلزله غرب کشور، بارها در در شرایط مختلف به‌صورت یکپارچه دیده شده است و خوشبختانه حضور مردم کنار اخذ تصمیمات فوری و صحیح مسئولان جلوه‌ای از نوع‌دوستی ایرانیان در جهان را به نمایش گذاشت.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به تصمیمات نظام بانکی در نخستین ساعات پس از حادثه زلزله تصریح کرد: بانک‌ها، وام‌های پرداخت‌شده در این مناطق را برای دو سال، بدون بهره و سود و هزینه امهال کردند و برای وام‌گیرندگان فرصت دوساله درنظر گرفتند، علاوه بر این با پیشنهاد همکاران، برای هر واحد مسکونی آسیب‌دیده، ده میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می‌شود.
سیف، با اشاره به مصوبه هیئت دولت برای اعطای مبلغ ٧ هزار و ۶٧۵ میلیارد ریال تسهیلات به مناطق زلزله‌زده توسط نظام بانکی خاطرنشان کرد: با تشکیل اولین جلسه هیئت دولت پس از این حادثه، تکالیفی از سوی هیئت محترم وزیران برای نظام بانکی تعیین شد که براساس آن، بازسازی اماکن مسکونی روستایی به‌تعداد ۱۱ هزار واحد و با سقف تسهیلات برای هر فقره ۲۵۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پانزده‌ساله، بازسازی ۴۵۰۰ واحد اماکن مسکونی شهری تا سقف هر فقره ۳۵۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پانزده‌ساله، تعمیر ۱۵ هزار واحد از اماکن مسکونی شهری و روستایی و تجاری تا سقف تسهیلات ۱۲۰ میلیون ریال برای هر فقره و با سود و کارمزد پنج درصد و بازپرداخت هفت‌ساله و نیز تأمین ۱۵ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات قرض الحسنه تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال برای تأمین هزینه لوازم خانگی و سایر هزینه‌های ضروری با دوره بازپرداخت پنج ساله به‌عهده شبکه بانکی گذاشته شد.
رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه، تلاش دولت و نظام بانکی برای تسهیل و تسریع در بازسازی‌هاست، گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز بیش از ٢ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای بازسازی مناطق مسکونی و شهری و تعمیرات خدماتی درنظر گرفته است که در اختیار مردم این مناطق قرار خواهد گرفت. امیدواریم با پرداخت این مبالغ و تسهیلات شبکه بانکی، به‌زودی شرایط زندگی مردم آسیب‌دیده به حالت عادی بازگردد.
سیف ضمن بیان این نکته که تمرکز نظام بانکی باید به بحث اشتغال باشد، خاطرنشان کرد: موضوع تأمین مالی سرمایه در گردش بنگاه‌های کوچک و متوسط تجربه موفقی بود که می‌تواند در این مناطق نیز مورد استفاده قرار گیرد، بر این اساس، اقدام نظام بانکی در این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و امیدواریم اقتصاد کشور را در مسیر حرکت به‌سمت توسعه قرار دهد.
رییس شورای پول و اعتبار، برنامه نظام بانکی برای سال جاری را اعطای تسهیلات ۲۰هزار میلیارد تومانی برای تأمین سرمایه در گردش بنگاه‌های کوچک و تسهیلات متوسط و ۱۰هزار میلیارد تومانی برای نوسازی واحدهای تولیدی عنوان کرد و افزود: ۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات نیز به موضوع اشتغال اختصاص پیدا کرده است. مجموع ارقام درنظر گرفته‌شده بالغ بر ۵۰هزار میلیارد تومان است که کنار روند عادی اعطای تسهیلات بانکی به بخش‌های اقتصادی به‌صورت ویژه به موضوع اشتغال و تولید اختصاص می‌یابد.
رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید تلاش کنیم مسأله «اشتغال» را در استان کرمانشاه حل کنیم، تمرکز دولت بر این موضوع، حلّال بسیاری از مشکلات خواهد بود و نظام بانکی برای انجام این مهم آمادگی خدمت دارد.
در این جلسه، تأمین مالی برای ساخت مسکن، کمک به ساخت مراکز بهداشتی و بیمارستان، ساخت و بازسازی مدارس و اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی برای مناطق زلزله‌زده از مهمترین محورهای گفت‌وگوی هیئت بانکی در فرمانداری قصر شیرین برای حمایت از مردم آسیب‌دیده منطقه بود.
انتهای پیام/*
تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا