سیاسی

تقدیر بودار شجریان از استاد علیزاده!

به گزارش نسیم قائن ، “محمدرضا شجریان” آوازخوان سنتی حامی فتنه که چندی پیش نشان فرانسوی «شوالیه» را دستخوش گرفته بود، در واکنشی تناقض‌آلود و مضحک، از استاد “حسین علیزاده” به خاطر نپذیرفتن این نشان تقدیر کرد!
این در حالی است که خود وی تیرماه همین امسال نشان یادشده را با کمال میل پذیرفته بود.
به گزارش رسانه‌ها، شجریان در متنی که از تذبذب ذهنی نامبرده حکایت دارد، نوشته است: «با خوشحالى به حسین علیزاده تبریک می‌گویم که ضمن سپاس و احترام به دولت فرانسه، از دریافت نشان شوالیه رسما پوزش خواست.»
شجریان در حال دریافت نشان شوالیه
البته شاید هم این آوازخوان سنتی با مشاهده موج استقبال مردمی از حرکت ارزشمند استاد علیزاده، تصمیم گرفته باشد که این بار به‌جای پیروی از اقلیت (که در جریان فتنه۸۸ اعتبار وی را خدشه‌دار نمود) با اکثریت مردم همراه شود.
یادآور می‌شویم استاد حسین علیزاده (آهنگساز و نوازنده چیره‌دست) هشتم آذر ماه طی نامه‌ای به سفیر فرانسه در تهران، اعلام کرد که مایل نیست نشان شوالیه را دریافت کند.
ایشان در نامه انصراف خود خاطرنشان کرده بود: «افتخار، واژه‌ای‌ است که مردم به هنرمند هدیه می‌دهند.»
گفتنی است نشان شوالیه را “شارل دوگل” یکی از رؤسای جمهور فرانسه در سال ۱۹۶۳ ابداع کرد. این نشان درجات متفاوتی دارد و به نظامیان و شهروندان غیرنظامی که اثر و نام ماندگاری از آن‌ها باقی مانده باشد اهدا می‌گردد.
طی سالیان اخیر دولت فرانسه در پوشش جایزه فرهنگی و هنری، هرازچندگاهی نشان شوالیه را به منتخبان غیرفرانسوی مورد علاقه خود إعطا می‌کند که این اقدام در غالب موارد با اغراض سیاسی همراه بوده است.
جام نیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا