سیاسی

تغییر موازنه قدرت پس از نبرد حلب و موصل

به گزارش نسیم قائن ،به نقل از پایگاه خبری النشره لبنان، درست است که این روزها نبردهای خونینی در سوریه وعراق جریان دارد و داعش به نمایندگی از همه دشمنان و مخالفان دولت سوریه در میدان نبرد می جنگد.اما سوالی که مطرح می شود این است که در این میان دوستان و یاران داعش درکجای این نبرد قرار دارند؟
گروهک های تکفیری که در عراق وسوریه می جنگند نام های گوناگونی چون مخالفان مسلح، میانه رو و گروه های تروریستی را یدک می کشند. واقعیت آن است که برخی از این تروریست ها در لیست فهرست تروریست های بین المللی قرار دارند. کشور های خارجی برخی به طور آشکار از این تروریست ها پشتیبانی می کنند. نتیجه کار از هم اکنون مشخص است. داعش شکست می خورد اما درباره دوستان داعش مساله متفاوت است.
کنار رفتن موانع پیروزی های عراق و سوریه بر تروریست ها
پس از پایان نبرد موصل وحلب به راحتی و به جرأت می توان گفت که موانع پیروزی سوریه و عراق که پیشتر وجود داشت کارایی خود را از دست خواهد داد. کسانی که فریاد فروپاشی دولت بشار اسد را سر می کشیدند و چنین باور داشتند که چیزی تا فروپاشی دولت اسد باقی نمانده است از این پس باید به گوشه ای بخزد و دم فرو بندد و سکوت برگزیند.
این مثلا چیزی است که در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به دست آمده است. ملت سوریه سیاست از پیش طراحی شده باراک اوباما رییس جمهور آمریکا را نقش بر آب کردند. این همان چیزی است که پیشتر با فروپاشی دولت محمد مرسی در مصر به دست آمد. اما امروز شرایط متفاوت است.
اکنون مانند روز روشن است که جهت گیری عبد الفتاح السیسی رییس جمهور کنونی مصر در برابر سوریه دگرگون شده است. پیشتر جهت گیری های بین المللی بسیاری را از سوی کشور های بسیاری در برابر مساله سوریه می دیدیم.این کشور ها یا خودشان آشکارا نسبت به مساله سوریه نرمش نشان می دادند. یااینکه با میانجیگری گروه ها، فرستاده ها و حرف شنوی از آنها نسب به مساله سوریه بی تفاوت می شدند.اما امروز ورق برگشته است چرا که در چند روز گذشته می بینیم رفت و آمد گروه ها و فرستاده ها به سوریه افزایش یافته است. در لبنان مساله متفاوت است در این کشور گروه ها ی گوناگون غنایم پیروزی را در سفره حکومت با همدیگر قسمت می کنند.
بدون تردید آنان که در یایداری نظامی و سیاسی سوریه دست داشتند همراه با سوریه طرح های گوناگون بین المللی، منطقه ای ، تکفیری و تروریستی را خنثی کردند هرگز از کسی که دنبال خونریزی در سوریه است با شیرینی پذیرایی نخواهند کرد.
سخت بودن پذیرش شکست برای دشمنان سوریه
لیست سرخورده ها و ناکام مانده ها پس از نبردهای حلب و موصل سر دراز دارد. ما این داستان را از طرح تقسیم و تجزیه آغاز می کنیم و به داستان رژیم صهیونیستی و ترکیه و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس می رسیم.
هواپیماهای اسرائیلی چند روز پیش به سوریه یورش بردند این یورش ها جز پیام آشکار به سوریه وحزب الله لبنان چیز دیگری نبود. رژیم اسرائیل با این یورش نشان می دهد که شکست آینده خود را بر نمی تابد. رژیم کودک کش اسرائیل بهتر از همه می داند که اکنون زمان خوبی برای نبرد با همسایگان نیست. چرا که این روز ها سوریه وحزب الله با تمام توان در میدان نبرد به پیش می تازند. صهیونیسم تکفیری با دیدن توان سوریه و حزب الله به خوبی در می یابد که دیگر به آسانی نمی تواند حریم هوایی سوریه ولبنان را نادیده بگیرد.
رژیم اسرائیل می داند که توان موشکی حزب الله خیلی بیشتر از سال ۲۰۰۶ است. گزارش های آمریکا که در این زمینه منتشر شد نشان از این دارد که حزب الله ۱۳۰هزار موشک دور برد با کلاهک های انفجاری دارد.
این روز ها حزب الله به اندازه ای توانمند شده است که برآورد توان نظامی آن بسیار سخت شده است. افزایش روز افزون شمار افرادی که در این گروه آموزش می بینند پیش بینی توان این گروه را نا ممکن ساخته است.
باید به این نکته اشاره کرد نبردهای عراق و سوریه پیام های مهمی برای دشمنان محور مقاومت داشت. آنها پس از این نبرد ها به خوبی دریافتند که هر گونه یورش زمینی دشمن به منطقه با پیروزی محور مقاومت همراه خواهد بود.
همکاری در محور مقاومت نشان دهنده همکاری نیروه های زمینی سوریه وعراق و حزب الله و دیگر گروه های نبرد کننده با تروریسم است.
هادی العمری فرمانده بسیج مردمی عراق و رییس سازمان بدر دو هفته پیش ابراز داشت که بسیج مردمی عراق پس اینکه عراق را از دست تروریست های تکفیری صهیونیستی داعش در آوردبه صورت هدفمند وبا برنامه وارد سوریه خواهد شد. هادی العمری همچنین گفت که بشار اسد ریاست جمهوری دولت سوریه طی نامه ای به رهبران بسیج مردمی عراق از آنها خواسته است پس از آزادی کامل عراق از دست تروریست ها به سوریه بروند.
امروز محور مقاومت هر چه در برابر یورش تروریست ها پرتوان و استوار باشد بی تردید در نبرد آینده با رژیم صهیونیستی استوار و کارآمد پیش خواهد رفت. پذیرش شکست برای شکست خوردگان و ناکامان نبرد سوریه وعراق بسیار سخت است. برای دولت و ملت سوریه وعراق بسیار دشوار است که با کسی که خون مردمان بی دفاعش را با دستان سفاک و خون ریزش ریخت، دست دوستی دهد. ما اکنون چشم به راه آینده ای هستیم که در آن نبرد های خونین زیادی روی می دهد .پس از حلب و موصل شهر ها و روستاهای دیگری هستند که تروریست ها به آنها پناهنده خواهند شد شهر ها وروستاهایی که در برابر خواسته تروریست ها فرمان پذیر نخواهند بود.
اما در میدان سیاست تردیدی نیست که سازمان ها و سران بسیاری از کشورها شکست خواهند خورد. همان کشور هایی که از تروریست ها پشتیبانی مالی ونظامی کردند. بویژه این بار که با این بهانه به تروریست ها کمک می کردند که می خواهند دموکراسی را در کشور ها ی عراق وسوریه برقرار سازند. پس از شکست تروریست ها در عراق و سوریه حتما ورق بر خواهد گشت و دولت های پشتیبان تروریست ها از کار خواهند افتاد.با دگرگون شدن دولت ها وزارت خانه ها این دولت ها نیز جایگاه و کارآیی خود را از دست خواهند داد.
به یقین پس از نبرد های موصل و حلب موازنه قدرت در عرصه بین المللی و شورای امنیت تغییر خواهد کرد. پس از آن دیگر چالش اصلی درمنطقه سرنگون کردن رییس جمهوری سوریه نخواهد بود. بلکه دگرگون کردن معادلات بین المللی در دستور کار قرار خواهد گرفت و به عنوان چالش اصلی مطرح خواهد شد.
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا