سیاسی

تمام مشکلات کشور به دلیل وجود امید به بیگانگان است‌ / جوانان ‌خیلی از گره‌های اقتصادی را باز می‌کنند

به گزارش نسیم قائن ، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدابراهیم رئیسی در آیین بزرگداشت سالگرد ارتحال آیت‌الله مرحوم سید جواد مدرسی(ره) با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین سرمایه وجود انسان نفس الهام بخش است اظهار داشت: بزرگ‌ترین سرمایه وجودی انسان نورافکن درون است که راه از بیراهه را به انسان بشناساند.
وی خاطرنشان کرد: اگر انسان این نورافکن را درون خود کمسو یا بی سو کند، کنار حجت خدا هم که باشد معرفت پیدا نمی‌کند و حتی اگر کنار نبی مکرم اسلام بنشیند و هر روز هم چشمش در چشم پیغمبر خدا بیفتد هدایت نمی‌شود چون دین و فرهنگ دینی کسی را هدایت می‌کند که آن سرمایه وجودی و نورافکن وجودی‌اش را کم سو و بی سو نکرده باشد.
رئیسی خاطرنشان کرد: اگر هرچه راه روشن باشد و راهبر نورانی باشد ولی انسان سرمایه درونی و فطرتش را بر این راه و راهبر و مسیر نیفکند راه درست را نمی‌بیند و نمی‌تواند در این راه نورانی قرار گیرد.
تولیت آستان قدس رضوی تصریح کرد: هدایت قرآن و اهل بیت(ع) برای کسی است که بتواند از این نورانیت بهره بگیرد و ابتدا انسان باید آنچه را که از سرمایه وجودی دارد تربیت کند و ابتدا چراغ وجودی خودش را روشن و پرفروغ کند.
وی با بیان اینکه امام باقر(ع) خطاب به یکی از افرادی که به دنبال واقعیت علم می‌گشت، عالم را کسی دانست که بیشتر در راه خدا قرار دارد خاطرنشان کرد: زمانی که انسان علم داشت می‌داند که در چه مسیری حرکت کند و دوست و دشمن را به خوبی می‌شناسد.
رئیسی خاطرنشان کرد: مهم آن است که انسان چشم دل داشته باشد و راه زندگی برایش روشن باشد، افرادی هستند که هدف را می‌شناسند ولی راهی که باید برود را نمی‌شناسد و در گمراهی به سر می‌برند.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امروز در عرصه زندگی فردی و اجتماعی اگر انسان فقط اراده خدا را ببیند و تنها از خدا ترس داشته باشد و قدرت را مربوط به خداوند بداند به راحتی می‌تواند زندگی کند ولی اگر کسی در این عالم برای هر کسی و هر قدرتی حساب باز کرد و از هر کسی حساب برد زندگی برایش در این عالم سخت می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: امروز کسانی که در کشتی که ناخدایش اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند سوار شده اهل نجات است وگرنه امواج هواهای نفسانی و شیاطین انسان را خواهد برد و غرق می‌کند.
رئیسی ادامه داد: هفت هزار کانال ماهواره و شبکه‌های اجتماعی که هر روز برای انسان‌ها شبهات فراوان دینی ایجاد می‌کنند برای انسان مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند که رهایی از آن، قرار گرفتن در مسیر الهی و اتکا به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه امروز جمهوری اسلامی ایران به دنبال حرکت در این مسیر است خاطرنشان کرد: در پرتو دین‌مداری، رفاه اجتماعی و آسایش عمومی تامین است و دین و فقه یک زندگی سعادتمند را برای انسان در دو عالم تضمین کرده است.
وی توسعه یافتگی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و صنعتی و دیگر عرصه‌ها را ضروری دانست و تصریح کرد: تنها در صورتی که این توسعه یافتگی درپرتو دین انجام شود انسان با سعادتمندی زندگی می‌کند و توسعه صنعتی باید حتما با اخلاق و معنویت همراه باشد.
رئیسی با بیان اینکه جامعه بی اخلاق و سیاستی که اخلاق در آن راه ندارد سیاستی است که امروز دنیا را به ستوه درآورده خاطرنشان کرد: سیاستی که امروز کشورهای اروپایی و آمریکایی دنبال می‌کنند سیاستی بدون اخلاق است که جامعه بشری را به ستوه آورده و نتیجه آن ۷۰ سال ظلم به ملت مظلوم فلسطین، غارت آفریقایی‌ها و کلاهک‌های هسته‌ای است.
تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: مکتب سیاسی امام، مکتب پیوند بین سیاست و معنویت، پیوند بین سیاست و اخلاق است و این مکتب آن است که اقتصادش، سیاستش و علمش با هم باشد.
وی تاکید کرد: علم زمانی برای انسان خوب است که جامعه را رشد دهد و انسان را به سمت پیشرفت و تعالی هدایت کند نه اینکه انسان اسیر علم شود، زمانی که ما به نیروهای توانمند جوانمان تکیه کنیم توانستیم از علم بهره درست ببریم.
رئیسی با اشاره به اینکه تکیه بر نیروهای جوان امروز خیلی از گره‌های موجود کشور را باز می‌کنند خاطرنشان کرد: ما در عرصه‌های مختلفی می‌توانیم کار کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی با طرح این سوال که امروز رسیدن به استقلال کشاورزی سخت‌تر است یا کاری که در عرصه هسته‌ای صورت پذیرفت گفت: امروز اگر ما تولید بذر نکنیم نمی توانیم به استقلال کشاورزی دست پیدا کنیم؛ تولید آن هم در کشور سخت و غیرممکن نیست و تنها باید با تلاش به سمت آن حرکت کنیم.
وی خاطرنشان کرد: امروز حتی اگر در عرصه تولید جوجه یک روزه هم بخواهند به ما سخت بگیرند به دلیل اینکه به سمت استقلال واقعی در این عرصه حرکت نکردیم به مشکل مواجه می شویم.
رئیسی با تاکید بر اینکه مکتب امام و رهبری به ما می‌آموزد که هیچ مشکلی در این کشور بدون راه حل نیست تصریح کرد: در هر عرصه ای که ما به صورت واقعی برای پیدا کردن استقلال کامل حرکت کردیم موفقیت بالایی پیدا کردیم.
تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند جنگ نمی‌شود و قطعا نمی‌شود چرا که دشمنان فهمیده‌اند جنگ برای آنها هزینه‌های بسیاری دارد ولی نتیجه هم نمی‌گیرند به ویژه اینکه جنگ سخت برای آنها علاوه بر پر هزینه بودن، دیربازده بوده و نفرت عمومی مردم جهان را علیه آنها بر می‌انگیزد.
وی تصریح کرد: راه حل میانی دشمن در عرصه جنگ سخت و نرم فشار آوردن است که یک حرکت بسیار حساب شده‌ای از سوی آنهاست که در اتاق فکرهای آنها طرح‌ریزی و برای اجرا ابلاغ می‌شود که شرکت به شرکت و بخش به بخش را پیگیری می‌کنند که این فشار همه‌گیر شود.
رئیسی با تاکید بر اینکه بخش جدی از مشکلات امروز به دلیل بی‌تدبیری‌ها و مدیریت‌های اشتباه است خاطرنشان کرد: امروز دشمن بنای فشار بر ملت ایران را دارد و تمام برنامه‌اش این است که این فشار را روز به روز بیشتر کند و راهکار در این عرصه اقتصاد مقاومتی است که با تحقق آن این تکانه‌ها و فشارها تکان و زلزله در عرصه اقتصاد ما ایجاد نکند.
تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشا نکرد: آیا واقعا جوانان ایران که توانستند فرمول‌های هسته‌ای را کشف کنند، نمی‌توانند فرمول‌های اقتصادی و صنعتی را کشف کنند و اقتصاد ایران را توسعه دهند؟ قطعا این جوانان که توانستند شر تروریست‌های داعشی را از منطقه کم کنند قطعا به راحتی می‌توانند در عرصه اقتصادی بالاترین و موثرترین گام‌ها را بردارند.
وی خاطرنشان کرد: به فرموده ولی امر مسلمین حضرت امام خامنه‌ای(مدظله العالی) در ارتباط با تروریست‌ها، دشمنان خواستند و نتوانستند ولی ما خواستیم و توانستیم گفت: امروز دشمن به دنبال ناامید کردن مردم و ناکارآمد نشان دادن نظام است و هر شخصی در هرجایی چه به نام دولت و چه به نام هر نهادی، هر کاری در جهت خدمت به مردم حرکت کند بداند در جهت ناامیدی دشمن حرکت کرده و هر کسی در هرکجای کشور با ندانم کاری، با عدم تصمیم‌گیری مناسب، مردم را ناراضی کند، چه بخواهد و چه نخواهد در جهت تامین هدف دشمن حرکت کرده است.
رئیسی خاطرنشان کرد: امروز همه باید در جهت ایجاد امید در جامعه حرکت کند، این تکلیف همه ماست چرا که دشمن امروز به دنبال ناامید کردن ملت ایران است و وظیفه همه ما ناکام کردن این هدف دشمن است.
تولیت آستان قدس رضوی خاطرنشان کرد: در دهه اول انقلاب دشمنان سعی کردند با جنگ و ترور انقلاب تشکیل نشود که شد و در دهه دوم خواستند جلوی تثبیت انقلاب را بگیرند که آن هم نتوانستند.
وی افزود: در دهه سوم انقلاب خواستند که جلوی انتشار انقلاب را بگیرند که نتوانستند و انقلاب به تمام جهان ورود پیدا کرد و در دهه چهارم انقلاب با فشار آوردن به دنبال از دست رفتن نفوذ انقلاب در منطقه و جهان هستند و به وسیله ناامید کردن و محدود ‌کردن قدرت معنوی جمهوری اسلامی سعی در رسیدن به هدف خود دارند.
رئیسی ادامه داد: در این عرصه دولتمردان ما باید با امید به خدا و تکیه بر ظرفیت‌های داخلی در جهت پیشرفت انقلاب حرکت کنند چرا که ما نه حق توقف و نه حق عقب گرد داریم بلکه تنها راه پیش روی ما حرکت به سمت تحقق پیشرفت انقلاب است.
تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: امروز فرمایش رهبری به همه ما این است که انقلابی بیاندیشیم و انقلابی هم عمل کنیم، این راهی است که در جلوی ما قرار دارد و باید با ایستادگی و مقاومت و استفاده از همه مواهب مادی و معنوی که خداوند به ما داده، تمام مشکلات جلوی کشور را حل و به جلو حرکت کنیم.
وی تاکید کرد: ما در هر حوزه‌ای در این ۴۰ سال انقلابی عمل کردیم و حرکت کردیم پیشرفت کردیم و هرجایی که مشکل داریم مربوط به نگاه‌های نادرستی است که به جای نگاه به قدرت خدا و توانمندی‌های دولت برای دیگران حساب باز کردیم.
رئیسی گفت: باید بدانیم که کدخدای این عالم خداست و همه قدرت‌ها در عالم مربوط به پروردگار است و ما نباید به دیگران امید داشته باشیم، امروز پیروزی که جبهه مقاومت در حزب الله درطول چند سال کسب کرده‌اند به واسطه همین امید به خداوند است.
دانا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا