سیاسی

تحویل زمین راه آهن خراسان جنوبی ،هفته آینده

به گزارش نسیم قائن ، سال هاست که مسئولان می خواهند قطعات پازل بهره مندی خراسان جنوبی از زیرساخت حیاتی و اساسی راه آهن را کنار هم بچینند اما محدودیت منابع مالی سبب شده تا این پازل کامل نشود و مردم استان همچنان منتظر شنیدن سوت قطار بمانند. دوم آبان ماه امسال پیمانکار پروژه راه آهن خراسان جنوبی خبر امیدوار کننده ای به مردم استان داد و آن هم این که پایان آبان کلنگ شروع پروژه راه آهن به زمین زده می شود اما مثل این که روند اداری کارها به گفته پیمانکار به درستی پیش نرفت و بازهم مردم با بد قولی مسئولان مواجه شدند.
آن طور که مهندس«سلیمانی» می گوید:قرار داد اجرای پروژه به پیمانکار ابلاغ شده و سه شنبه و چهارشنبه آینده هم زمین تحویل وی می شود.
وی دلیل به تعویق افتادن زمان کلنگ زنی پروژه راه آهن را هم طولانی شدن روند اداری کارها می داند و می افزاید: بعد از تحویل زمین پیمانکار یک ماه مهلت دارد تا برای نقشه برداری و تجهیز کارگاه ها اقدام کند که وی این کارها را انجام داده و دو سه روز بعد از تحویل زمین و استقرار ناظر می تواند عملیات اجرایی را آغاز کند. وی زمینی که برای شروع کار تحویل وی می شود را حدود ۵۰ کیلومتر اعلام می کند و می گوید: مسیر آن هم از ایستگاه یونسی تا بیدخت گناباد است.
وی از اعتبار درنظرگرفته شده برای شروع پروژه اطلاع ندارد و قراردادی که با وی منعقد شده را سه ساله می داند و به این موضوع هم اذعان می کند که چون پروژه های راه آهن جزو پروژه های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی است به طورحتم اعتبار آن هم تامین خواهد شد.
پیمانکار پروژه راه آهن خراسان جنوبی می گوید: این قطعه برای شروع کار به وی ابلاغ شده اما اگر بخواهد کار با سرعت بیشتری پیش برود باید کار در قطعات دیگری هم با حضور پیمانکاران دیگر شروع شود اما محدودیت های اعتباری اجازه این کار را به دولت نمی دهد. درگزارشی که «خراسان جنوبی» دوم آبان ماه امسال با این عنوان «پایان آبان ، کلنگ زنی احداث راه آهن خراسان جنوبی» منتشر کرد آمده بود: قطار وعده ها در مورد پروژه حیاتی و زیر ساختی راه آهن خراسان جنوبی که جزو آرزوهای مردم استان از یک دهه قبل به حساب می آید کم کم با گذر از ایستگاه مناقصه به سمت عملی شدن به راه افتاده است . عملی شدن قول ها حدود دو سال در جریان اجرای مناقصه به دلیل کمبود منابع مالی مورد نیاز متوقف بود و پس از آن هم تعیین پیمانکار بخشی از زمان را به خود معطوف کرد.
اما حالا پس از سال ها وعده و وعید در مسیری قرار گرفته تا به زودی و در سال ۹۶ به خود رنگ واقعیت بگیرد و شروع آن پایانی باشد بر تحقق یکی از آرزوهای دیرینه مردم و مسئولان خراسان جنوبی .
خبر خوشی که پیمانکار این پروژه کلان زیرساختی استان به «خراسان جنوبی» داد این بود که براساس برآوردهای انجام شده کلنگ شروع عملیات اجرایی پروژه راه آهن تا پایان آبان ماه امسال به زمین زده می شود و رویای مردم این استان به طور کامل رنگ واقعیت به خود می گیرد.
آن طور که مهندس «سلیمانی » افزود: مدت زمان قرار داد منعقد شده با وی ۳۶ ماه است و ۴۵ کیلومترهم طول مسیری است که باید دراین مدت به سرانجام برسد. وی مبلغ قرارداد منعقد شده را ۵۴ میلیارد تومان اعلام کرد و ادامه داد: روند اداری قرار داد منعقد شده به اتمام رسیده و در مرحله ابلاغ به پیمانکار است و ما هم در حال ایجاد و راه اندازی کارگاه ها و تجهیزات ابتدایی برای شروع عملیات اجرایی این پروژه حیاتی و زیرساختی خراسان جنوبی هستیم.
به گفته وی اگر روند ابلاغ قرار داد طبق روال پیش برود تا یک هفته آینده این قرارداد به پیمانکار ابلاغ می شود و به علاوه در یکی دو هفته دیگر هم زمین تحویل خواهد شد و تا پایان آبان هم می توان کلنگ احداث پروژه راه آهن استان را به زمین زد.
وی اعتبارات این پروژه را از منابع ملی دانست و گفت: اگر اعتبار مورد نیاز به موقع تامین نشود او حاضر است استارت کار را بزند و این پروژه حیاتی شرق کشور را شروع کند. مدیرکل راه و شهرسازی استان هم از این که با پیمانکار توانمند و بومی خراسان برای شروع پروژه راه آهن خراسان جنوبی قرار داد منعقد شده است ابراز خرسندی کرد و گفت: مناقصه انجام شده از سمت کال شور-گناباد است که چون پیمانکار به لحاظ مالی از توانمندی لازم برخوردار است امیدواری زیادی برای شروع این پروژه وجود دارد.
مهندس«جعفری» از در حال اتمام بودن مراحل ابلاغ قرارداد به پیمانکار و تحویل زمین به وی خبر داد و افزود: پیمانکار این اطمینان را داده است که اگر به موقع اعتبار پروژه تامین نشود باز هم حاضر است با منابع خود عملیات اجرایی راه آهن را استارت بزند که این خود قدمی مهم و اساسی برای شروع این پروژه حیاتی استان به حساب می آید.
گذر از ایستگاه مناقصه
خراسان جنوبی۱۶مرداد امسال هم در خبری از «گذر پروژه راه آهن خراسان جنوبی از ایستگاه مناقصه» خبر داد. در این خبرآمده بود با انتشار اسناد مناقصه پروژه راه آهن خراسان جنوبی در روزنامه های کثیر الانتشار رویای به صدا درآمدن سوت قطار به عنوان یک زیر ساخت حیاتی برای مردم این استان در حال رنگ گرفتن به خود است. بنابراین گزارش با گذر پروژه راه آهن خراسان جنوبی از ایستگاه مناقصه که حدود ۲ سال به طول انجامید طلسم حدود ۱۰ ساله شروع این پروژه عظیم و حیاتی استان شکست زیرا اگر قرار بود از محل منابع دولتی کلنگ این پروژه به زمین بخورد شاید سال ها زمان می برد وآن قدر ایجاد خطوط ریلی طول می کشید که نسل حاضر هیچ گاه سوت قطار را نمی شنید. البته در این مدت راهکارهای متعددی از سوی مسئولان و متولیان امر پیشنهاد شد تا این که گزینه های بهره مندی از تسهیلات صندوق توسعه ملی و فاینانس در دستور کار قرار گرفت و اکنون گفته شده سرمایه گذارانی که برنده مناقصه برگزار شده باشند از تسهیلات صندوق توسعه ملی بهره مند شوند تا بالاخره کلنگ آغاز این طرح عظیم به همین زودی به زمین زده شود.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا