سیاسی

ترامپ از کدام «مردم ایران» سخن می‌گوید؟

به گزارش نسیم قائن ، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که از زمان ورود به کاخ سفید از هیچ توهینی به ملت ایران فروگذار نکرده، در دو روز گذشته بارها ذوق‌زدگی خود را از تجمعات اعتراضی که در برخی نقاط به اغتشاش کشیده شده، ابراز کرده است.
او در جدیدترین اقدام خود شب گذشته (شنبه شب) بخش‌هایی از سخنرانی توهین‌آمیز خود در سازمان ملل متحد درباره ایران را بار دیگر منتشر کرد. ترامپ در این سخنرانی می‌گوید: «کل دنیا می‌دانند که مردم خوب ایران خواستار تغییر هستند و غیر از قدرت نظامی عظیم ایالات متحده، آنچه سران ایران بیشترین هراس را از آن دارند، مردم این کشور است.»
بیشتر بخوانید: مطالبات بحق اقتصادی، نفوذ عناصر مشکوک و حمایت ترامپ
ترامپ در توئیتی دیگر بخش دیگری از همین سخنرانی که در آن از ایران با لفظ «حکومت‌های سرکوبگر» یاد کرده را منتشر کرده و گفته است: «روزی فرا خواهد رسید که مردم ایران با انتخاب مواجه خواهند شد. دنیا در حال نظاره است.»
رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه هم با چندین توئیت و بیانیه از تجمعات اعتراضی در ایران حمایت کرده بود. او جمعه شب نوشت: «گزارش‌های متعددی از تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز توسط شهروندان ایران وجود دارند. آنها از فساد حکومت و به هدر رفتن سرمایه‌های ملت برای تأمین تروریسم در خارج از مرزها به تنگ آمده‌اند. حکومت ایران بایستی به حق مردم، از جمله حق ابراز نظراتشان احترام بگذارد. جهان در حال نظاره است.»
این توئیت‌های ترامپ بعد از بیانیه‌ای که وزارت خارجه او و کاخ سفید در حمایت از اغتشاشات منتشر کرده بود، منتشر می‌شد.
هیجان‌زدگی فعلی ترامپ برای حمایت از «مردم و شهروندان ایران» در حالی است که او چندی پیش، بعد از زلزله کرمانشاه به درخواست‌ها برای تسلیت به خانواده‌های قربانیان و حادثه‌دیدگان توجهی نشان نداد و از انتشار پیام در توئیتر این باره خودداری کرد.
اقدامات ضدبشردوستانه ترامپ در آن حادثه به همین جا ختم نشد و خزانه‌داری دولت او چندی بعد با انتشاربیانیه‌ای خواستار رعایت تحریم‌ها در کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان ایرانی شد. رسانه‌ها مدتی بعد گزارش دادند تفاسیر سخت‌گیرانه از این بیانیه باعث شده فیسبوک و برخی سایت‌های خیریه صدها هزار دلار کمک‌های مردمی جمع‌آوری‌شده در خارج از ایران برای کمک به حادثه‌دیدگان زلزله کرمانشاه را مسدود کنند.
«شهروندان ایران» که ترامپ اکنون از آنها سخن می‌گوید همان کسانی هستند که او حدود سه ماه پیش آنها را «ملت تروریست» خطاب کرد.
طرح این سوال نیز خالی از نکته نیست که آیا «تظاهرات‌کنندگان مسالمت‌آمیز» که ترامپ مدعی حمایت از آنها است مشمول فرمان منع مهاجرت او که شهروندان ایران را از ورود به خاک آمریکا منع می‌کند هستند یا خیر؟
انتهای پیام/
منبع : تسنیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا