سیاسی

«توافق تاریخی» میان روسیه و عربستان سعودی امضا شد

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از جام، خبرگزاری فرانسه از “توافق تاریخی روسیه و عربستان” خبر داد و نوشت: روسیه و عربستان سعودی، دو کشور اول تولیدکننده نفت در جهان، روز دوشنبه پنجم سپتامبر، در حاشیه برگزاری اجلاس سران کشورهای گروه ۲۰ در چین، درباره همکاری برای “ثبات در بازار نفت” با یکدیگر توافق کردند.
این خبرگزاری از شهر هانگژو، محل برگزاری اجلاس گروه ۲۰ گزارش داده که الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه و خالد فالح، وزیر منابع طبیعی عربستان در حاشیه این اجلاس یک بیانیه مشترک امضا کردند که این بیانیه از سوی وزیر انرژی روسیه “تاریخی” توصیف شده‌ است.
بر اساس توافق عربستان سعودی و روسیه، یک گروه کار برای ارائه “توصیه‌ها در زمینه تدابیر و اقدامات مشترک برای تضمین ثبات در بازار نفت” از سوی دو کشور ایجاد می‌شود.
به نوشته سابت رادیوفرانسه، توافق عربستان سعودی و روسیه در حالی است که شش ماه پیش مذاکرات کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در شهر دوحه درباره ثبات در بازار جهانی نفت به شکست انجامید.
عربستان سعودی عضو اوپک است اما روسیه هنوز به عضویت این سازمان در نیامده است.
در بیانیه مشترک ریاض و مسکو که از سوی وزارت انرژی روسیه منتشر شده، آمده است: «وزرای دو کشور گفت‌وگوی سازنده و همکاری تنگاتنگ میان دو کشور اصلی صادرکننده نفت در جهان (روسیه و عربستان) را به رسمیت شناختند تا از ثبات در بازار نفت حمایت و یک سطح ثابت از سرمایه گذاری بلندمدت در این زمینه را تضمین کنند.»
در این بیانیه همچنین علاوه بر همکاری دوجانبه، بر همکاری با دیگر کشورهای تولیدکننده نفت نیز تأکید شده است.
قرار است که وزیر انرژی روسیه اواخر ماه سپتامبر در الجزیره پایتخت الجزایر و همچنین بار دیگر در اکتبر در حاشیه اجلاس اوپک در وین با یکدیگر مذاکره کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا