سیاسی

تمام فراز و فرودهای قیمت خودرو/ تداوم کاهش قیمت خودروهای داخلی

به گزارش نسیم قائن ، به نقل از مهر، بازار خودرو چند هفته ای هست که متلاطم است. قیمت خودروهای داخلی به شدت در حال کاهش است و برخی فروشندگان همچنان روزهای بی‌مشتری را برای خودروهای فروشی خود می‌گذرانند.
در گوشه و کنار شبکه‌های اجتماعی هم برخی ها، مردم را به نخریدن خودروهای داخلی تشویق می‌کنند. در این میان برخی هم می‌گویند منتظرند ببیند که خودروسازان خارجی چه سرنوشتی را برای خودروهای ایرانی و قیمتهایش رقم می‌زنند.
از سوی دیگر، خودروسازان داخلی هم می‌گویند که امکان کاهش قیمت وجود ندارد و به طور قطع، الگویی را که در همکاری مشترک با خارجی‌ها پیگیری می‌کنند، الگویی است که بازار فعلی خودروها را تحت‌الشعاع خود قرار نمی‌دهد و بیشتر خودروهایی را برای تولید مشترک پیگیری می‌کند که رنج قیمتی آنها، بالای ۵۰ میلیون تومان است.
اما در این میان، چینی‌ها بازار خوبی دارند و با توجه به اختلاف قیمت اندکی که میان این خودروها با خودروهای داخلی وجود دارد و از سوی دیگر، آبشن‌هایی که خودروسازان چینی بر روی خودروهایشان عرضه می‌کنند، سبب شده است تا بازار خرید و فروش خودروهای چینی رونق داشته باشد و برخی از انواع مدل‌ها حتی در این رکود بازار، با افزایش قیمت مواجه شوند.
البته این خصوصیت برای تمامی خودروهای چینی فراگیر نیست و تنها تعداد کمی از خودروهای چینی همچنان مشتریان خود را حفظ کرده‌اند و آن هم آن دسته از خودروهایی هستند که عمدتا در الگوی خودروهای شاسی بلند و suv قرار می‌گیرند و بنابراین هم رده‌هایشان که از سوی کشورهای ژاپنی و اروپایی عرضه می‌شود، قیمت بسیار بالاتری دارند.
بر این اساس گشت و گذاری در قیمت خودروها در بازار نشانگر این است که نرخ خودروهایی همچون پژو ۴۰۵، پژو پارس و پراید و البته انواع تندر، با افت مجدد قیمت نسبت به هفته گذشته مواجه بوده اند و همین امر سبب شده تا رکود بازارشان هم تشدید شود. اما در مقابل قیمت برخی دیگر از انواع خودروها، کاهشی نداشته و به ثبات رسیده است.
آنگونه که برخی فعالان بازار خودرو خبر می‌دهند قیمت پراید حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان، پژو ۴۰۵ حدود ۴۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ معادل یک و نیم تا دو و نیم میلیون تومان و انواع تندر نیز بین ۵۰۰ تا یک میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده است.
جزئیات قیمت انواع خودرو در بازار
هم اکنون قیمت هر دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ جی‌ال‌ایکس در بازار آزاد ۲۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، هر دستگاه خودروی پژو ۴۰۵ دوگانه سوز ۳۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، هر دستگاه پژو ۴۰۵ اس‌ال‌ایکس ۳۰میلیون تومان، پژو پارس سال ۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، پارس دوگانه سوز ۳۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.
همچنین هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ در بازار ۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در بازار ۳۴میلیون تومان، پژو ۲۰۶ صندوقدار V۸ معادل ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان، رانا ۳۱میلیون و ۲۰۰ هزار تومان، تندر ۹۰ ای۲ معادل ۴۰میلیون تومان، تندر ۹۰ اتومات ای۲ معادل ۴۶ میلیون و ۹۰۰ تومان، سمند SE معادل ۲۷میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، سمند LXمعادل ۳۰ میلیون تومان و سمند EF۷ نیز ۳۰میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است.
بررسی های میدانی مهر نشانگر این است که قیمت هر دستگاه پراید ۱۱۱ معادل ۲۰ میلیون تومان، پراید ۱۳۱ معادل ۱۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، پراید ۱۳۲ معادل ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، پراید ۱۴۱ معادل ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، تیبا ۲۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و تیبا هاچ بک نیز ۲۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان می باشد.
همچنین قیمت هر دستگاه خودروی آریو با گیربکس دستی ۴۸ میلیون تومان، آریو با گیربکس اتوماتیک ۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، کیا سراتو ۱۶۰۰ دنده‌ای ۷۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و کیا سراتو ۱۸۰۰ اتومات ۸۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا