سیاسی

تشنگی ۷ هزار روستایی در قاینات

به گزارش نسیم قائن ، مدیر امور آب و فاضلاب روستایی قاینات به «خراسان جنوبی» گفت: هنوز ۳۹ روستای شهرستان قاینات یعنی ۲ هزار و ۲۱۰ خانوار ( ۶ هزارو ۸۰۶ نفر) آب مورد نیاز خود را از طریق تانکرهای سیارآبرسانی دریافت می کنند که جمعیت بالایی است و در فصول تابستان این جمعیت افزایش می یابد.
«عیدی» با ابراز تاسف از وضعیت بحرانی آب در شهرستان تصریح کرد: در فصل تابستان تعداد روستاهای نیازمند به آبرسانی های سیار به ۴۹ روستا هم افزایش یافته و در برخی روستاها کمبود آب بسیار شدید تر می شود.
وی عنوان کرد:در راستای خدمات رسانی بهتر به این جمعیت ۳۶ تانکر ۱۰ تا ۱۸ هزارلیتری به صورت ثابت در روستاها مستقر شده است و حمل آب شرب با ۳ دستگاه تانکر سیار انجام می شود.
وی گفت: درحالی که سهم هر خانواده درشبانه روز برابر بخشنامه و آیین نامه ۵۰لیتر آب است اما بر اساس مستندات موجود خانوارها بیشتر از سهمیه و برخی تا ۲ برابر سهمیه آب مصرف می کنند.
به گفته وی با این که سال گذشته کمتر از ۴۰درصد اعتبارات آب رسانی تخصیص یافته است اما همچنان این کار با دیون درحال انجام است و تعطیل بردار نیست.
مدیر امور آب و فاضلاب روستایی قاینات افزود: سال گذشته یک هزار و ۵۹۸ سرویس آب به روستاها حمل شد که جمعیتی بالغ بر ۶ هزارو ۸۰۶ نفر را پوشش داد.
مهندس «عیدی» دیون آبرسانی سیار را تا پایان سال گذشته، ۲ میلیارد و ۷۴۰ میلیون ریال عنوان کرد که باید بخشی از آن به بسیج سازندگی و بخشی به اتحادیه دهیاران که راهبری آبرسانی سیار را بر عهده دارند پرداخت شود.
وی با تاکید بر لزوم خدمات رسانی به روستاها تصریح کرد: چه اعتبار باشد یا نباشد در آب رسانی کوتاهی نمی شود همان طور که با وجود کمبود اعتبار و طلب های میلیونی رانندگان بخش خصوصی کار را ادامه می دهند و حتی استهلاک و سوخت خودروی خود را یک سال است از جیب خود می پردازند.
وی همکاری روستاییان را در مصرف بهینه آب خواستار شد و اظهار کرد: اگر مردم روستاهای شهرستان ۱۰ تا ۲۰درصد در مصرف آب شرب صرفه جویی کنند شاهد کمبود آب کمتری خواهیم بود و راه نجات شهرستان از بحران کم آبی مدیریت مصرف آن در بخش های مختلف است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا