سیاسی

جایگاه بازارچه محلی در رونق اقتصاد قاین

به گزارش نسیم قائن ، مدتی است که ولی امر مسلمین جهان بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح و بر اجرای آن تاکید دارند .
ایشان سال ۹۵ را سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام وعمل نام گذاری و «تولید داخلی»، «ایجاد اشتغال و رفع بیکاری»، «تحرک و رونق اقتصادی و مقابله با رکود» را مسائل اصلی در اقتصاد برشمردند و گفتند: این موارد جزء مسائل مبتلابه مردم است و مردم آنها را حس و مطالبه می‌کنند و آمارها و اظهارات مسئولان نیز نشان می‌دهد که این خواسته‌های مردم، بجا و به‌مورد است.
حضرت آیت الله خامنه ای «اقتصاد مقاومتی» را علاج مشکلات اقتصادی و پاسخ به مطالبات مردم خواندند و افزودند: با اقتصاد مقاومتی می‌توان به جنگ بیکاری و رکود رفت، گرانی را مهار کرد، در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد و فرصتهای بسیاری برای کشور ایجاد و از آنها استفاده کرد.
ایشان وظیفه مسئولان را «اقدام عملی» در زمینه اقتصاد مقاومتی خواندند و تأکید کردند: لازم است که اقدام و عمل کردن به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ادامه یابد و محصول کار «بر روی زمین» به مردم نشان داده شود.
شهرستان قاینات با پتانسیل های فراوانی که دارد می تواند یک شهرستان پایلوت برای اقتصاد مقاومتی با مولفه های فوق الذکر باشد .
امروز با نگاهی کوتاه به شهرک صنعتی این مهم برای همگان عیان است که اقتصاد صنعتی در توسعه شهرستان نتوانسته نقش مهمی داشته باشد و با توجه به تاکید مسئولین بر توسعه صنعتی شهرستان اما تا کنون بجهت شرایط جوی حاکم بر منطقه صنعت نتوانسته نقش حائز اهمیتی داشته باشد .
شهرستان قاین با داشتن پتانسیل های مهم ازجمله دربخش مهم کشاورزی در این شهرستان با توجه به وجود شرکتهای سهامی زراعی خضری و اسلام آباد و تعاونی های تولید هنوز مهجور است .
محصولات استراتژیک زعفران و زرشک به مرور زمان نقش خود را از دست داده که این مهم باید بازیابی گردد و این دو محصول که از منظر استفاده از آب نیز چندان وابسته به آب نیست باید در دستور کار قرار گیرد.
بخش فراوری محصولات کشاورزی ویژه در حوزه دو محصول استراتژیک باید مورد توجه مسئولین امر قرار گیرد. باید خام فروشی محصولات متوقف گردد وکارگاههای کوچک فراوری در محلهای تولید محصول برپا تا کشاورز عزیر منطقه خود سود دسترنج خود را ببرد نه دلالان و….
شهرستان قاینات از حیث صنایع دستی شهرستان غنی و با کثرت هنرمندان محلی است و در این حوزه باید سر مایه گذاری صورت گیردودراین شهرستان محصولاتی وجود دارد که گاها با طلا برابری می کنند اما مغفول مانده است .
هنرهای محلی شهرستان باید احیاء شود مردمی با قدمت طولانی و تمدن عظیم که در تاریخ درخشیده اند و هنر آنها شهره عام وخاص بوده شایسته آنهاست که در این دوره نیز پرچم افتخار اقتصاد مقاومتی را برداشته و به فرمان ولی امر خود عمل کنند
با توجه به اینکه شهرستان قاین در مسیر کریدور سیستان و بلوچستان به مشهد مقدس است نیازمند یک بازار چه محلی در مسیر تردد زائرین امام رئوف می باشد به عنوان یک کار تحقیقی بیش از ۶ماه ، پیشنهاد می گردد که مسئولین عزیز محوطه کارخانه شرکت خوش طعم قاین در حاشیه ورودی قاین را بعنوان بازار محلی تجهیز نموده و در اختیار قشر جوان شهرستان قرار داده واین عزیزان را نیز در عرصه های مختلف حمایت کنند .
علی راستی
مدرس دانشگاه و رئیس تامین اجتماعی قاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا