سیاسی

ثبت ملی قنات شاهیک قاین

به گزارش نسیم قائن ، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: قنات شاهیک قاین از جمله قنات های با ارزش و تاریخی استان است که به دلیل ویژگی های تاریخی و فرهنگی در فهرست میراث ملی ثبت شد.
علی شریعتی منش با بیان اینکه قنات شاهیک ۲ هزار مترطول و ۲۵ حلقه چاه دارد و آبدهی آن در سال های ترسالی تا ۱۰۰ لیتر بر ثانیه می رسد، افزود: شاهیک هیچ گاه خشک نشده و حتی در خشکسالی ها آب آن از ۵ لیتر در ثانیه کمتر نشده است.
وی گفت: در بالا دست مادر چاه دو بند احداث شده و در این بندها چاه های تزریقی قرار دارند تا به هنگام سیلاب بخش اعظم آن در چاه ها نفوذ کرده و باعث افزایش تغذیه سفره زیرزمینی و آبدهی قنات شود
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: یکی ازمشخصه های برخی قنات ها آنست که امکان ذخیره آب در فصول عدم نیاز به آب میسر نیست، اما ابتکار قنات شاهیک این مشکل را مرتفع کرده است.
شریعتی منش گفت: چهار مخزن، برای ذخیره سازی آب ایجاد شده که توسط دیواری به ارتفاع ۳ متر و عرض یک متر در مادر چاه آب را مهار می کند.
وی افزود: بر روی این دیواره که کاربرد بند دارد سه دهانه برداشت که اصطلاحا” به آن قفل می گویند، در ارتفاعات مختلف تعبیه شده تا در زمان مشخص باز و بسته شوند.
قنات شاهیک این قنات در ۵ کیلومتری شهر قاین و در روستائی به همین نام واقع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا