سیاسی

تنگ نظری دولت به خراسان جنوبی در بودجه ۹۷

به گزارش نسیم قائن ، دکتر «افضلی» در نطق خود مطالبات مردم استان در زمینه آب، کشاورزی، قنوات، سرمایه گذاری، توسعه استان، مهاجرت از روستاها، جاده ها و بازگشایی بازارچه های مرزی استان را مطرح کرد و خواستار رسیدگی به آن ها شد. وی با اشاره به حضور موثر مردم خراسان جنوبی در تمام عرصه ها و برخورداری این استان از ظرفیت هایی همچون پدران علم و شخصیت های علمی کشور گفت: اکنون زمان آن رسیده که مسئولان نظام دین خود را نسبت به مردم این خطه ادا کنند، این در حالی است که اعتبارات خراسان جنوبی در لایحه بودجه ۹۷ بیشترین کاهش را در بین دیگر استان ها داشته است.
بحران جدی آب
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس گفت: بحران آب در این استان بسیار جدی است طوری که هم اکنون ۱۲۰ میلیون متر مکعب کسری مخزن وجود دارد و از طرفی سالانه ۴۶۰ میلیون مترمکعب روان آب و سیلاب بدون مدیریت از دسترس خارج می شود.
«افضلی» به نیاز به مرمت و بازسازی حدود ۶ هزار قنات استان هم اشاره و این نکته را مطرح کرد که بارها برای فعال شدن ستاد احیای قنوات به وزیر جهاد کشاورزی تذکر داده شد اما در حالی که منبع اصلی تامین آب شرب استان های کویری قنات است هنوز هیچ اقدامی نشده است.
وی بر ورود وزارت جهاد کشاورزی در زمینه های صنعت، آموزش شیوه های جدید کشاورزی، توجه به محصولات استراتژیک و کم آب بر، آبخوان داری و انتقال آب از دریای عمان به استان تاکید کرد.
نماینده مردم در بخش دیگری از نطق روز گذشته خود در مجلس گفت: متوسط درآمد سالانه مردم خراسان جنوبی ۲۰ درصد از میانگین کشوری پایین تر است و با وجود توصیه رهبر معظم انقلاب در سفر سال ۷۸ به نهبندان نسبت به توجه به توسعه این منطقه، شاخص های توسعه در استان با وجود ظرفیت های بالا رشد چندانی نداشته و از آن غفلت شده است.
«افضلی» همچنین یادآور شد: جمعیت شهرستان نهبندان در ۵ سال گذشته حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است.
وی همچنین به قول وزیر راه و شهرسازی برای افزایش اعتبارات در بودجه ۹۷ به منظور تسریع در دوبانده شدن محور بیرجند – نهبندان و جاده اصلی سربیشه – ماهیرود اشاره و اظهار کرد: هر روز به دلیل وجود زیرساخت های نامناسب جاده ای مردم این مناطق عزادار می شوند اما قول وزیر هنوز عملیاتی نشده و این موضوع بی اعتمادی مردم به دولت را در پی خواهد داشت. «افضلی» همچنین خطاب به وزیر نیرو گفت: به دلیل کمبود پایگاه های هواشناسی مردم شهرستان های نهبندان و سربیشه با وجود همجواری با کویر لوت از تعرفه برق گرمسیری برخوردار نیستند.
به گفته وی شوسف، سربیشه، مود و درح به دلیل وجود بادهای ۱۲۰ روزه و آفتاب کویری می تواند به عنوان قطب انرژی های تجدیدپذیر استان و کشور باشد.
بازارچه های تعطیل
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس همچنین خطاب به وزیر امور خارجه تاکید کرد: بارها به صورت کتبی و شفاهی موضوع اهمیت راه اندازی مجدد بازارچه مرزی دوکوهانه مطرح شده و مردم این منطقه توقع دارند از توان دیپلماسی خود برای حل مشکل این بازارچه استفاده کنند.
دکتر «نظر افضلی» از رئیس جمهور خواست تا به عنوان اولین اقدام محرومیت زدا در دولت دوازدهم ردیف اعتباری خاص برای ایجاد کارخانه ها و طرح های اقتصادی و همچنین معافیت های مالیاتی و ایجاد مشوق های اقتصادی در مناطق کمتر توسعه یافته را برای عدالت اجتماعی و به منظور برخورداری مردم محروم این منطقه از مزایای شغلی آماده کند. وی ادامه داد: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی شهرستان های نهبندان و سربیشه به علت کمترین فاصله با مرز افغانستان، می تواند موجب توسعه و رشد این منطقه محروم شود و لازم است، رئیس جمهور و نمایندگان آن را در دستور کار قرار دهند.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه با تاکید بر این که نباید به سرمایه گذاری بخش خصوصی به چشم رقیب نگاه کرد، یادآور شد: با وجود حضور مدیران توانمند در استان که زمینه های خدمت را فراهم کرده اند ولی بعضی از مدیران استانی در جذب سرمایه گذار ناتوان هستند و قدمی برای حل مشکلات معیشتی مردم بر نمی دارند در حالی که باید یک مدیر قبل از سیاسی بودن، اقتصادی باشد.
وی با تاکید بر این که هر سرمایه گذاری که قصد اشتغال زایی در منطقه را داشته باشد از او حمایت می کنم، از رئیس مجلس شورای اسلامی برای حضور در حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه دعوت کرد.
خراسان جنوبی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا